garden-gcea5594e3-1920.jpg
Kompostownik może wyglądać estetycznie. (fot. pixabay.com)

Kompostowanie coraz popularniejsze

10 sierpnia 2022
Przybywa osób, które decydują się tworzyć przy domach kompostowniki, a będzie ich coraz więcej ze względu na możliwość wykorzystania bioodpadów jako nawozu naturalnego. Zachętę ma wprowadzić też europejski Zielony Ład w postaci obniżki opłat za odbiór odpadów.

O około 13 procent w ciągu roku wzrósł w Polsce udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Coraz więcej osób przykłada uwagę do ochrony środowiska i maksymalnie zagospodarowuje odpady – przeznacza je do przetworzenia na ciepło, czy nowy produkt. W ten trend wpisuje się właśnie kompostowanie. A biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania bioodpadów jako formy nawożenia w miejsce drożejących nawozów sztucznych, zainteresowanie tą metodą wykorzystania resztek może tylko rosnąć. 

 

Kompost trafia przede wszystkim do gleby. Rośliny uprawiane na takiej w ziemi są lepiej odżywione i bardziej odporne na choroby, szkodniki czy zmiany temperatur. Kolejnym argumentem zachęcającym do kompostowania będą benefity, które ma oferować europejski Zielony Ład takie, jak obniżki opłat za odbiór śmieci.

 

Sposób kompostowania służący środowisku 

Co jest ważne w gromadzeniu bioodpadów, to konieczność zadbania, by nie szkodziły środowisku. Chodzi przede wszystkim o czystość powietrza i gleby. Dlatego należy odpowiednio odpady segregować i przechowywać.   

Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu, na kompost nadają się odpadki kuchenne – ale bez mięsa i kości. Mogą to być obierki z warzyw, fusy z kawy i herbaty, bezzapachowe chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier, wytłoczki od jajek, zużyta ziemia z doniczek. Kompostownik najlepiej ulokować w zacienionym miejscu, w drewnianych skrzynkach lub specjalnych plastikowych termokompostownikach, które znacznie szybciej rozkładają materię organiczną. Nie można też zapominać o zapewnieniu dostępu do tlenu oraz nawadnianiu kompostu.

 

Więcej o gromadzeniu bioodpadów będzie można dowiedzieć się podczas przyszłorocznej edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
21 września 2022
Od 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję.
09 września 2022
Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych, do 10 lat pozbawienia wolności za niewłaściwe, zagrażające zdrowiu lub życiu gospodarowanie odpadami, a także kara grzywny do 30 tys. zł za wypalanie roślinności – to część nowych przepisów dot. przestępstw przeciwko środowisku.
25 sierpnia 2022
Szacuje się, że przemysł modowy generuje 92 mln ton odpadów rocznie i prawie 2 mln ton CO, a tylko niewielki procent materiałów wykorzystanych do produkcji ubrań jest recyklingowanych i przerabianych na nową odzież. Czy moda może stać się mniej destrukcyjna dla środowiska?
17 sierpnia 2022
Z każdym rokiem zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większe. Szacuje się, że większość instalacji montowanych w kraju obecnie może być wykorzystywana jeszcze przez kolejne 20-30 lat, co znaczy że dopiero za kilka dekad przyjdzie nam się zmierzyć z problemem recyklingu fotowoltaiki na większą skalę. Warto jednak już teraz pochylić się nad tym tematem.
15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.
08 lipca 2022
Decyzją Parlamentu Europejskiego w 2026 roku do systemu EU-ETS mają zostać włączone spalarnie odpadów komunalnych. To bardzo ważna decyzja w kontekście budowania efektywnego systemu gospodarki odpadami. Przetwarzanie odpadów na energię może stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego.