642d1344-20230425-TargiKielce-Polsecure.jpg

Poznali tajniki asysty motocyklowej podczas POLSECURE

26 kwietnia 2023
25 i 26 kwietnia 2023 roku, podczas targów POLESECURE w Kielcach, odbył się spektakularny pokaz asysty motocyklowej Policji. O tajnikach tej specyficznej formacji policyjnej opowiedział nam podkomisarz Marcin Sulik, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Asysta motocyklowa jest jednym z najbardziej widowiskowych elementów pracy policjanta motocyklisty. W czasie pokazu przedstawiono różne techniki jazdy, takie jak szybkie zmiany kierunków, manewry awaryjne oraz pokaz pełnej kontroli nad motocyklem. Policjanci zaprezentowali również swoje umiejętności z zakresu asysty przy oficjalnej delegacji ważnego polityka lub gościa politycznego.

- Motocyklową asystę honorową dzielimy na dwa szyki. Pierwszy, gdy pilotowane są wyjątkowo ważne osobistości i druga, gdy eskortowani są członkowie rządu. W pierwszym przypadku jest to siedem motocykli w szyku głównym i dwa rezerwowe. W drugim przypadku liczba głównych motocykli w szyku spada do pięciu - mówi podkomisarz Marcin Sulik.

Przysposobienie do asysty jest wielkim wyróżnieniem dla policjanta i towarzyszy mu rygorystyczny trening. – Obecnie szkolenia prowadzone są w jednym miejscu w Polsce i trwają trzy tygodnie. Podczas szkolenia trenowane są manewry tak trudne, że nawet doświadczeni motocykliści z początku uważają, że są one nie do wykonania. W niektórych przypadkach przeczą wręcz prawom fizyki. Podczas szkoleń przeprowadzanych w Austrii, polscy policjanci uczyli się m. in. szybkiego skrętu przy prędkościach rzędu 200 km/h – mówi podkomisarz.

Policjanci uczestniczący w asyście nie tylko znają dokładnie swoje zadania w przypadku, np. próby staranowania samochodu przewożącego VIP-a, ale też zaznajomieni są w ewentualnymi trasami awaryjnymi, których w każdym przypadku jest kilka.

Nieprzypadkowe są też maszyny i sprzęt. W asystach wykorzystywane są motocykle BMW R 1250 RT wyposażone m. in. w bezprzewodowy system łączności, dzięki któremu mogą komunikować się ze sobą bez odrywania rąk od kierownicy.

Targi POLESECURE, na których odbył się pokaz, są jednym z największych wydarzeń w Polsce poświęconych służbom publicznym. W trakcie targów prezentowane są najnowsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa m. in. pojazdy taranujące, czy technologia wykrywania przestępstw.

Polecane aktualności
27 kwietnia 2023
W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny”. Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Polsecure oraz wyróżnienia i nagrody Top Design.
25 kwietnia 2023
Targi POLSECURE to nie tylko ciekawa ekspozycja skierowana do funkcjonariuszy służb, ale także miejsce podpisywania ważnych dla bezpieczeństwa umów i porozumień.
25 kwietnia 2023
O działalności zespołów DVI w różnych krajach oraz metodach identyfikacji w miejscu katastrof rozmawiali eksperci międzynarodowej konferencji organizowanej przez Komendę Główną Policji podczas targów Polsecure w Targach Kielce. W panelu nie zabrakło ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
25 kwietnia 2023
Pokazy dynamiczne zawsze wzbudzają zainteresowanie gości, którzy na żywo, w warunkach kontrolowanych mogą zobaczy przedstawicieli różnych służb mundurowych w akcji. Nie inaczej było w tym roku, gdzie w specjalnym bloku zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt oraz umiejętności pracowników Straży Granicznej i Policji oraz ekspertów od zabezpieczeń. Nie zabrakło muzycznych akcentów.
21 kwietnia 2023
Niezawodna łączność, transmisja wiadomości tekstowych czy danych telemetrycznych. Firma IP Connect, która swoją ofertę zaprezentuje podczas nadchodzących Międzynarodowych Targów POLSECURE, zapewnia swoim klientom szerokie możliwości komunikacyjne i kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo.
21 kwietnia 2023
Firma Arpol od wielu lat produkuje i dostarcza racje żywnościowe oraz wojskowe konserwy specjalne dla Sił Zbrojnych RP, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego różnych szczebli, TOPR, GOPR, CSRG, szeroko pojętej turystyki (żeglarze, myśliwi, nurkowie, wędkarze).
21 kwietnia 2023
Podczas II edycji Międzynarodowych Targów POLSECURE, już od 25 do 27 kwietnia nie zabraknie także innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jednym z nich będzie platforma programowa Symphia™, która zaprezentowana zostanie przez firmy i-Technologies oraz Intellicene w Targach Kielce.
21 kwietnia 2023
WORK 11 - polski producent uzbrojenia i akcesoriów dla służb mundurowych przedstawi swoją ofertę podczas tegorocznych targów Polsecure. Firma ta od kilku lat obecna jest także na MSPO.