Recykling.jpg
O recyklingu podczas Ekotechu w Targach Kielce.

Drugie życie odpadów

15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.

Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, a także ich powrót do ponownego obiegu. Dzięki zaawansowanym technologiom powstaje coraz więcej przedmiotów produkowanych z materiałów pochodzących z odzysku. Z powodu pandemii w obiegu pojawiła się znacząca ilość zużytych ochronnych masek medycznych. W Korei Południowej zużyte maski zaczęto przetwarzać w taborety, a w Tajwanie zrobiono z nich powerbanki. Coraz więcej badań powstaje także wokół wytwarzania energii z odpadów. Jedna z najsłynniejszych toalet, w której odchody przetwarzane są na biogaz, co z kolei zasila budynek energią, znajduje się Uniwersytecie w Ulsan, w Korei.

Przykładów przetwarzania odpadów jest więcej. Recykling wpływa pozytywnie również na stan dróg i chodników – wykorzystanie starych materiałów budowlanych, szkła czy butelek typu PET umożliwia powstanie lepszej jakości nawierzchni.  Butelki plastikowe pozwalają na stworzenie śpiwora, z przetworzonej makulatury powstaje żwirek dla kota, a z kubków po jogurtach plastikowe elementy do szczoteczek do zębów. Recykling sprawdza się również w branży odzieżowej i obuwniczej. Coraz częściej, dzięki zaawansowanym technologiom do produkcji materiałów tekstylnych wykorzystywane są zużyte butelki PET.

Więcej o zaletach recyklingu będzie można dowiedzieć się podczas przyszłorocznej edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.