FPC.png
O potencjale pomp ciepła, aktualnych trendach i nowościach podczas Forum Pomp Ciepła na Targach ENEX.

O technologii pomp ciepła w trakcie Forum Pomp Ciepła na jubileuszowych Targach ENEX

30 stycznia 2023
W 2021 roku w Polsce sprzedano ponad 56 tys. pomp ciepła, a w 2022 roku już ponad 206 tys. ! Wszystko wskazuje na to, że rok 2023 może okazać się rekordowy, ponieważ pompy ciepła to technologia, która pozwala na ekologiczne, efektywne i tanie ogrzewanie. Będzie się można o tym przekonać podczas Forum Pomp Ciepła, w trakcie jubileuszowych Targów ENEX. Wstęp na wydarzenie bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

XVI Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX będzie okazją do poznania odpowiedzi na pytania m.in.: jaki jest potencjał polskiego rynku pomp ciepła, jakie jest miejsce gruntowych, a jakie powietrznych pomp ciepła na rynku oraz jak wygląda aktualna sytuacja cenowa tej technologii. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także jakie są aktualne trendy i nowości rynkowe i możliwości dofinansowań na pompy ciepła. Wśród Prelegentów nie zabraknie najlepszych specjalistów z branży i praktyków.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja dostępna TUTAJ.

PROGRAM:

Sala konferencyjna D, Hala E

10:00 ENERGETYCZNY TALK SHOW GLOBENERGIA

10:30 PROSTO Z POLSKIEGO RYNKU

 • Przegląd programów wsparcia do inwestycji w pompach ciepła
 • Rynek pomp ciepła w Polsce - stan na koniec 2022 i perspektywy na 2023
 • Redakcyjny przegląd ofert na inwestycje w pompy ciepła
 • Przegląd nowości rynkowych 2023

11:00 EKSPLOATACJA I WYMIANA DOŚWIADCZEŃ - Z ŻYCIA WZIĘTE

 • Klimatyzacja vs. pompa ciepła - nowy pomysł, pragmatyzm, czy ślepa uliczka (Stanisław Glodny – Panasonic)
 • Błędy użytkowników pomp ciepła, czyli czym jest, a czym nie jest pompa ciepła? (Adam Minikowski - NIBE Biawar)
 • Inwestycje komercyjne oparte na pompach ciepła – hale produkcyjne, budynki wielorodzinne i sklepy wielkopowierzchniowe (Damian Filipowicz - Mitsubishi Electric)

12:00 DEBATA PORT PC

Europejski rynek pomp ciepła - zmiany, stan aktualny, prognozy | Rynek pomp ciepła w Polsce - stan na koniec 2022 i perspektywy na 2023 | Rok 2022 rokiem pomp ciepła. Polska na tle Europy | Budynki zeroemisyjne z PV PC i magazynami | Czyste Powietrze i Moje Ciepło - co dalej z dotacjami na pompy ciepła? | Znaki jakości pomp ciepła - czy są potrzebne?

12:45 PRODUKTY I TECHNOLOGIE

 • Ciepło, którego nie widać - Viessmann Invisible (Dawid Pantera – Viessmann)
 • Ewolucja w możliwościach pomp ciepła - dokąd zmierza rynek i funkcje tych urządzeń? (Kamil Rdzanek i Kamil Rosa – Immergas)
 • Pompy ciepła większej mocy typu split na R32 - wymagania prawne i rozwiązania (Mateusz Jaworski – Daikin)
 • Mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej – nowe narzędzie dla projektantów i i inwestorów (Grzegorz Ryżyński - PIG-PIB)

14:00 DEBATA FIRM WYKONAWCZYCH

Wyzwania logistyczne a nastawienie klientów na montaż pompy ciepła | Czy parametry pomp ciepła mają jeszcze znaczenie? |Kryzys energetyczny a prowadzenie biznesu - wymiana doświadczeń.

14:30 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU Dobre Praktyki w Dobrych Rękach

 

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ

W programie jubileuszowych Targów ENEX zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących: Forum SOLAR + w całości poświęcone PV, Konferencja Energia PL o magazynach energii, Salon Elektromobilności z pokazami najnowszych modeli samochodów elektrycznych, GRA MIEJSKA w MIEŚCIEOZE z cennymi nagrodami, Konkursy dla Instalatorów oraz premiery produktowe prezentowane przez największych i najlepszych polskich producentów. W tym samym czasie co Targi ENEX odbędą się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Zapraszamy od 8 do 9 marca 2023 roku do Targów Kielce.

 

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.
08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.