Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
sortownia-gdansk-ripok.jpg
Fot. Sortownia Gdańsk

Powstał zespół doradczy ds. gospodarki odpadami

26 listopada 2020
23 listopada Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powoła przy resorcie zespół doradczy, który zajmie się gospodarką odpadami.

Do zadań zespołu będzie należało m.in. wypracowanie systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami w perspektywie krótko- i długoterminowej, a także w zakresie usprawnienia selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Zwrócono także uwagę na konieczność osiągnięcia poziomu przygotowania odpadów do ponownego użycia i recyklingu jaki zakłada Unia Europejska.

Do innych zadań będzie należało także:

 1. wypracowanie rozwiązań mających na celu obniżenie kosztów funkcjonowania i usprawnienia gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnym;
 2. wypracowanie rozwiązań w zakresie systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), w tym analiza możliwości objęcia systemem ROP kolejnych grup produktów;
 3. opracowanie rekomendacji i rozwiązań prawnych w zakresie wykorzystania bioodpadów do produkcji nawozów i środków poprawiających właściwości gleby;
 4. wypracowanie rozwiązań wspierających zapobieganie powstawaniu odpadów, w tym odpadów żywności, a także ponowne użycie produktów.

W pracach zespołu oprócz pracowników ministerstwa udział będą brali:

 • przedstawiciel Unii Metropolii Polskich,
 • przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich,
 • przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
 • przedstawiciel Związku Miast Polskich,
 • przedstawiciel Związku Powiatów Polskich,
 • przedstawiciel Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej,
 • przedstawiciel przedsiębiorców delegowany przez Krajową Izbę Gospodarczą,
 • przedstawiciel organizacji pozarządowych delegowany przez European
 • Environmental Bureau spośród organizacji pozarządowych działających na terenie
  RP,
 • przedstawiciel Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu

Posiedzenia zespołu będą odbywać się raz na kwartał w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub zdalnie.

(MBr)

Polecane aktualności
15 kwietnia 2021
Targi Ochrony Środowiska i gospodarowania odpadami Ekotech uzyskały wsparcie NFOŚiGW. Wydarzenie, które od ponad 20 lat gromadzi branżowych specjalistów w tym roku odbędzie się wyjątkowo w formie wirtualnej.
12 kwietnia 2021
„Zamykamy obiegi surowców – energia z odpadów” – to wydarzenie, na które zapraszają Targi Kielce, Klaster Gospodarki Odpadami oraz Akademia Recyklingu. Spotkanie odbędzie się w ramach Ekotech on-line.
29 marca 2021
Organizatorzy targów Ekotech on-line zapraszają na szkolenie dotyczące norm dla altan odpadowych. Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia.
29 marca 2021
Choć targi Ekotech nie mogą odbyć się w klasycznej formie to tradycji musi stać się zadość. Eko-Nowator – nagrody targów Ekotech zostaną przyznane także w tym roku!
16 marca 2021
Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy ponad 330 samorządów miejskich. Instytucja zdecydowała się wesprzeć działania organizatorów targów Ekotech.
28 stycznia 2021
Tylko 52 proc. Polaków potrafi właściwie segregować śmieci – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Symetria. Najwięcej problemów w przyporządkowaniu odpadów do właściwego pojemnika sprawiają im m.in. puszki dezodorantów, kartony po mleku czy żarówki. Powodem może być brak czytelnych oznaczeń na kontenerach.
26 stycznia 2021
Ścieki z fabryki produkującej ogórki są używane jako alternatywna metoda antypoślizowa. To rozwiązanie, które sprawdziło się już w Bawarii w Niemczech. Czy można je zastosować również w Polsce?
12 stycznia 2021
Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach na polski rynek ponoszą najniższe w Unii opłaty recyklingowe. Powoduje to zapaść na rynku surowców wtórnych, czyniąc nieopłacalną selektywną zbiórkę odpadów. Zmiany ma przynieść system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy