sortownia-gdansk-ripok.jpg
Fot. Sortownia Gdańsk

Powstał zespół doradczy ds. gospodarki odpadami

26 listopada 2020
23 listopada Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powoła przy resorcie zespół doradczy, który zajmie się gospodarką odpadami.

Do zadań zespołu będzie należało m.in. wypracowanie systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami w perspektywie krótko- i długoterminowej, a także w zakresie usprawnienia selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Zwrócono także uwagę na konieczność osiągnięcia poziomu przygotowania odpadów do ponownego użycia i recyklingu jaki zakłada Unia Europejska.

Do innych zadań będzie należało także:

 1. wypracowanie rozwiązań mających na celu obniżenie kosztów funkcjonowania i usprawnienia gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnym;
 2. wypracowanie rozwiązań w zakresie systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), w tym analiza możliwości objęcia systemem ROP kolejnych grup produktów;
 3. opracowanie rekomendacji i rozwiązań prawnych w zakresie wykorzystania bioodpadów do produkcji nawozów i środków poprawiających właściwości gleby;
 4. wypracowanie rozwiązań wspierających zapobieganie powstawaniu odpadów, w tym odpadów żywności, a także ponowne użycie produktów.

W pracach zespołu oprócz pracowników ministerstwa udział będą brali:

 • przedstawiciel Unii Metropolii Polskich,
 • przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich,
 • przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
 • przedstawiciel Związku Miast Polskich,
 • przedstawiciel Związku Powiatów Polskich,
 • przedstawiciel Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej,
 • przedstawiciel przedsiębiorców delegowany przez Krajową Izbę Gospodarczą,
 • przedstawiciel organizacji pozarządowych delegowany przez European
 • Environmental Bureau spośród organizacji pozarządowych działających na terenie
  RP,
 • przedstawiciel Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu

Posiedzenia zespołu będą odbywać się raz na kwartał w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub zdalnie.

(MBr)

Polecane aktualności
12 stycznia 2021
Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach na polski rynek ponoszą najniższe w Unii opłaty recyklingowe. Powoduje to zapaść na rynku surowców wtórnych, czyniąc nieopłacalną selektywną zbiórkę odpadów. Zmiany ma przynieść system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).
17 grudnia 2020
Branża gospodarki komunalnej od lat spotyka się w Targach Kielce. Właściciele firm, przedstawiciele samorządów i włodarze miast cenią sobie atmosferę targów Ekotech. W przyszłym roku wydarzenie wyjątkowo odbędzie się między 28 a 29 kwietnia.
07 grudnia 2020
W połowie listopada Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Uchwalony projekt ustawy zawiera poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, które gminy będą zobowiązane osiągnąć w latach 2021-2035.
24 listopada 2020
Ministerstwo Klimatu oraz Główny Inspektor Sanitarny wskazało wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie zachorowań na chorobę COVID-19. Bezpieczeństwo osób pracujących w branży gospodarki odpadami jest bardzo ważne, dlatego zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.
08 października 2020
Targi Ekotech zdobywają kolejnego partnera! Do grona instytucji wspierających wydarzenie dołącza Związek Gmin Wiejskich RP.
23 września 2020
Odbywające się w Targach Kielce Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH to miejsce, w którym przedstawiciele branży spotykają się z pracownikami administracji publicznej. Dlatego pozyskanie nowego partnera to doskonały krok, aby wydarzenie przyniosło jeszcze lepsze biznesowe skutki.
18 września 2020
Ostatnie miesiące pokazały, jak wielkie znaczenia ma i mieć będzie dbanie o bezpieczną, higieniczną przestrzeń wspólną. Organizatorzy targów EKOTECH dostrzegają organizatorzy targów EKOTECH, którzy rozszerzają zakres branżowy targów o maszyny czyszczące i odkażające powierzchnie.
01 września 2020
Pragniemy Was ostrzec przed fałszywymi przesyłkami listownymi z prośbą o potwierdzenie swoich danych. Listy opatrzone są nazwą jednego z naszych wydarzeń targowych – EKOTECH, a ich nadawcą jest firma INTERNATIONAL FAIRS DIRECTORY
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy