garden-gcea5594e3-1920.jpg
Kompostownik może wyglądać estetycznie. (fot. pixabay.com)

Kompostowanie coraz popularniejsze

10 sierpnia 2022
Przybywa osób, które decydują się tworzyć przy domach kompostowniki, a będzie ich coraz więcej ze względu na możliwość wykorzystania bioodpadów jako nawozu naturalnego. Zachętę ma wprowadzić też europejski Zielony Ład w postaci obniżki opłat za odbiór odpadów.

O około 13 procent w ciągu roku wzrósł w Polsce udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Coraz więcej osób przykłada uwagę do ochrony środowiska i maksymalnie zagospodarowuje odpady – przeznacza je do przetworzenia na ciepło, czy nowy produkt. W ten trend wpisuje się właśnie kompostowanie. A biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania bioodpadów jako formy nawożenia w miejsce drożejących nawozów sztucznych, zainteresowanie tą metodą wykorzystania resztek może tylko rosnąć. 

 

Kompost trafia przede wszystkim do gleby. Rośliny uprawiane na takiej w ziemi są lepiej odżywione i bardziej odporne na choroby, szkodniki czy zmiany temperatur. Kolejnym argumentem zachęcającym do kompostowania będą benefity, które ma oferować europejski Zielony Ład takie, jak obniżki opłat za odbiór śmieci.

 

Sposób kompostowania służący środowisku 

Co jest ważne w gromadzeniu bioodpadów, to konieczność zadbania, by nie szkodziły środowisku. Chodzi przede wszystkim o czystość powietrza i gleby. Dlatego należy odpowiednio odpady segregować i przechowywać.   

Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu, na kompost nadają się odpadki kuchenne – ale bez mięsa i kości. Mogą to być obierki z warzyw, fusy z kawy i herbaty, bezzapachowe chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier, wytłoczki od jajek, zużyta ziemia z doniczek. Kompostownik najlepiej ulokować w zacienionym miejscu, w drewnianych skrzynkach lub specjalnych plastikowych termokompostownikach, które znacznie szybciej rozkładają materię organiczną. Nie można też zapominać o zapewnieniu dostępu do tlenu oraz nawadnianiu kompostu.

 

Więcej o gromadzeniu bioodpadów będzie można dowiedzieć się podczas przyszłorocznej edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.