Gianfranco-Ravasi-Giuseppe-Tornatore-Andrzej-Mochon-PhD-in-Vatican-in-2022.jpg
Giuseppe Tornatore, włoski reżyser laureatem medalu Per Artem Ad Deum w 2022 roku.

Zachęcamy do zgłaszania kandydatów do międzynarodowej nagrody Per Artem Ad Deum! W gronie wyróżnionych już 31 wybitnych artystów

11 października 2023
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Targach Kielce od ponad 24 lat cieszy się uznaniem w całej Europie. Nieodłącznym elementem wystawy są prezentacje prac i osiągnięć artystów z Polski i Europy, którzy doceniani są medalem Per Artem Ad Deum.

Wartością Sacroexpo jest ekumeniczny dialog między kulturami, czego wyrazem jest Medal „Per Artem ad Deum”, który przyznawany był od 2005 roku przez Papieską Radę ds. Kultury. Wyróżnienie wpisało się na listę szczególnych, ważnych dla środowiska twórczego działającego w sferze sacrum, lub dotykającego tej problematyki. To zaszczytna nagroda nadawana za realizację przedsięwzięć, które w sposób trwały i znaczący przyczyniają się do wsparcia i popularyzacji sztuki sakralnej na arenie międzynarodowej.

List intencyjny, podpisany w grudniu 2017 roku w Watykanie pomiędzy Papieską Radą do spraw Kultury oraz Targami Kielce, umocniło dotychczasową wieloletnią współpracę i było dodatkową motywacją w promowaniu idei „Per Artem Ad Deum”. Wspólne działania na rzecz rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego i religijnego sprawiły, że inicjatywa Per Artem urosła do rangi najważniejszej nagrody świata sztuki sakralnej w Europie. Celem Papieskiej Rady ds. Kultury i Targów Kielce było docenianie wybitnych artystów, których działalność szczególnie wpływa na odbiorców, zbliżając ich do Boga. W gronie osób nagrodzonych dotychczas znalazło się 31 laureatów. Wśród nich m.in.: wybitni kompozytorzy Ennio Morricone, Arvo Pärt, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, sławni reżyserzy Giuseppe Tornatore i Krzysztof Zanussi, wyjątkowy architekt Mario Botta, ceniony rzeźbiarz Arnaldo Pomodoro, artysta malarz Stanisław Rodziński, uznana fotograf Claudia Henzler i teolog prof. Tomáš Halík.

- Per Artem Ad Deum to wyjątkowa, honorowa nagroda o międzynarodowym charakterze. Uroczystość co roku przyciąga do Kielc wybitnych artystów z całego świata. Organizując Wystawę Sacroexpo, oprócz celów biznesowych, bardzo ważne dla nas jako przedstawicieli kieleckiego ośrodka targowego jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego i religijnego. Targi Kielce już od wielu lat są miejscem, które doceniane jest jako platforma łącząca idee świata biznesu i sztuki - podkreśla prezes zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń.

Medal Per Artem Ad Deum przyznawany na mocy nowej konstytucji apostolskiej. Następuje otwarcie na nowe dziedziny

Zgodnie z nową konstytucją apostolską o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium”, dawna Kongregacja Edukacji Katolickiej i Papieska Rada ds. Kultury połączone zostały w nową Dykasterię ds. Kultury i Edukacji. Kolejny laureat medalu Per Artem Ad Deum wyłoniony zostanie w 2024 roku w ramach działalności nowej instytucji.

- Wskazanie i wybranie laureatów medalu to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Z uwagą traktujemy każde otrzymane zgłoszenie, ponieważ każda kandydatura jest wyjątkowa. W tym roku wciąż czekamy na nowe zgłoszenia zarówno z Polski, jak również z zagranicy. Niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej Per Artem Ad Deum – podkreśla dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Wciąż można zgłaszać kandydatów do medalu Per Artem Ad Deum. Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie przyszłorocznej Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce

Kandydatów do nagrody Per Artem Ad Deum mogą zgłaszać zarówno wydawnictwa książkowe, muzyczne czy filmowe, muzea, galerie, instytucje kultury i sztuki, a także osoby prywatne. Dziedziny w jakich przyjmowane są zgłoszenia to muzyka, film, literatura i sztuki plastyczne. Oceny zgłaszanych kandydatur dokonują członkowie Kapituły Konkursowej.

Dokumenty zgłoszeniowe dostępne są na stronie perartemaddeum.com. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lutego 2024 roku.

Przyszłoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

/MSi/

Polecane aktualności
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
10 czerwca 2024
O procesie tworzenia obrazów, czerpaniu inspiracji z Biblii, planach i marzeniach podczas spotkania autorskiego mówiła Sylwia Perczak, artystka specjalizująca się w współczesnej sztuce sakralnej. Rozmowę w Targach Kielce prowadziła Julia Maciejewska z ART In HOUSE.