IMG-2987.jpg
Międzynarodowa konferencja w trakcie targów Polsecure poświęcona identyfikacji ofiar.

Międzynarodowa konferencja podczas targów Polsecure poświęcona identyfikacji ofiar w katastrofach masowych

25 kwietnia 2023
O działalności zespołów DVI w różnych krajach oraz metodach identyfikacji w miejscu katastrof rozmawiali eksperci międzynarodowej konferencji organizowanej przez Komendę Główną Policji podczas targów Polsecure w Targach Kielce. W panelu nie zabrakło ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Międzynarodową konferencję  pn. „Pewność w identyfikacji ofiar – rola zespołu DVI na miejscu katastrof masowych” rozpoczęto od odpowiedzi na pytania: czym są zespoły DVI, dlaczego identyfikacja ofiar jest bardzo ważna oraz jak wygląda działalność zespołów do identyfikacji ofiar w różnych krajach m.in. w Ukrainie, na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

Każda osoba ma prawo do tożsamości

Początki kształtowania się zespołów DVI w różnych krajach wiąże się z konkretnymi zdarzeniami: wypadkiem, atakiem terrorystycznym, katastrofą naturalną, wojną lub innym zdarzeniem, które podjęcia odpowiednich działań. Zawsze odbywają się one we współpracy różnych służb, z zachowaniem odpowiednich procedur oraz uszanowaniem godności i praw zmarłej osoby.

W trakcie międzynarodowej konferencji rozmawiano również o warunkach w jakich uruchamiane są zespoły DVI, o procesach podejmowanych w trakcie działań tych zespołów, a także o metodach i wyzwaniach w identyfikacji ofiar.  Do identyfikacji wykorzystywane są znaki szczególne ofiary takie jak tatuaże, posiadane dane medyczne czy odontologiczne, a także informacje pozyskane na podstawie badań obrazowych. Grupy DVI tworzą odpowiednio przygotowane osoby, tworzące interdyscyplinarne zespoły.

Panel dyskusyjny w trakcie targów Polsecure poprowadziła Agnieszka Łukomska z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

/MSi/

 

Polecane aktualności
27 kwietnia 2023
W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny”. Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Polsecure oraz wyróżnienia i nagrody Top Design.
26 kwietnia 2023
25 i 26 kwietnia 2023 roku, podczas targów POLESECURE w Kielcach, odbył się spektakularny pokaz asysty motocyklowej Policji. O tajnikach tej specyficznej formacji policyjnej opowiedział nam podkomisarz Marcin Sulik, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
25 kwietnia 2023
Targi POLSECURE to nie tylko ciekawa ekspozycja skierowana do funkcjonariuszy służb, ale także miejsce podpisywania ważnych dla bezpieczeństwa umów i porozumień.
25 kwietnia 2023
Pokazy dynamiczne zawsze wzbudzają zainteresowanie gości, którzy na żywo, w warunkach kontrolowanych mogą zobaczy przedstawicieli różnych służb mundurowych w akcji. Nie inaczej było w tym roku, gdzie w specjalnym bloku zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt oraz umiejętności pracowników Straży Granicznej i Policji oraz ekspertów od zabezpieczeń. Nie zabrakło muzycznych akcentów.
21 kwietnia 2023
Niezawodna łączność, transmisja wiadomości tekstowych czy danych telemetrycznych. Firma IP Connect, która swoją ofertę zaprezentuje podczas nadchodzących Międzynarodowych Targów POLSECURE, zapewnia swoim klientom szerokie możliwości komunikacyjne i kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo.
21 kwietnia 2023
Firma Arpol od wielu lat produkuje i dostarcza racje żywnościowe oraz wojskowe konserwy specjalne dla Sił Zbrojnych RP, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego różnych szczebli, TOPR, GOPR, CSRG, szeroko pojętej turystyki (żeglarze, myśliwi, nurkowie, wędkarze).
21 kwietnia 2023
Podczas II edycji Międzynarodowych Targów POLSECURE, już od 25 do 27 kwietnia nie zabraknie także innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jednym z nich będzie platforma programowa Symphia™, która zaprezentowana zostanie przez firmy i-Technologies oraz Intellicene w Targach Kielce.
21 kwietnia 2023
WORK 11 - polski producent uzbrojenia i akcesoriów dla służb mundurowych przedstawi swoją ofertę podczas tegorocznych targów Polsecure. Firma ta od kilku lat obecna jest także na MSPO.