Aktualności

Modne, nie znaczy dobre dla środowiska
Od kilka lat, we współczesnym świecie mody funkcjonuje model tzw. fast fashion, który polega na masowej produkcji przy najniższym koszcie replik ubrań nawiązujących do znanych projektantów i najnowszych trendów modowych. Ten rynek powinien przejść jednak transformację, ponieważ generuje on olbrzymie problemy środowiskowe.
Zwiększa się również świadomość ludzi na temat recyklingu mody i dbałości o środowisko. Pojawia się coraz więcej zachowań proekologicznych: coraz więcej konsumentów decyduje się na zakup ubrań ze sprawdzonych, często droższych marek, wybierając w ten sposób tzw. etyczną modę – odzież pochodzącą ze zrównoważonej produkcji.
Eksperci z branży przypuszczają, że w ciągu 20 lat możemy dojść do modelu biznesowego w branży modowej zero waste, w którym nie stosuje się surowców naturalnych tylko wtórne.
To jaka będzie przyszłość branży modowej zależy jednak w dużej mierze od konsumentów.
Temat recyklingu w różnych gałęziach przemysłu, również w branży modowej będzie poruszany podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ekotech, które odbędą się już od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.
Źródło informacji: www.bankier.pl