Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
wysypisko.png

Nowe opłaty za transport śmieci. Prezydent Duda podpisał ustawę

24 sierpnia 2021
W poniedziałek, 23 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tym samym w życie weszły nowe stawki maksymalne za wywóz odpadów, o czym wielokrotnie rozmawiano podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przepisów ma uporządkować prawo wprowadzając między innym stawkę maksymalną opłaty wyliczanej na podstawie zużycia wody. Nowe przepisy mają także według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ograniczyć koszty gospodarki odpadowej w gminach, co może się przełożyć na obniżkę cen dla mieszkańców.

Sposób sprawiedliwego naliczania opłat za wywóz i gospodarowanie odpadami wciąż jest kwestią dyskusji. Często stosowanym rozwiązaniem jest powiązanie jej ze zużyciem wody. Statystycznie w ciągu miesiąca każdy Polak zużywa 4 metry sześcienne, co pozwala oszacować, ile osób zamieszkuje gospodarstwo domowe i w ten sposób wyliczyć ilość generowanych odpadów. O takich rozwiązaniach rozmawiano m.in. podczas konferencji organizowanej podczas targów Ekotech.

Z nowelizacji wynika, że opłata za transport odpadów nie będzie mogła przekroczyć 150 zł miesięcznie. Nie jest to mało, ale w przypadku rodzin wieloosobowych może to zmniejszyć cenę do zapłacenia.

W nowelizacji „ustawy śmieciowej” znalazł się także zapis pozwalający  gminom pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami ze środków niepochodzących bezpośrednio z opłat od mieszkańców. Może to otworzyć drogę do kolejnych obniżek wprowadzanych samodzielnie przez władze lokalne.

Przepisy przewidują także możliwość zwolnienia gmin z segregowania odpadów na pięć różnych frakcji. Będzie to możliwe jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach .  

(MBr/ źródło PAP)

Polecane aktualności
12 października 2021
Recykling paneli fotowoltaicznych zaczyna w Polsce dopiero raczkować. W naszym kraju można znaleźć zakłady przyjmujące zużyte panele fotowoltaiczne. Odpadów jest jednak bardzo mało, a recyklerzy powinni już teraz zebrać ogromne ilości zużytych paneli.
11 października 2021
Stowarzyszenie „Polski Recykling” informuje, że w Polsce rocznie poddaje się recyklingowi wybrane frakcje odpadów: szkło – 740 tys. ton; papier – 1 140 tys. ton; aluminium – 55 tys. ton; tworzywa sztuczne - 581 tys. ton.
05 października 2021
Polska Agencja Prasowa ogłosiła konkurs „Inwestycja z perspektywą” na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z UE. Organizatorzy do udziału zapraszają jednostki samorządu terytorialnego: wystarczy przesłać zgłoszenie, które następnie zostanie ocenione przez internautów.
24 września 2021
21 września Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny podpisało umowę na budowę spalarni odpadów komunalnych. Instalacja ma kosztować 135 mln i umożliwić odejście od węgla w ciepłownictwie komunalnym.
21 września 2021
Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zorganizował bezpłatną konferencję, podczas której eksperci skupili się na tworzywach sztucznych i innowacjach służących zamknięciu obiegu surowców. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a widzowie mogli wziąć udział w spotkaniu zarówno w formie tradycyjnej, jak i on-line.
01 września 2021
Ustanowienie nowych wymagań w zapobieganiu powstawania odpadów; rozszerzenie przepisów dot. planów gospodarki odpadami; wyznaczenie do 2030 r. wyższych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych – to niektóre z zapisów w projekcie noweli ustawy o odpadach, którym zajął się rząd.
18 sierpnia 2021
Segregowanie i powtórne użycie materiałów jest coraz częściej wykorzystywanym elementem biznesowym, jednak, wzrost popytu na recyklat jest coraz wyższy, a jego pozyskiwanie w Polsce wciąż jest na niskim poziomie. O problemie alarmują wystawcy Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.
04 sierpnia 2021
Ponad 100 programów dofinansowujących inwestycje ekologiczne znalazło się w nowej wyszukiwarce internetowej. Strona została przygotowana przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (działa w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego). To doskonałe rozwiązanie zarówno dla zwiedzających jak i wystawców targów Enex i Ekotech.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy