butelka.png

„Efekt1butelki”: edukacyjna kampania recyklingowa

09 listopada 2021
Szklane butelki wciąż krążą po rynku, a co roku w Polsce do skupów nie trafia blisko 110 mln butelek. Oznacza to, że na ich miejsce trzeba wyprodukować nowe, co znacząco wpływa na emisję CO2. Kampania Efekt2butelki ma to zmienić.

Celem kampanii  jest podniesienie świadomości korzyści płynących z ponownego wykorzystania szklanych butelek oraz zachęcić, by ze względu na dobro środowiska konsumenci właściwie korzystali z opakowań wielokrotnego użytku.

– Wyrzucając szklaną butelkę, niszczymy surowiec, który jest bardzo ważny. Mamy do wyboru: albo wykorzystać wielokrotnie, przetworzyć butelkę już powstałą, albo skorzystać z surowca naturalnego, pierwotnego. Jeżeli więc chcemy dbać o to, aby pokolenia po nas mogły cieszyć się ekologicznym środowiskiem, bez odpadów i zanieczyszczeń – dbajmy o to. Od nas to zależy i na to mamy wpływ – mówi wiceprezes INTERSEROH Organizacji Odzysku Opakowań Paweł Lesiak.

Inicjator akcji podkreśla, że jeśli sami nie zaczniemy myśleć proekologicznie, z czasem takie myślenie wymuszą na nas podmioty odpowiedzialne za ochronę środowiska. Jedna butelka zwrotna może być ponownie użyta nawet 5 razy.

 

Polecane aktualności
30 maja 2022
Naukowcy z Tokio opracowali papier o właściwościach podobnych do tworzyw sztucznych, a w Niemczech odkryto enzym rozkładający tworzywa PET w ciągu doby. Te innowacyjne i ekologiczne rozwiązania z pewnością zrewolucjonizują system recyklingu odpadów.
24 maja 2022
Podczas konferencji "Recykling tworzyw sztucznych - jeden cel, wiele możliwości" organizowanej podczas targów PLASTPOL omawiano m.in. wykorzystanie platform do śledzenia obiegu surowców i recyrkulatów na przykładzie platformy RecoTrace.
11 maja 2022
W kwietniu br. podpisano umowę, na mocy której polsko-tajwańskie konsorcjum zrealizuje projekt polegający na budowie statku, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków
22 kwietnia 2022
Z danych statystycznych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatniej dekady znacząco wzrósł poziom recyklingu w Polsce. W 2020 roku wyniósł 38,7 proc. Zgodnie z unijnymi dyrektywami ten poziom powinien wzrosnąć do co najmniej 55 proc. Czy przy obecnych nawykach Polaków jest to osiągalne?
12 kwietnia 2022
Powstaje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Polska ma obowiązek wdrożyć rozszerzoną odpowiedzialność producentów najpóźniej do początku 2023 roku.
30 marca 2022
Następstwem kryzysu energetycznego w Europie i efektem skutków wojny na Ukrainie, może być szybszy rozwój biogazownictwa w krajach unijnych. W Polsce ten proces może dotyczyć zwłaszcza instalacji przy oczyszczalniach ścieków, które można wyposażyć w biogazownie. Obecnie w naszym kraju istnieje ponad 100 instalacji biogazowych przy oczyszczalniach.
15 marca 2022
Z powodu wojny, wielu obywateli opuściło Ukrainę i osiedliło się w Polsce, gdzie otrzymali pomoc w różnej postaci. Branża komunalna również wspiera uchodźców wprowadzając odpowiednie świadczenia i regulacje w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
08 marca 2022
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi zawiera ustalenia dot. systemu kaucyjnego mającego wspierać selektywne zbieranie opakowań. Swoje uwagi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska skierowali Pracodawcy RP, których zdaniem konieczne jest stworzenie systemu, który wpłynie na zwiększenie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu.