wynand-van-poortvliet-jmagbo2dnk-unsplash.jpg
Prefinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

Prefinansowanie w Programie Czyste Powietrze! Niemal 2 mld zł ma szanse trafić do najuboższych

08 lipca 2022
W dotychczasowym programie „Czyste Powietrze” wprowadzone zostanie nowe rozwiązanie finansowe - prefinansowanie, czyli wypłata pieniędzy ubiegającym się o nie jeszcze przed rozpoczęciem planowanych inwestycji. Będą to warunki bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Oprócz możliwości prefinansowania, Minister Klimatu Anna Moskwa zapowiedziała również podniesienie maksymalnych kwot dofinansowania.

W ramach programu „Czyste Powietrze” cieszącym się dużą popularnością w Polsce, już 15 lipca 2022 roku uruchomiony zostanie mechanizm prefinansowania pod nazwą "Czyste Powietrze+". Polega on na tym, że właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą ubiegali się o dotację na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację budynku, otrzymają przedpłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. W ramach rozwiązania „Czyste Powietrze +”, wnioskodawca składa wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, po czym WFOŚiG wypłaca wykonawcy zaliczkę w wysokości 50%. Pozostałą kwotę wykonawca otrzyma 30 dni od zakończenia inwestycji.

Prefinansowanie pozwoli realnie pomóc najuboższym Polakom, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację swoich domów. Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z rozszerzenia programu może skorzystać ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce.

To nie jedynie zmiany jakie zapowiedziała Minister Klimatu Anna Moskwa. Wzrosną również maksymalne kwoty dofinansowania.

(MCh)

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.
08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.