642a4100-20230318-TargiKielce-Agroexpo.jpg

Rolnictwo 4.0 - wyzwania, trendy i przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

08 grudnia 2023
Współczesne rolnictwo zmierza w kierunku rewolucji, znanej jako Rolnictwo 4.0, bazującej na innowacyjnych technologiach, sztucznej inteligencji i cyfrowych rozwiązaniach. Obejmuje ono szeroki zakres nowości, od sztucznej inteligencji po robotykę, z jednym celem - zwiększenie efektywności, produkcji zrównoważonej oraz dostosowanie się do wyzwań zmieniającego się środowiska.

Analiza raportu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rzuca światło na najważniejsze aspekty, wyzwania i trendy związane z tym nowym paradygmatem rolnictwa. 

Zobacz pełny raport Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych

Wyzwania dla Rolnictwa 4.0

 • Modernizacja i dostępność finansowa
  Modernizacja rolnictwa wiąże się z kosztami, które mogą być zaporowe, zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw. Brak dostępu do finansowania ogranicza rolnikom możliwość wdrożenia nowoczesnych technologii, stanowiąc jedno z głównych wyzwań sektora.
 • Świadomość i edukacja
  Starsze pokolenie rolników, często bez specjalistycznego wykształcenia, może być oporne na wprowadzanie nowoczesnych technologii. Wprowadzenie edukacji i kampanii informacyjnych jest kluczowe dla przełamania tej bariery.
 • Opłacalność i brak wiedzy
  Choć innowacje przynoszą korzyści, wielu rolników uważa, że ich wdrożenie jest nieopłacalne. Brak wiedzy na temat korzyści i skutecznego wykorzystania nowoczesnych technologii stanowi poważną przeszkodę.
 • Bariery działalności badawczo - rozwojowej w rolnictwie
  Działalność badawczo-rozwojowa w rolnictwie napotyka na bariery związane z brakiem pól doświadczalnych i regulacjami prawno-antymonopolowymi. Rozwiązanie tych problemów jest kluczowe dla skutecznego rozwoju innowacji.
 • Zrównoważony rozwój
  W obliczu zmian klimatycznych, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, dostosowanie do rynkowych wymagań oraz produkcja zrównoważona stanowią kompleksowe wyzwania dla rolnictwa.
 • Innowacje dla zrównoważonego rozwoju
  Wdrażanie innowacji powinno uwzględniać nie tylko aspekty ekonomiczne, ale także środowiskowe i społeczne. Produkowanie żywności wysokiej jakości przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska to kluczowe zadanie dla przyszłości rolnictwa.
 • Działania badawczo - rozwojowe dla przemysłu 4.0
  Działalność badawczo-rozwojowa w Polsce ma potencjał do rozwoju, ale wymaga zwiększenia nakładów finansowych na badania i rozwój w obszarze rolnictwa. Skuteczne połączenie rolnictwa z koncepcją Przemysłu 4.0 jest kluczowe dla osiągnięcia nowego poziomu innowacyjności.
 • Dynamika transformacji
  Mniejsze gospodarstwa rolnicze, zazwyczaj borykające się z problemami finansowymi, mają utrudniony dostęp do nowoczesnych technologii. Wprowadzenie zachęt finansowych dla tych podmiotów jest istotne dla równomiernego tempa transformacji.

Największe trendy w rolnictwie 4.0

 • Megatrendy ekologiczne
  Świat zdaje sobie sprawę z konieczności kierowania się w stronę gospodarki bardziej zrównoważonej. Trendy ekologiczne obejmują efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych i zarządzanie nimi.
 • Technologie nowoczesne
  Duże dane, sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyka stanowią trzon nowoczesnych technologii w rolnictwie. Ich zastosowanie obejmuje cały proces produkcji, od monitorowania upraw po precyzyjne nawadnianie.
 • Megatrendy społeczno-gospodarcze
  Wzrost liczby ludności, łączność i ekonomia dzielenia się to trendy społeczno-gospodarcze, które wpływają na rolnictwo. Współdzielenie wiedzy i doświadczeń staje się kluczowe dla rozwoju sektora.

 

Inwestycje w Rolnictwo 4.0 – Przykłady Rozwiązań

 1. Teledetekcja i Satelity

  Nanosatelity Światowid i KRAKsat umożliwiają precyzyjną teledetekcję w rolnictwie.
 2. Usługi Rolnictwa Inteligentnego

  Strefowanie pól, ocena zasobności gleby, doradztwo nawozowe, nawodnienie to usługi rolnictwa inteligentnego.
 3. Systemy Wspomagania Decyzji

  Systemy internetowe wspomagające decyzje nawodnieniowe, np. system eSad.
 4. Pozyskiwanie Danych Bezprzewodowo

  Systemy monitoringu upraw i automatyczne sterowanie urządzeniami, np. AGREUS.
 5. Innowacyjny Monitoring Bydła

  Systemy monitorowania stad krów mlecznych oparte na lokalizacji GPS i sztucznej inteligencji.

Dotacje na Rolnictwo 4.0

 1. Programy Krajowe:

  Wsparcie inwestycji rolników w zakresie rolnictwa 4.0 (KPO A1.4.1).
 2. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2021-2027:

  Oferuje dotacje dla rolników na rozwijanie nowoczesnych technologii.

 

Rolnictwo 4.0 stawia przed rolnikami zarówno wyzwania, jak i możliwości. Kluczowe jest zrozumienie potrzeb sektora rolniczego i dostosowanie wsparcia finansowego, edukacji oraz innowacji do realnych warunków i oczekiwań. Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga współpracy pomiędzy rolnikami, sektorem badawczo - rozwojowym, a instytucjami rządowymi, aby skutecznie przekształcać rolno-spożywczą branżę. Platformą łączącą wszystkie strony są Targi Agrotech, które odbędą się w dniach 8 - 10 marca 2024.  

Polecane aktualności
23 lutego 2024
Weronika i Marlena Załoga, Rolnik NIEprofesjonalny, Rolnik na każdą okazję, MafiaSolec Team, Świętokrzyski Rolnik, Formacja Fenomen, Pudzian i wielu znanych z sieci będzie gościło przez trzy dni, od piątku, 8 marca, do niedzieli, 10 marca na targach Agrotech w Kielcach. Sprawdź, gdzie ich spotkasz.
15 lutego 2024
Każdy zwiedzający targi rolnicze w Kielcach będzie mógł porozmawiać z popularnymi influencerami - Michałem Nowackim i Kamilem Marunowskim w sobotę, 9 marca o godzinie 12 w kapsule E-3 w hali E Targów Kielce.
14 lutego 2024
Targi rolnicze Agrotech, które już 8 marca rozpoczynają się w Targach Kielce będą wypełnione najnowszą technologią dla gospodarstw. W 10 halach miejsca zajmą maszyny, urządzenia, nawozy i środki ochrony. Innowacyjne projekty zaprezentują specjaliści ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na swoim stoisku w hali H.
09 lutego 2024
Targi rolnicze Agrotech, które już 8 marca rozpoczynają się w Targach Kielce to moc wrażeń. W 10 halach miejsca zajmą najnowocześniejsze maszyny, technologie, nawozy i środki ochrony. Wystawie będą towarzyszyć atrakcje, jedną z nich będzie Farming Simulator.
06 lutego 2024
Ruszyła sprzedaż biletów online na targi rolnicze w Kielcach. Do 7 marca można je kupić na stronie agrotech.pl. Wydrukowany bilet umożliwia wejście na teren Targów Kielce przez dedykowane bramy i ominięcie kolejki do kas.
01 lutego 2024
W Targach Kielce trwają gorące przygotowania do wydarzenia, które odbędzie się już za miesiąc, w dniach 8 – 10 marca. Targi rolnicze ponownie staną się największą wystawą w halach w kraju.
31 stycznia 2024
Od piątku do niedzieli włącznie, od 8 do 10 marca 2024, w Targach Kielce zwiedzający zobaczą tysiące maszyn. Stoiska zajmą wszystkie hale kieleckiego ośrodka oraz trzy dodatkowe, wybudowane na Agrotech. Ich powierzchnia będzie znacznie większa niż w ubiegłym roku.
29 stycznia 2024
Złoty Medal Targów Agrotech rokrocznie otrzymują maszyny lub rozwiązania technologiczne, które wyróżniają się innowacyjnością i funkcjonalnością. Nie inaczej stanie się i podczas najbliższego wydarzenia. Przedsiębiorstwa już mogą zgłaszać do konkursu wybrane produkty, które zaprezentują w dniach 8-10 marca w Targach Kielce.