IMG-20230308-125206.jpg
Alan Woods z Rolls-Royce SMR wyjaśnił, na czym polega budowa i działanie małych reaktorów jądrowych.

Rolls-Royce wśród reaktorów – o technologii w Targach Kielce

08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.

O tym, że technologia wodorowa to szansa na rozwój Świętokrzyskiego i Polski pod wieloma względami mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria rozpoczęła współpracę z koncernem Rolls-Royce SMR, który zajmuje się produkcją małych reaktorów jądrowych.

 

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz zaznaczył, że współpraca z Rolls-Royce SMR to wielka szansa dla regionu świętokrzyskiego i spółek z grupy kapitałowej tej instytucji. - Jesteśmy wiarygodnym partnerem, a polskie firmy  mogą być odpowiednim partnerem do współpracy przy realizacji budowy modułowych reaktorów jądrowych - mówił.

- To kapitalna propozycja związana z wykorzystaniem lokalnego potencjału intelektualnego, technologicznego w oparciu o najlepsze uczelnie – podkreślił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Szczepan Ruman, prezes Industrii wyjaśniał, że dekarbonizacja i wdrażanie technologii wodorowej może być szansą na powstawanie nowych firm i miejsc pracy.

Industria chce zbudować łańcuch dostaw części i modułów do produkcji małych reaktorów jądrowych na rynek polski i zagraniczny. W planach przedsiębiorstwa jest wybudowanie trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji zielonego wodoru. – Pierwszy reaktor, podchodząc ambitnie, ale realnie, może powstać w 2032 roku – zapowiedział prezes Ruman.

 

Polskie firmy dostawcami Rolls-Royce SMR?

Technologia produkcji reaktorów przedstawiona przez Rolls-Royce może być okazją dla polskich firm, by zaczęły produkować komponenty i weszły w łańcuch dostaw.

- Potrzebne będą specjalistyczne części, moduły i komponenty. Wchodząc w ten łańcuch dostaw, nasze przedsiębiorstwa automatycznie zasilą także łańcuch eksportowy do inwestycji w innych krajach – wyjaśniał w Targach Kielce Szczepan Ruman.

Propozycja Rolls – Royce SMR to małe reaktory jądrowe budowane przez koncern od początku do końca. - Składają się z około 40 milionów komponentów. Kluczowa jest więc współpraca z innymi firmami przy wdrażaniu tej technologii. Z grupą Industria będziemy współpracowali przy tworzeniu łańcuchów dostaw, aby przy realizacji kontraktów zgromadzić wszystkich konstruktorów i podwykonawców. Wspólnie z Industrią będziemy szukali możliwości współpracy z małymi i średnimi firmami ze Świętokrzyskiego – tłumaczył Alan Woods, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Rolls-Royce SMR.

Rolls-Royce wśród reaktorów

Podczas dyskusji pytano o to, jak firmy mogą się przygotowywać na tę technologię. Prezydent Kielc Bogdan Wenta zwrócił uwagę na aspekt społeczny. - Wielu mieszkańców ma obawy, czy te reaktory nie będą szkodliwe - podkreślił. Alan Woods wyjaśnił, że propozycja koncernu jest całkowicie bezpieczna, a technologia dopracowana. - To w końcu Rolls-Royce wśród reaktorów - podsumował Szczepan Ruman. 

 

 

/MŚ/

 

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.
08 marca 2023
Panasonic, Fronius Polska, KENO Home i Kehua Tech Polska. Na arenie ENEX zaprezentowano wiele ciekawych i co najważniejsze innowacyjnych rozwiązań branżowych.