Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
1-297132.jpg
Zmiany w umundurowaniu wyjściowym policjantów. Zdjęcie: policja.pl

Polsecure: Nowe mundury dla polskiej Policji

03 marca 2021
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym możemy przeczytać o nowych kolorach mundurów polskich policjantów. Granatowe ubiory nawiązujące do okresu dwudziestolecia międzywojennego, zastąpią niebiesko-szare.

Od 1991 roku kolor ubiór wyjściowy policjantów jest błękito-szary. Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek, 1 marca, projektu rozporządzenia MSWiA, nowe mundury będą granatowe. Zmieniona będzie też konstrukcja zarówno kurtki, czapki, spodni, jak i płaszcza wyjściowego. Mundury wyjściowe są noszone przez policjantów podczas uroczystych wystąpień.

"Modernizacja ubioru wyjściowego wynika z potrzeby dostosowania tego ubioru do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Ubiór wyjściowy według nowego wzoru nawiązuje do mundurów Policji z okresu międzywojennego, a jednocześnie jest wykonany z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta" – można przeczytać w uzasadnieniu.

Ministerstwo zakłada, że okres przejściowy, w którym obowiązywać będą oba wzory umundurowania będzie wynosił 10 lat. Dół formularza

W przepisach uwzględniony jest także nowy element umundurowania policjantów z oddziałów prewencji i samodzielnych pododdziałów prewencji. Kurta ochronna ma wpłynąć na poprawę warunków pełnienia służby przez tych funkcjonariuszy. "Przedmiotowa kurtka pozwoli na zachowanie komfortu podczas realizacji przez wyżej wymienionych policjantów zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe" – napisano w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przepisy rozporządzenia będą mieć zastosowanie do umundurowania policjantów od dnia 1 kwietnia 2021 r. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, termin ten ma związek z rozpoczynającym się z dniem 1 kwietnia 2021 r. kolejnym rokiem zaopatrzeniowym, w którym policjant jest uprawniony do umundurowania przysługującego mu według określonej normy umundurowania.

 

(Źródło: PAP/ MBr)

 

Polecane aktualności
04 lutego 2021
Tegoroczny budżet przewiduje, że dochody państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. W porównaniu w rokiem ubiegłym, mniej pieniędzy przewidziano dla służb. Mundurowi będą mogli korzystać z tzw. „wydatków niewygasających” to oszczędności nie ominęły także tych resortów.
27 stycznia 2021
Funkcjonariusze Straż Granicznej otrzymają 60 nowych Jeppów Wrangler Sahara. Łączny koszt zakupu to 14,5 mln zł.
17 grudnia 2020
Targi policyjne POLSECURE odbędą się między 22 a 24 listopada 2021. Jesienny termin wydarzenia jest powrotem do pierwotnych ustaleń między Organizatorami Wydarzenia.
06 października 2020
Blisko 98 tysięcy policjantów i policjantek na co dzień strzeże bezpieczeństwa państwa. To właśnie im dedykowane jest wydarzenie, które Komenda Główna Policji organizuje wspólnie z Targami Kielce. POLSECURE to wystawa w pełni dedykowana bezpieczeństwu publicznemu i służbom mundurowym.
17 marca 2020
Komenda Główna Policji przedstawiła swoje plany zakupowe na bieżący rok. Wśród nich zapotrzebowanie, które zostanie zaprezentowane podczas wydarzenia POLSECURE w Targach Kielce.
06 lutego 2020

Porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji
i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE zostało podpisane przez Komendanta Głównego Policji gen. insp. dra Jarosława Szymczyka oraz Prezesa Zarządu Targów Kielce S.A. dra Andrzeja Mochonia.

{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy