fotowoltaika.png
Jak będzie wyglądał recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Jak będzie wyglądać przyszłość recyklingu fotowoltaiki?

17 sierpnia 2022
Z każdym rokiem zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większe. Szacuje się, że większość instalacji montowanych w kraju obecnie może być wykorzystywana jeszcze przez kolejne 20-30 lat, co znaczy że dopiero za kilka dekad przyjdzie nam się zmierzyć z problemem recyklingu fotowoltaiki na większą skalę. Warto jednak już teraz pochylić się nad tym tematem.

Utylizacja fotowoltaiki to proces wieloetapowy, który polega na odzysku surowców, z których składają się standardowe panele fotowoltaiczne (szkło, polimer, aluminium, krzem, miedź i metale takie jak: srebro, cyna i ołów). Z wykorzystaniem nowej technologii i technik utylizacji można liczyć na odzysk ok. 90 % tych surowców, co pozwala na produkcję nowych paneli.

Branża recyklingu paneli fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo niewielka. Obecnie w kraju istnieją jednak wyspecjalizowane zakłady, gdzie można oddać panele do utylizacji. Co więcej materiały odzyskane z recyklingu wykorzystywane są później w budownictwie. W Polsce opracowano nawet patent na bezodpadową metodę utylizacji paneli PV, którego wdrożenie może nastąpić w 2023 roku.

O recyklingu najnowszych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie można dowiedzieć się podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Wydarzenie odbywa się w tym samym terminie co Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, a także Międzynarodowe Targi Izolacji 4Insulation. 

(MCh)

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.