hermes-rivera-R1-ibA4oXiI-unsplash.jpg
Większe kary za zanieczyszczenia środowiska!

Nowe przepisy w sprawie przestępstw środowiskowych

09 września 2022
Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych, do 10 lat pozbawienia wolności za niewłaściwe, zagrażające zdrowiu lub życiu gospodarowanie odpadami, a także kara grzywny do 30 tys. zł za wypalanie roślinności – to część nowych przepisów dot. przestępstw przeciwko środowisku.

Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. wniosła zmianę niektórych ustaw, a zaostrzenie sankcji za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku ma na celu przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. W sumie znowelizowano dziewięć ustaw w tym m.in. o Inspekcji Ochrony Środowiska, o ochronie przyrody czy o odpadach.

Surowszą niż dotychczas karę przewidziano m.in. za transgraniczny transport odpadów niebezpiecznych bez odpowiedniego zezwolenia, a także za składowanie odpadów niebezpiecznych w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Za takie wykroczenia grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Za gospodarowanie odpadami w sposób zagrażający zdrowiu lub życiu, a także środowisku naturalnemu obowiązuje kara pozbawienia wolności do 10 lat, zaś zanieczyszczenia wody, powietrza lub ziemi szkodliwymi substancjami w znaczącym dla środowiska stopniu podlegają karze do 8 lub 10 lat więzienia. Pod lupę wzięto także wypalanie roślinności z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych czy trzcinowisk. Za takie przestępstwo przewidziano karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30 tys. zł.

Więcej w artykule na portalu Teraz Środowisko

Nowe przepisy i regulacje w zakresie gospodarki odpadami to tematy poruszane podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ekotech. Z pewnością nie zabraknie ich również podczas przyszłorocznej edycji od 8 do 9 marca 2023 roku.

(MS)

Polecane aktualności
21 września 2022
Od 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję.
25 sierpnia 2022
Szacuje się, że przemysł modowy generuje 92 mln ton odpadów rocznie i prawie 2 mln ton CO, a tylko niewielki procent materiałów wykorzystanych do produkcji ubrań jest recyklingowanych i przerabianych na nową odzież. Czy moda może stać się mniej destrukcyjna dla środowiska?
17 sierpnia 2022
Z każdym rokiem zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większe. Szacuje się, że większość instalacji montowanych w kraju obecnie może być wykorzystywana jeszcze przez kolejne 20-30 lat, co znaczy że dopiero za kilka dekad przyjdzie nam się zmierzyć z problemem recyklingu fotowoltaiki na większą skalę. Warto jednak już teraz pochylić się nad tym tematem.
10 sierpnia 2022
Przybywa osób, które decydują się tworzyć przy domach kompostowniki, a będzie ich coraz więcej ze względu na możliwość wykorzystania bioodpadów jako nawozu naturalnego. Zachętę ma wprowadzić też europejski Zielony Ład w postaci obniżki opłat za odbiór odpadów.
15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.
08 lipca 2022
Decyzją Parlamentu Europejskiego w 2026 roku do systemu EU-ETS mają zostać włączone spalarnie odpadów komunalnych. To bardzo ważna decyzja w kontekście budowania efektywnego systemu gospodarki odpadami. Przetwarzanie odpadów na energię może stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego.