Aktualności

ENERIS – branża komunalna w odpowiedzialnych rękach
Firma powstała w 2015 roku i od tej pory wspiera niemal 100 gmin w realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami. W ciągu roku Eneris zbiera od Polaków ponad 300 tys. ton odpadów.
Ogólnopolska struktura przedsiębiorstwa pozwala optymalizować działania zarówno pod względem organizacyjnym, jak i kosztowym. Celem ENERIS Surowce jest świadczenie usług bazujących na najlepszych doświadczeniach i praktykach rynkowych, uwzględniających lokalne potrzeby oraz specyfikę poszczególnych gmin.
Eneris Surowce bardzo mocny nacisk kładzie na odzysk materiałów pochodzących z odpadów, które w ostatnich dziesięcioleciach trafiały na składowiska, pogarszając kondycję gleby i zasobów wodnych. Przedsiębiorstwo włącza się w wiele akcji proekologicznych oraz edukacyjnych, również dla specjalistów.
Branżowcy z pewnością znają wiele działań społecznych firmy. Zainicjowana ponad 2 lata temu Koalicja 5 frakcji skupia m.in. 22 gminy, 22 firmy, z którymi edukuje społeczeństwo w zakresie właściwego segregowania odpadów i wdraża system oznakowania na opakowania (www.5frakcji.pl). Szerokim echem odbiły się kampanie na temat martwych pól w śmieciarkach, zagrożeń wynikających z niewłaściwego segregowania odpadów budowlanych czy wystawa Strażnicy Planety, której inauguracja miała miejsce w Sejmie.
Jedną z ostatnich inicjatywy są konferencje pierwszych w Polce norm dla altan odpadowych. „Norma na altany odpadowe - zróbmy w końcu porządek! Pierwsza w kraju regulacja wspierająca budowę eko-altan” organizowana jest w ramach targów Ekotech on-line.
Eneris w liczbach:
- 1043 pracowników zatrudnionych na umowę o pracę
- 10 spółek prężnie działających w 11 województwach i ponad 50 gminach
- 3 nowocześnie zarządzane instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów
- 342 tys. ton zdolności przerobowej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania
- 6 447 km2 powierzchni gmin obsługiwanych w 2020 r., około 900 000 mieszkańców gmin wśród klientów ENERIS Surowce
- 170 000 pojemników i kontenerów w dyspozycji, 4 300 000 worków do selektywnej zbiórki odpadów rozdanych mieszkańcom
- 25 tys. ton odpadów komunalnych odbieranych średnio w skali miesiąca, ok. 300 tys. ton rocznie
- 7 instalacji do sortowania i doczyszczania odpadów surowcowych, w których odpady są poddawane segregacji w celu dalszego recyklingu
- 4,5 tys. ton odpadów odzyskanych do recyklingu średnio w skali miesiąca, ok. 53 tys. w ciągu roku
- 3,6 tys. ton baterii poddanych recyklingowi w 2019 r. ułożone jedna za drugą okrążyłyby Polskę 2,5 razy!
- 500 ton profesjonalnie zutylizowanych odpadów medycznych (średnio w miesiącu/roku), odbieranych od 20 szpitali w kraju