Gianfranco-Ravasi-Giuseppe-Tornatore-Andrzej-Mochon-PhD-in-Vatican-in-2022.jpg
Giuseppe Tornatore, włoski reżyser laureatem medalu Per Artem Ad Deum w 2022 roku.

Zachęcamy do zgłaszania kandydatów do międzynarodowej nagrody Per Artem Ad Deum! W gronie wyróżnionych już 31 wybitnych artystów

11 października 2023
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Targach Kielce od ponad 24 lat cieszy się uznaniem w całej Europie. Nieodłącznym elementem wystawy są prezentacje prac i osiągnięć artystów z Polski i Europy, którzy doceniani są medalem Per Artem Ad Deum.

Wartością Sacroexpo jest ekumeniczny dialog między kulturami, czego wyrazem jest Medal „Per Artem ad Deum”, który przyznawany był od 2005 roku przez Papieską Radę ds. Kultury. Wyróżnienie wpisało się na listę szczególnych, ważnych dla środowiska twórczego działającego w sferze sacrum, lub dotykającego tej problematyki. To zaszczytna nagroda nadawana za realizację przedsięwzięć, które w sposób trwały i znaczący przyczyniają się do wsparcia i popularyzacji sztuki sakralnej na arenie międzynarodowej.

List intencyjny, podpisany w grudniu 2017 roku w Watykanie pomiędzy Papieską Radą do spraw Kultury oraz Targami Kielce, umocniło dotychczasową wieloletnią współpracę i było dodatkową motywacją w promowaniu idei „Per Artem Ad Deum”. Wspólne działania na rzecz rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego i religijnego sprawiły, że inicjatywa Per Artem urosła do rangi najważniejszej nagrody świata sztuki sakralnej w Europie. Celem Papieskiej Rady ds. Kultury i Targów Kielce było docenianie wybitnych artystów, których działalność szczególnie wpływa na odbiorców, zbliżając ich do Boga. W gronie osób nagrodzonych dotychczas znalazło się 31 laureatów. Wśród nich m.in.: wybitni kompozytorzy Ennio Morricone, Arvo Pärt, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, sławni reżyserzy Giuseppe Tornatore i Krzysztof Zanussi, wyjątkowy architekt Mario Botta, ceniony rzeźbiarz Arnaldo Pomodoro, artysta malarz Stanisław Rodziński, uznana fotograf Claudia Henzler i teolog prof. Tomáš Halík.

- Per Artem Ad Deum to wyjątkowa, honorowa nagroda o międzynarodowym charakterze. Uroczystość co roku przyciąga do Kielc wybitnych artystów z całego świata. Organizując Wystawę Sacroexpo, oprócz celów biznesowych, bardzo ważne dla nas jako przedstawicieli kieleckiego ośrodka targowego jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego i religijnego. Targi Kielce już od wielu lat są miejscem, które doceniane jest jako platforma łącząca idee świata biznesu i sztuki - podkreśla prezes zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń.

Medal Per Artem Ad Deum przyznawany na mocy nowej konstytucji apostolskiej. Następuje otwarcie na nowe dziedziny

Zgodnie z nową konstytucją apostolską o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium”, dawna Kongregacja Edukacji Katolickiej i Papieska Rada ds. Kultury połączone zostały w nową Dykasterię ds. Kultury i Edukacji. Kolejny laureat medalu Per Artem Ad Deum wyłoniony zostanie w 2024 roku w ramach działalności nowej instytucji.

- Wskazanie i wybranie laureatów medalu to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Z uwagą traktujemy każde otrzymane zgłoszenie, ponieważ każda kandydatura jest wyjątkowa. W tym roku wciąż czekamy na nowe zgłoszenia zarówno z Polski, jak również z zagranicy. Niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej Per Artem Ad Deum – podkreśla dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Wciąż można zgłaszać kandydatów do medalu Per Artem Ad Deum. Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie przyszłorocznej Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce

Kandydatów do nagrody Per Artem Ad Deum mogą zgłaszać zarówno wydawnictwa książkowe, muzyczne czy filmowe, muzea, galerie, instytucje kultury i sztuki, a także osoby prywatne. Dziedziny w jakich przyjmowane są zgłoszenia to muzyka, film, literatura i sztuki plastyczne. Oceny zgłaszanych kandydatur dokonują członkowie Kapituły Konkursowej.

Dokumenty zgłoszeniowe dostępne są na stronie perartemaddeum.com. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lutego 2024 roku.

Przyszłoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

/MSi/

Polecane aktualności
12 lutego 2024
Wyjątkowa działalność Pracowni Rzemiosła Artystycznego ABA Cuprum została doceniona przez Telewizję TRWAM, która przygotowała specjalny odcinek „Wśród ikon” z serii „Sól Ziemi”. To rodzinna firma, która z Sacroexpo związana jest od samego początku istnienia targów.
11 lutego 2024
Sacroexpo ponownie w roli partnera targów Devotio w Bolonii. Spotkanie jest okazją do rozmów z wieloletnimi wystawcami kieleckich targów, do wymiany doświadczeń, a także do zaprezentowania oferty tegorocznej wystawy w Kielcach. Jubileuszowe Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.
12 stycznia 2024
Zorganizowana z sukcesem pierwsza edycja targów Sacroexpo Slovakia będzie kontynuowana! Od 13 do 14 września 2024 roku w słowackim ośrodku Incheba Expo będzie miała miejsce kolejna edycja wydarzenia. Wśród Wystawców wiele polskich firm.
15 września 2023
Z roku na rok oferta Wystawy Sacroexpo dociera do większej liczby wiernych oraz nowych regionów. Targi Kielce zostały współorganizatorem pierwszego spotkania branży sakralnej w Słowacji. Od 13 do 14 września w słowackim ośrodku wystawienniczym Incheba Expo Bratislava na Sacroexpo Slovakia zaprezentowało się ponad 50 wystawców z 8 krajów (Słowacja, Czechy, Grecja, Holandia, Chorwacja, Polska, Słowenia i Ukraina). Dopełnieniem targów była wystawa sztuki sakralnej oraz koncert grupy Godzone
13 września 2023
W Sacroexpo Slovakia odbywającym się od 13 do 14 września w Incheba Expo w Bratysławie, wzięło udział ponad 50 wystawców z 8 krajów, w tym również z Polski. Wśród firm prezentujących swoją ofertę na Słowacji, byli wieloletni wystawcy kieleckich targów, z którymi zespół Targów Kielce spotkał się osobiście. Rozmawiali także z jednym z gości specjalnych - Nuncjuszem Apostolskim na Słowacji – Jego Ekscelencją arcybiskupem Nicola Girasoli
13 września 2023
Sacroexpo w Targach Kielce od 24 lat nabiera coraz większego znaczenia w całej Europie. Z roku na rok oferta kieleckich targów dociera do większej liczby wiernych oraz nowych regionów. Jesienią tego roku Targi Kielce są współorganizatorem pierwszego spotkania branży sakralnej w Słowacji. W tym miejscu jest wszystko dla kościoła i parafian.