158065-r0-940.jpg
Fot. PTWP

Nagrody Animus Fortis rozdane! Odwaga i poświęcenie docenione

17 czerwca 2021
Nagroda została ustanowiona przez dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego, a przyświecają jej słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego nad: Męstwo nie polega na noszeniu broni, bo męstwo nie trzyma się żelaza, lecz serca. Nagroda przyznana jest w dwóch kategoriach: nagroda indywidualna i instytucjonalna.

W kategorii indywidualnej Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 zwyciężyła policjantka sierżant sztabowa Maria Myszakowska-Łyjak. Kapituła tak uzasadniła wybór.

W czasie wolnym od służby zauważyła wypadek drogowy, gdzie na łuku drogi doszło do czołowego zderzenia się dwóch pojazdów osobowych Toyota i BMW. W zdarzeniu uczestniczyła m.in. kobieta w ciąży i 3-letni chłopczyk. Policjantka dzięki swojemu doświadczeniu i opanowaniu zdołała udzielić pomocy poszkodowanym przy jednoczesnym powiadomieniu odpowiednich służb ratowniczych oraz zabezpieczeniu miejsca i pojazdów biorących udział w wypadku.

Pani Maria Myszakowska-Łyjak na co dzień pracuje w Ogniwie Prewencji Komisariatu Policji w Sycowie.

Kategoria instytucjonalna

W kategorii instytucjonalnej nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 zdobyła Grupa Ratownicza Nadzieja.  Uzasadnienie wyróżnienia brzmi:

Trzon grupy stanowią osoby o najwyższych kwalifikacjach, które urodziły się by pomagać: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, psycholodzy, ale również strażacy, funkcjonariusze policji, wojska i służby więziennej. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim świadczenie pomocy medycznej, prowadzenie działań poszukiwawczych, niesienie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz rozpowszechnianie idei ratownictwa poprzez prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodnie z mottem Grupy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”.

Grupa Nadzieja ma status Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Dyplomy Honorowe

Oprócz statuetek przyznano także dwa Dyplomy Honorowe.

W kategorii indywidualnej strażaka, ratownika medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczurowej sierżanta Mateusza Prokopka.

Uzasadnienie wyróżnienia:

Wracając po zakończonej służbie do miejsca zamieszkania na wysokości miejscowości Nowe Brzesko dostrzegł zdarzenie drogowe. Bez wahania podjął czynności ratownicze wobec poszkodowanego uwięzionego w zakleszczonym pojeździe z licznymi obrażeniami ciała. Po przybyciu na miejsce zastępu straży pożarnej wspólnie ze strażakami przeprowadził ewakuację mężczyzny z wraku pojazdu. W trakcie tych czynności doznał urazu rozcięcia uda prawej nogi.

W roku 2020 uczestniczył kilkukrotnie w akcjach ratowniczych wyróżniając się inicjatywą, zaangażowaniem oraz wzorową postawą.

W kategorii instytucjonalnej Kapituła Nagrody przyznała wyróżnienie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Uzasadnienie wyróżnienia: 

Od pierwszych dni pandemii Covid-19 Agencja realizuje zadania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem jej skutkom. Prowadzone przez Agencję działania obejmują przede wszystkim udostępnianie sprzętu medycznego niezbędnego do ratowania ludzkiego życia, dystrybucję środków ochrony osobistej, a także konwoje żywnościowe. Od końca 2020 r. RARS odpowiada za dystrybucję jedynego obecnie środka, przybliżającego świat i Polskę do stanu sprzed pandemii – szczepionki przeciw Covid-19. Jednak praca Agencji nie ogranicza się do walki z pandemią. Wsparcie udzielane przez Agencję obejmuje organizacje charytatywne, szkoły, hospicja. Udzielana przez RARS pomoc często wykracza poza granice Polski, obejmując działania międzynarodowe.  Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wypełnia swą misję „Wspieramy ludność, gospodarkę i państwo w sytuacjach kryzysowych”.

Nagrody Animus Fortis objęta została Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

(MBr)

Polecane aktualności
13 czerwca 2022
Termin II edycji wydarzenia został ustalony podczas posiedzenie Rady Programowej POLSECURE podsumowującego pierwszą.
29 kwietnia 2022
Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego zostały zakończone uroczystym wręczeniem nagród dla najlepszych produktów.
29 kwietnia 2022
Pozorowany wypadek drogowy i akcja ratunkowa oraz pokaz psów policyjnych, dostarczyły emocji widzom ostatniego dnia targów Polsecure. Przygotowane pokazy poprzedziła prezentacja policji, dotycząca profilaktyki bezpieczeństwa.
28 kwietnia 2022
O nowych mundurach, asortymencie i wpływie postrzegania na pracę policji i innych służb bezpieczeństwa publiczne rozmawiali podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz służb więziennych.
28 kwietnia 2022
Drony firmy SKY-HERO,DJI oraz Parrot i ich możliwości wykorzystania w służbach mundurowych można było oglądać również drugiego dnia Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Targach Kielce.
28 kwietnia 2022
W pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Grupa WB, partner strategiczny wydarzenia podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Tarnobrzega. Producent systemów bezzałogowych będzie pomagał w kształceniu kadr technicznych w klasach mundurowych o profilu wojskowym związanym z bezzałogowymi statkami powietrznymi.
28 kwietnia 2022
Projekt tego, jak mają wyglądać nowe auta policyjne można było zobaczyć już wielokrotnie na różnych pokazać. Od teraz będzie je można zobaczyć także na ulicach polskich miast. Oficjalna premiera odbyła się w drugim dniu Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE.
28 kwietnia 2022
Nie tylko pojazdy policyjne otrzymały w tym roku nowy wizerunek. Na targach policyjnych POLSECURE w Targach Kielce przedstawiciele polskiej policji omawiali zmiany wizerunkowe dotyczące umundurowania funkcjonariuszy.