Aktualności

Jak będzie wyglądać przyszłość recyklingu fotowoltaiki?
Utylizacja fotowoltaiki to proces wieloetapowy, który polega na odzysku surowców, z których składają się standardowe panele fotowoltaiczne (szkło, polimer, aluminium, krzem, miedź i metale takie jak: srebro, cyna i ołów). Z wykorzystaniem nowej technologii i technik utylizacji można liczyć na odzysk ok. 90 % tych surowców, co pozwala na produkcję nowych paneli.
Branża recyklingu paneli fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo niewielka. Obecnie w kraju istnieją jednak wyspecjalizowane zakłady, gdzie można oddać panele do utylizacji. Co więcej materiały odzyskane z recyklingu wykorzystywane są później w budownictwie. W Polsce opracowano nawet patent na bezodpadową metodę utylizacji paneli PV, którego wdrożenie może nastąpić w 2023 roku.
O recyklingu najnowszych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie można dowiedzieć się podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Wydarzenie odbywa się w tym samym terminie co Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, a także Międzynarodowe Targi Izolacji 4Insulation.
(MCh)