modne-nie-znaczy-dobre-dla-srodowiska.jpg
Fast fashion i jej negatywnne skutki dla środowiska!

Modne, nie znaczy dobre dla środowiska

25 sierpnia 2022
Szacuje się, że przemysł modowy generuje 92 mln ton odpadów rocznie i prawie 2 mln ton CO, a tylko niewielki procent materiałów wykorzystanych do produkcji ubrań jest recyklingowanych i przerabianych na nową odzież. Czy moda może stać się mniej destrukcyjna dla środowiska?

 Od kilka lat, we współczesnym świecie mody funkcjonuje model tzw. fast fashion, który polega na masowej produkcji przy najniższym koszcie replik ubrań nawiązujących do znanych projektantów i najnowszych trendów modowych. Ten rynek powinien przejść jednak transformację, ponieważ generuje on olbrzymie problemy środowiskowe.

Zwiększa się również świadomość ludzi na temat recyklingu mody i dbałości o środowisko. Pojawia się coraz więcej zachowań proekologicznych: coraz więcej konsumentów decyduje się na zakup ubrań ze sprawdzonych, często droższych marek, wybierając w ten sposób tzw. etyczną modę – odzież pochodzącą ze zrównoważonej produkcji.

Eksperci z branży przypuszczają, że w ciągu 20 lat możemy dojść do modelu biznesowego w branży modowej zero waste, w którym nie stosuje się surowców naturalnych tylko wtórne.

To jaka będzie przyszłość branży modowej zależy jednak w dużej mierze od konsumentów.

Temat recyklingu w różnych gałęziach przemysłu, również w branży modowej będzie poruszany podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ekotech, które odbędą się już od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

Źródło informacji: www.bankier.pl

 

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.