Recykling.jpg
O recyklingu podczas Ekotechu w Targach Kielce.

Drugie życie odpadów

15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.

Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, a także ich powrót do ponownego obiegu. Dzięki zaawansowanym technologiom powstaje coraz więcej przedmiotów produkowanych z materiałów pochodzących z odzysku. Z powodu pandemii w obiegu pojawiła się znacząca ilość zużytych ochronnych masek medycznych. W Korei Południowej zużyte maski zaczęto przetwarzać w taborety, a w Tajwanie zrobiono z nich powerbanki. Coraz więcej badań powstaje także wokół wytwarzania energii z odpadów. Jedna z najsłynniejszych toalet, w której odchody przetwarzane są na biogaz, co z kolei zasila budynek energią, znajduje się Uniwersytecie w Ulsan, w Korei.

Przykładów przetwarzania odpadów jest więcej. Recykling wpływa pozytywnie również na stan dróg i chodników – wykorzystanie starych materiałów budowlanych, szkła czy butelek typu PET umożliwia powstanie lepszej jakości nawierzchni.  Butelki plastikowe pozwalają na stworzenie śpiwora, z przetworzonej makulatury powstaje żwirek dla kota, a z kubków po jogurtach plastikowe elementy do szczoteczek do zębów. Recykling sprawdza się również w branży odzieżowej i obuwniczej. Coraz częściej, dzięki zaawansowanym technologiom do produkcji materiałów tekstylnych wykorzystywane są zużyte butelki PET.

Więcej o zaletach recyklingu będzie można dowiedzieć się podczas przyszłorocznej edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.

Polecane aktualności
02 grudnia 2022
Misją firmy Eurocentrum Polska jest szerzenie świadomości związanej z odpowiedzialnym zagospodarowaniem odpadów, a także racjonalnym wykorzystaniem energii. W ofercie firmy można zatem znaleźć produkowane według najnowocześniejszych technologii Ekozgniatarki do kompresowania odpadów, które będzie można poznać podczas Targów EKOTECH.
30 listopada 2022
Regulacje dotyczące gospodarowania plastikowymi odpadami niebawem zostaną zaostrzone. Komisja Europejska jest o krok od zmiany dyrektywy, która zobowiąże kraje Wspólnoty do egzekwowania wyższego poziomu wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku oraz wykorzystania w produkcji opakowań plastiku z recyklingu. Nowe zasady mają na celu przyspieszenie wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego.
29 listopada 2022
Dystrybutor maszyn, urządzeń i kompletnych systemów recyklingu wystawcą Targów EKOTECH, które odbędą się już od 8 do 9 marca 2023 roku. Zapraszamy do Targów Kielce!
29 listopada 2022
Wszystkie osoby zainteresowane praktycznymi aspektami gospodarki odpadami zapraszamy do udziału w MIFOD - Międzynarodowym Forum Gospodarki Odpadami organizowanym przez AK NOVA. Spotkanie odbędzie się pierwszego dnia Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, 8 marca 2023 roku.
22 listopada 2022
W przyszłorocznej edycji Targów EKOTECH, od 8 do 9 marca na stoisku firmy ARTechnic będzie zapoznać się z szeroką ofertą m.in. belownic do odpadów. Zapraszamy do Targów Kielce!
21 listopada 2022
Polacy skutecznie unikają opłat za wywóz śmieci. W 2020 roku niespełna 20% wszystkich mieszkańców gmin nie zostało uwzględnionych w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ze względu na te różnice, portfele wielu Polaków łapią oddech, ale cierpi środowisko.
18 listopada 2022
W ofercie firmy ARBENA znajdują się lekkie hale dla rolnictwa, uniwersalne hale tunelowe wykorzystywane w przemyśle, magazyny dla branży recyklingowej oraz hale wykorzystywane na zadaszenie kruszyw. Wśród nowości Wystawcy Targów EKOTECH są hale o szerokości 20m i 24m, których konstrukcja opiera się na kratownicy.
07 listopada 2022
Na niecodzienny pomysł – konfiskaty samochodu za nielegalne wyrzucanie śmieci - wpadły władze sycylijskiej miejscowości. Zdaniem pomysłodawców zastosowanie dotkliwych kar może być skuteczną metodą w walce z problemem rosnących odpadów.