logo-eneris-surowce.jpg

ENERIS – branża komunalna w odpowiedzialnych rękach

22 kwietnia 2021
ENERIS jest największą polską firmą w branży komunalnej, od lat związana z Międzynarodowymi Targami Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Przedsiębiorstwo od ponad sześciu lat realizuje działania z zakresu transportu odpadów, ale także składowania i recyklingu śmieci.

Firma powstała w 2015 roku i od tej pory wspiera niemal 100 gmin w realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami. W ciągu roku Eneris zbiera od Polaków ponad 300 tys. ton odpadów.  

Ogólnopolska struktura przedsiębiorstwa pozwala optymalizować działania zarówno pod względem organizacyjnym, jak i kosztowym. Celem ENERIS Surowce jest świadczenie usług bazujących na najlepszych doświadczeniach i praktykach rynkowych, uwzględniających lokalne potrzeby oraz specyfikę poszczególnych gmin.

Eneris Surowce bardzo mocny nacisk kładzie na odzysk materiałów pochodzących z odpadów, które w ostatnich dziesięcioleciach trafiały na składowiska, pogarszając kondycję gleby i  zasobów wodnych. Przedsiębiorstwo włącza się w wiele akcji proekologicznych oraz edukacyjnych, również dla specjalistów.

Branżowcy z pewnością znają wiele działań społecznych firmy. Zainicjowana ponad 2 lata temu Koalicja 5 frakcji skupia m.in. 22 gminy, 22 firmy, z którymi edukuje społeczeństwo w zakresie właściwego segregowania odpadów i wdraża system oznakowania na opakowania (www.5frakcji.pl). Szerokim echem odbiły się kampanie na temat martwych pól w śmieciarkach, zagrożeń wynikających z niewłaściwego segregowania odpadów budowlanych czy wystawa Strażnicy Planety, której inauguracja miała miejsce w Sejmie.

Jedną z ostatnich inicjatywy są konferencje pierwszych w Polce norm dla altan odpadowych. „Norma na altany odpadowe - zróbmy w końcu porządek! Pierwsza w kraju regulacja wspierająca budowę eko-altan” organizowana jest w ramach targów Ekotech on-line.

Eneris w liczbach:

 • 1043 pracowników zatrudnionych na umowę o pracę
 • 10 spółek prężnie działających w 11 województwach i ponad 50 gminach
 • 3 nowocześnie zarządzane instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów
 • 342 tys. ton zdolności przerobowej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania 
 • 6 447 kmpowierzchni gmin obsługiwanych w 2020 r., około 900 000 mieszkańców gmin wśród klientów ENERIS Surowce
 • 170 000 pojemników i kontenerów w dyspozycji, 4 300 000 worków do selektywnej zbiórki odpadów rozdanych mieszkańcom
 • 25 tys. ton odpadów komunalnych odbieranych średnio w skali miesiąca, ok. 300 tys. ton rocznie
 • 7 instalacji do sortowania i doczyszczania odpadów surowcowych, w których odpady są poddawane segregacji w celu dalszego recyklingu
 • 4,5 tys. ton odpadów odzyskanych do recyklingu średnio w skali miesiąca, ok. 53 tys. w ciągu roku
 • 3,6 tys. ton baterii poddanych recyklingowi w 2019 r. ułożone jedna za drugą okrążyłyby Polskę 2,5 razy!
 • 500 ton profesjonalnie zutylizowanych odpadów medycznych (średnio w miesiącu/roku), odbieranych od 20 szpitali w kraju
Polecane aktualności
20 lipca 2021
W czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Eksperci podkreślają jednak, że ich likwidacja mogłaby być tańsza.
22 czerwca 2021
W kwietniu podczas wirtualnej edycji targów Ekotech słuchacze mieli okazję wziąć udział w konferencji dotyczącej norm dla altan śmietnikowych. Współorganizator spotkania – firma Eneris Surowce wraz z Izbą Architektów Rzeczypospolitej przygotowali poradnik, który zawiera szereg praktycznych wytycznych, w tym wzór na odpowiedni wymiar altany.
04 maja 2021
W czasie targów Ekotech on-line przyznano nagrody Ekonowator. Wyróżnienia trafiają do firm i instytucji, których nowatorskie podejście zmienia branżę komunalną. Kto, według komisji konkursowej, zasłużył na tegoroczne nagrody?
29 kwietnia 2021
Specjaliści z zakresu gospodarki odpadowej i recyklingu podczas konferencji „Zamykamy obiegi surowców – energia z Odpadów” rozmawiali o nowych rozwiązaniach opartych o m.in. energię pozyskiwaną z bioodpadów i nowe modele cyrkularne.
29 kwietnia 2021
Konferencja "Norma dla Altan Odpadowych. zróbmy w końcu porządek" w toku. Organizatorem spotkania jest firma Eneris Surowce
29 kwietnia 2021
Wyjątkowa, internetowa edycja Targów Ochrony Środowiska i Gospodarkami Odpadami EKOTECH rozpoczęta.
27 kwietnia 2021
W ofercie firmy znajduje się m.in. produkcja, serwis, modernizacje i montaż instalacji do recyklingu odpadów
27 kwietnia 2021
Polska Ekologia, zajmuje się wymianą informacji w dziedzinie ochrony środowiska oraz edukacją ekologiczną.