Recykling.jpg
O recyklingu podczas Ekotechu w Targach Kielce.

Drugie życie odpadów

15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.

Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, a także ich powrót do ponownego obiegu. Dzięki zaawansowanym technologiom powstaje coraz więcej przedmiotów produkowanych z materiałów pochodzących z odzysku. Z powodu pandemii w obiegu pojawiła się znacząca ilość zużytych ochronnych masek medycznych. W Korei Południowej zużyte maski zaczęto przetwarzać w taborety, a w Tajwanie zrobiono z nich powerbanki. Coraz więcej badań powstaje także wokół wytwarzania energii z odpadów. Jedna z najsłynniejszych toalet, w której odchody przetwarzane są na biogaz, co z kolei zasila budynek energią, znajduje się Uniwersytecie w Ulsan, w Korei.

Przykładów przetwarzania odpadów jest więcej. Recykling wpływa pozytywnie również na stan dróg i chodników – wykorzystanie starych materiałów budowlanych, szkła czy butelek typu PET umożliwia powstanie lepszej jakości nawierzchni.  Butelki plastikowe pozwalają na stworzenie śpiwora, z przetworzonej makulatury powstaje żwirek dla kota, a z kubków po jogurtach plastikowe elementy do szczoteczek do zębów. Recykling sprawdza się również w branży odzieżowej i obuwniczej. Coraz częściej, dzięki zaawansowanym technologiom do produkcji materiałów tekstylnych wykorzystywane są zużyte butelki PET.

Więcej o zaletach recyklingu będzie można dowiedzieć się podczas przyszłorocznej edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

Polecane aktualności
17 sierpnia 2022
Z każdym rokiem zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większe. Szacuje się, że większość instalacji montowanych w kraju obecnie może być wykorzystywana jeszcze przez kolejne 20-30 lat, co znaczy że dopiero za kilka dekad przyjdzie nam się zmierzyć z problemem recyklingu fotowoltaiki na większą skalę. Warto jednak już teraz pochylić się nad tym tematem.
10 sierpnia 2022
Przybywa osób, które decydują się tworzyć przy domach kompostowniki, a będzie ich coraz więcej ze względu na możliwość wykorzystania bioodpadów jako nawozu naturalnego. Zachętę ma wprowadzić też europejski Zielony Ład w postaci obniżki opłat za odbiór odpadów.
08 lipca 2022
Decyzją Parlamentu Europejskiego w 2026 roku do systemu EU-ETS mają zostać włączone spalarnie odpadów komunalnych. To bardzo ważna decyzja w kontekście budowania efektywnego systemu gospodarki odpadami. Przetwarzanie odpadów na energię może stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego.