Wh2k0753-20190316-TargiKielce-Agrotech.jpg

Lasy Państwowe silną ekipą na LAS-EXPO

04 marca 2022
Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO Leśnicy będą informowali o różnych funkcjach pełnionych przez lasy, opowiedzą o tym jak godzą różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju jednocześnie chroniąc przyrodę i zapewniając trwałość lasu. Na stoisku będzie można uzyskać informacje o akcji skupu lasów i gruntów do zalesienia.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas targów LAS-EXPO prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Na stoisku przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych promowana będzie działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do znaczenia lasu dla kształtowania klimatu i różnych funkcji pełnionych przez lasy. Leśnicy opowiedzą jak starają się godzić jednocześnie różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju, czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna oraz w jaki sposób dbają o zapewnienie trwałości lasu i chronią przyrodę.

Leśnicy będą informowali o akcji skupu lasów i gruntów do zalesienia. Kupując nowe grunty, Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Do 2050 roku lesistość Polski zwiększy się do 33 proc., tym samym wzrośnie bezpieczeństwo klimatyczne kraju. Odwiedzający stoisko Lasów Państwowych uzyskają odpowiedzi na pytania związane ze skupem lasów i gruntów do zalesienia związane z procedurami, rodzajem gruntów które LP mogą kupić (lasy, grunty przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego do zalesienia, w pierwszej kolejności przylegające do lasów, umożliwiające zniesienie współwłasności i regulację przebiegu granicy polno-leśnej oraz stanowiące enklawy wśród gruntów zarządzanych przez LP, zgodnie z ustawą o lasach zakup gruntu musi być uzasadniony potrzebami gospodarki leśnej). Leśnicy wyjaśnią przepisy prawa odnoszące się do zagadnienia oraz to, że jest to proces długofalowy, będą informowali o zasadach finansowania (finansowanie ze środków LP, grunt musi mieć uregulowany status prawny, cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego, a każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego).

Leśnicy będą mówić także o działaniach na rzecz bioróżnorodności i ochrony klimatu realizowanych w ramach projektów Lasów Państwowych, w tym dotyczących małej retencji, przeciwpożarowego, leśnych gospodarstw węglowych, odnawialnych źródeł energii oraz ochrony siedlisk i gatunków, a także innych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. Będzie można porozmawiać z leśnikami i w bezpośrednim kontakcie wymienić doświadczenia i uzyskać informacje o lasach i pracy leśnika.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych. Leśnicy będą informowali o portalu turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl.

Polecane aktualności
19 marca 2022
Popołudnie pierwszego dnia wystaw upłynęło pod znakiem uroczystej gali wręczenia nagród 27. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz 21. Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.
19 marca 2022
Arek "Perqins" Zając, Mateusz "MAtheo780" Misiak i zwycięzca programu "Farma" Kuba Wojnowski byli gośćmi tegorocznego Agrotechu. Panowie spotkali się z fanami drugiego dnia targów.
19 marca 2022
Tłumy zwiedzających od rana ustawiały się przy bramkach wejściowych Targów Kielce. Tak wygląda rozpoczęcie drugiego dnia targów Agrotech.
11 marca 2022
Polski producent lamp dla rolnictwa i motoryzacji Horpol dołącza do listy wystawców na międzynarodowych targach AGROTECH 2022 w Kielcach.
10 marca 2022
Zwycięzca programu „Farma” - Kuba Wojnowski oraz youtuberzy Perqins i Matheo780 odwiedzą tegoroczne targi rolnicze Agrotech w Targach Kielce. Będzie można spotkać się z nimi drugiego dnia imprezy.
09 marca 2022
Polski dystrybutor Vantage Polska zaprezentuje na Agrotechu 2022 swoją robota rolniczego ROBOTTI 150D duńskiej firma Agrointelli.
03 marca 2022
Uprzejmie informujemy, że od najbliższego wydarzenia nie prosimy uczestników wydarzeń odbywających się w Targi Kielce o wypełnianie i składanie do Targów Kielce ankiet epidemiologicznych.
28 lutego 2022
Stomil Sanok Dystrybucja wystawi podczas tegorocznych targów Agrotech 2022 produkty z linii Harvest Belts i Garden Belts.