modne-nie-znaczy-dobre-dla-srodowiska.jpg
Fast fashion i jej negatywnne skutki dla środowiska!

Modne, nie znaczy dobre dla środowiska

25 sierpnia 2022
Szacuje się, że przemysł modowy generuje 92 mln ton odpadów rocznie i prawie 2 mln ton CO, a tylko niewielki procent materiałów wykorzystanych do produkcji ubrań jest recyklingowanych i przerabianych na nową odzież. Czy moda może stać się mniej destrukcyjna dla środowiska?

 Od kilka lat, we współczesnym świecie mody funkcjonuje model tzw. fast fashion, który polega na masowej produkcji przy najniższym koszcie replik ubrań nawiązujących do znanych projektantów i najnowszych trendów modowych. Ten rynek powinien przejść jednak transformację, ponieważ generuje on olbrzymie problemy środowiskowe.

Zwiększa się również świadomość ludzi na temat recyklingu mody i dbałości o środowisko. Pojawia się coraz więcej zachowań proekologicznych: coraz więcej konsumentów decyduje się na zakup ubrań ze sprawdzonych, często droższych marek, wybierając w ten sposób tzw. etyczną modę – odzież pochodzącą ze zrównoważonej produkcji.

Eksperci z branży przypuszczają, że w ciągu 20 lat możemy dojść do modelu biznesowego w branży modowej zero waste, w którym nie stosuje się surowców naturalnych tylko wtórne.

To jaka będzie przyszłość branży modowej zależy jednak w dużej mierze od konsumentów.

Temat recyklingu w różnych gałęziach przemysłu, również w branży modowej będzie poruszany podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ekotech, które odbędą się już od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

Źródło informacji: www.bankier.pl

 

Polecane aktualności
21 września 2022
Od 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję.
09 września 2022
Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych, do 10 lat pozbawienia wolności za niewłaściwe, zagrażające zdrowiu lub życiu gospodarowanie odpadami, a także kara grzywny do 30 tys. zł za wypalanie roślinności – to część nowych przepisów dot. przestępstw przeciwko środowisku.
17 sierpnia 2022
Z każdym rokiem zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większe. Szacuje się, że większość instalacji montowanych w kraju obecnie może być wykorzystywana jeszcze przez kolejne 20-30 lat, co znaczy że dopiero za kilka dekad przyjdzie nam się zmierzyć z problemem recyklingu fotowoltaiki na większą skalę. Warto jednak już teraz pochylić się nad tym tematem.
10 sierpnia 2022
Przybywa osób, które decydują się tworzyć przy domach kompostowniki, a będzie ich coraz więcej ze względu na możliwość wykorzystania bioodpadów jako nawozu naturalnego. Zachętę ma wprowadzić też europejski Zielony Ład w postaci obniżki opłat za odbiór odpadów.
15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.
08 lipca 2022
Decyzją Parlamentu Europejskiego w 2026 roku do systemu EU-ETS mają zostać włączone spalarnie odpadów komunalnych. To bardzo ważna decyzja w kontekście budowania efektywnego systemu gospodarki odpadami. Przetwarzanie odpadów na energię może stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego.