hermes-rivera-R1-ibA4oXiI-unsplash.jpg
Większe kary za zanieczyszczenia środowiska!

Nowe przepisy w sprawie przestępstw środowiskowych

09 września 2022
Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych, do 10 lat pozbawienia wolności za niewłaściwe, zagrażające zdrowiu lub życiu gospodarowanie odpadami, a także kara grzywny do 30 tys. zł za wypalanie roślinności – to część nowych przepisów dot. przestępstw przeciwko środowisku.

Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. wniosła zmianę niektórych ustaw, a zaostrzenie sankcji za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku ma na celu przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. W sumie znowelizowano dziewięć ustaw w tym m.in. o Inspekcji Ochrony Środowiska, o ochronie przyrody czy o odpadach.

Surowszą niż dotychczas karę przewidziano m.in. za transgraniczny transport odpadów niebezpiecznych bez odpowiedniego zezwolenia, a także za składowanie odpadów niebezpiecznych w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Za takie wykroczenia grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Za gospodarowanie odpadami w sposób zagrażający zdrowiu lub życiu, a także środowisku naturalnemu obowiązuje kara pozbawienia wolności do 10 lat, zaś zanieczyszczenia wody, powietrza lub ziemi szkodliwymi substancjami w znaczącym dla środowiska stopniu podlegają karze do 8 lub 10 lat więzienia. Pod lupę wzięto także wypalanie roślinności z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych czy trzcinowisk. Za takie przestępstwo przewidziano karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30 tys. zł.

Więcej w artykule na portalu Teraz Środowisko

Nowe przepisy i regulacje w zakresie gospodarki odpadami to tematy poruszane podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ekotech. Z pewnością nie zabraknie ich również podczas przyszłorocznej edycji od 8 do 9 marca 2023 roku.

(MS)

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.