DSC-8212.JPG

Odpady z paneli fotowoltaicznych w świetle nowych regulacji

24 października 2022
Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianami w kwestii zbiórki zużytych paneli fotowoltaicznych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie niedawno trafił do konsultacji publicznych, a już teraz pojawiają się pierwsze komentarze przedsiębiorców z branży.

Producent, który wprowadza na rynek panele fotowoltaiczne, w świetle ustawy jest również zobowiązany zadbać o zagospodarowanie odpadów, które pochodzą z instalacji. Taki obowiązek regulowany jest zapisem o minimalnym rocznym poziomie zbierania zużytego sprzętu. Za niedopełnienie takiego wymagania na producentów mogą być nakładane wysokie kary, naliczane proporcjonalnie za każdą tonę odpadów poniżej założonego poziomu odzysku.

Kłopot ze wspomnianym zapisem związany był ze znacznie dłuższym cyklem życia paneli fotowoltaicznych, dlatego ustawodawca w projekcie rozporządzenia założył wyodrębnienie ich z kategorii sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, poziom zbierania odpadów ze zużytych paneli fotowoltaicznych będzie obliczany w oparciu o ilość odpadów tej kategorii w całym kraju w danym roku.

Przedsiębiorcy z branży podnoszą, że sam fakt, że ustawodawca pochylił się nad problemem odpadów z paneli fotowoltaicznych, napawa optymizmem. Natomiast wróżą problemy producentów z wypełnieniem założonych wymagań.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać na początku 2023 roku. Jednak producenci już teraz mają podpisane umowy, na podstawie których planowali zrealizować obowiązek zbiórki odpadów w przyszłym roku – w oparciu o wkrótce nieaktualne już przepisy. Może to skutkować wieloma komplikacjami.

Pojawiają się również kontrowersje dotyczące samych obliczeń. Obowiązkowa ilość odpadów z paneli fotowoltaicznych, jakie powinien zebrać producent, będzie musiała być określana na podstawie prognoz, które – jak przystało na prognozy – mogą nie być w stu procentach trafne. Docelową masę paneli wprowadzonych na rynek w danym roku producenci poznają dopiero po jego zakończeniu. Zatem mogą nie być w stanie spełnić nałożonego przez ustawodawcę obowiązku.  

Przedsiębiorcy postulują, by do obliczeń wykorzystać średnią roczną masę paneli wprowadzonych na rynek w ostatnich trzech latach poprzedzających rok rozliczenia.

Zgodnie z założeniami, rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.