7S5A6895.jpg

Konferencja Klastra Gospodarki Odpadami podczas targów Plaspol

22 maja 2024
Wyzwania recyklingu tworzyw sztucznych to tytuł konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadami podczas trwających w kieleckim ośrodku wystawienniczym targów Plastpol. Podczas spotkania eksperci rozmawiali m.in. o trudnościach wynikających z norm recyklingowych.

Konferencję poprowadziła Katarzyna Błachowicz wiceprezes Klastra Gospodarki Odpadami, która przestawiła instrumenty wsparcia transformacji GOZ.  Podkreśliła także aspekty zrównoważonego rozwoju – Aby mówić o pełnej gospodarce obiegu zamkniętego musimy skupić się na wielu aspektach, takich jak digitalizacja, myślenie o produkcie jako usłudze czy przedłużenie cyklu życia tych produktów – podkreśliła. Jednocześnie wskazała na korzyści wynikające z wprowadzenia GOZ w życie. – Dla przemysłu to m.in. minimalizacja emisji, symbioza przemysłowa, wspieranie bio-sektora. Nie mogą nam umknąć także korzyści dla regionu w tym wsparcie instrumentów finansowych i funduszy czy opodatkowanie środowiskowe – dodała Katarzyna Błachowicz.

GOZ to także nowe miejsca pracy – szacuje się, że przybędzie ich nawet 700 tysięcy. Wciąż jednak zmagamy się z niskim poziomem recyklingu, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Wśród pomysłów na osiągniecie wysokiego poziomu i spełnienia unijnych norm Błachowicz podaje m.in. prawidłowy system ROP, inwestycje w technologie sortowania i recyklingu i poprawę jakości regranulatów i recylatów.

Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzający Fundacji Plastics Europe, przedstawiła dane dotyczące tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym. Od 2018 roku wykorzystanie recyklatów wzrosło w Europie od 2018 roku 70% i wyniosło 6,8 mln ton. Zawartość cyrkularnych  tworzyw sztucznych w nowych produktach wynosiła 13,5% - Ale niestety, ciąż blisko 25% odpadów tworzyw sztucznych trafia na składowiska. Niepokojącym jest także tendencja do spalania odpadów tworzyw sztucznych, która od 2018 roku wzrosła o 15%. – powiedziała Anna Kozera-Szałkowska. Dlaczego się tak dzieje – To wciąż bardzo częsta praktyka, ponieważ recykling chemiczny jest droższy i mniej popularny, a surowiec jest tani i wydajny paliwowo. – dodała dyrektor zarządzająca Fundacji Plastics Europe.

- Nikt nie chce kupować odpadów „żółtych”, za dopłatą odkupuje je cementowania do palenia – podkreślał zaś Adam Rogaliński z Urzędu Miasta w Kielcach. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska podkreślił również, że każda gmina ma i będzie mieć problem ze spełnieniem unijnych norm recyklingowych - Swoją wypowiedź Dyrektor Rogaliński uzasadnił statystykami. – W 2023 roku sumaryczna liczba odpadów w Kielcach wynosiła 61856 ton , czyli 350 kilogramów na osobę w roku. To mniej o 3% niż w poprzednim roku, ale wciąż za mało, aby dojść do poziomu określonego przez ustawodawcę – komentuje Adam Rogaliński.

Kielczanie wyprodukowali 40626,18 ton odpadów zmieszanych, 3195,4 ton odpadów niebieskich, tworzywa sztuczne to 5347,02 ton, szkło 3010,96 ton, a bio odpady stanowiły 7474,88 ton.

Winą za taką sytuację Adam Rogaliński obarcza m.in. przemysł, który nie chce kupować odpadów tworzyw sztucznych. – Przemysł nie chce przetwarzać zanieczyszczonych tworzyw sztucznych. Nikt nie chce kupować zmiksowanych plastikowych odpadów, bo są brudne i tutaj muszę się zwrócić do Państwa – poprosił Adam Rogaliński – należy przygotować rozwiązania systemowe, które będą wspierały gminy w sprzedaży tych „mniej wartościowych surowców” – tłumaczy Dyrektor.

System kaucyjny, o którym mówił Konrad Nowakowski, prezes Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań będzie również problematyczny dla gmin, gdyż wpłynie negatywnie na poziom odzyskiwania surowców. – Trzeba pochylić się nad przepisami – mówili jednogłośnie uczestnicy konferencji.

Polecane aktualności
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.
22 maja 2024
Cała branża przetwórstwa tworzyw sztucznych spotkała się w Targach Kielce podczas 28. Międzynarodowych Targów Plastpol. Jednym ze stałych punktów programu wydarzenia jest seminarium Plastech Info organizowane przez wyłącznego branżowego partnera prasowego targów - serwis tworzywa.pl.
22 maja 2024
Czy plastik można zastąpić materiałami pochodzenia roślinnego? W jaki sposób przetworzyć odpady z branży budownictwa lotniczego? Czy istnieją innowacyjne, w 100% przetworzone polimery oraz jakie są ich właściwości? Na te i inne pytania odpowiedzieli prelegenci branżowego spotkania podczas Targów Plastpol w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
22 maja 2024
Największy producent regranulatu PP w Europie Środkowo-Wschodniej ML Polyolefins, oraz jeden z wiodących europejskich dostawców produktów z tworzyw sztucznych dla gospodarstw domowych, Keeeper Group podpisały umowę o współpracy na targach Plastpol w Kielcach.