Aktualności

Nowe przepisy w sprawie przestępstw środowiskowych
Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. wniosła zmianę niektórych ustaw, a zaostrzenie sankcji za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku ma na celu przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. W sumie znowelizowano dziewięć ustaw w tym m.in. o Inspekcji Ochrony Środowiska, o ochronie przyrody czy o odpadach.
Surowszą niż dotychczas karę przewidziano m.in. za transgraniczny transport odpadów niebezpiecznych bez odpowiedniego zezwolenia, a także za składowanie odpadów niebezpiecznych w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Za takie wykroczenia grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Za gospodarowanie odpadami w sposób zagrażający zdrowiu lub życiu, a także środowisku naturalnemu obowiązuje kara pozbawienia wolności do 10 lat, zaś zanieczyszczenia wody, powietrza lub ziemi szkodliwymi substancjami w znaczącym dla środowiska stopniu podlegają karze do 8 lub 10 lat więzienia. Pod lupę wzięto także wypalanie roślinności z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych czy trzcinowisk. Za takie przestępstwo przewidziano karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30 tys. zł.
Więcej w artykule na portalu Teraz Środowisko
Nowe przepisy i regulacje w zakresie gospodarki odpadami to tematy poruszane podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ekotech. Z pewnością nie zabraknie ich również podczas przyszłorocznej edycji od 8 do 9 marca 2023 roku.
(MS)