NecroExpo-4011.jpg

Na polskich cmentarzach leży kilkaset milionów złotych. Znicze o tej przytłaczającej wartości wkrótce zamienią się w odpady

02 listopada 2022
300 milionów zniczy rocznie – tyle potrafią kupić Polacy, a pik ich wydatków odnotować można oczywiście w okolicy Wszystkich Świętych. Wówczas na upamiętnienie zmarłych przeznaczamy w sumie ponad 1 miliard złotych, a w tym na znicze około 600-700 milionów. Znaczna część kupionych przez nas ozdób pozostanie z nami na dłużej – w ich produkcji wciąż wykorzystuje się plastik, a ten rozkłada się nawet kilka wieków.

Polska należy do grona największych producentów zniczy na świecie. Ich roczna sprzedaż przekracza wartość 600 mln euro. O skali produkcji doskonale świadczy wartość eksportu z 2020 roku: eksport polskich świec sięgnął wtedy 620 mln dolarów i wyprzedził o 2 miliony dotychczasowego lidera, czyli Chiny (618 mln).

Dokąd trafiają polskie znicze? Głównie do krajów europejskich, jednak mnóstwo zostaje na rodzimym rynku. Największym wzięciem cieszą się oczywiście w okolicach 1 listopada. Zgodnie z ubiegłorocznymi statystykami, na każdego (żywego) Polaka przypada aż 8 zakupionych zniczy. Do produkcji większości z nich wykorzystywany jest plastik.

Nie można pominąć także sztucznych wiązanek i innych ozdób, które „cieszą oko” przez krótki czas, ale generowane z nich odpady rozkładają się znacznie dłużej. Eksperci szacują, że niektóre warianty plastiku potrafią towarzyszyć nam nawet przez 1000 lat.

W związku z narastającym problemem dotyczącym odpadów, wiele organizacji, a wśród nich także Kościół, apeluje o umiar. Caritas po raz kolejny zorganizował akcję „Mniej śmieci, więcej pamięci”. M.in. diecezja radomska zwróciła uwagę na fakt, że zgodnie z interpretacją papieża Franciszka, brak poszanowania dla naszej planety jest grzechem. Indywidualne apele wystosowali do wiernych proboszczowie wielu parafii, którzy także zachęcali do ograniczenia zakupów. Natomiast aktywiści promowali ekologiczne ozdoby – w sieci można znaleźć mnóstwo filmów z instrukcjami, co do tego, jak wykonać ekologiczną świecę, czy też wiązankę, która nie zaszkodzi planecie.

W tym roku popularność zyskał także trend związany z wykorzystaniem zniczy z odzysku. Na cmentarzach ustawiono półki, na których każdy mógł zostawić wykorzystany wcześniej znicz, by kolejny właściciel umieścił w nim jedynie wkład.

Czy akcje i apele odniosły pożądany skutek dowiemy się, gdy poznamy tegoroczne statystyki. Cmentarny zero-waste z pewnością pozostanie w sferze ideałów, jednak zawsze warto podejmować starania, by do tego ideału się zbliżyć.  

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.