DSC00066.JPG

O bezpieczeństwie obiektów sakralnych na targach Sacroexpo

12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.

St. Bryg. Sławomir Pietrzykowski, Naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach, przedstawił aktualne wymogi prawne i regulacje dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, które obowiązują administratorów obiektów sakralnych. Ekspert podzielił się swoją wiedzą na temat skutecznych metod zapobiegania pożarom oraz zarządzania sytuacją w przypadku ich wystąpienia.

Naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom szczegółowo omówił także kwestie prawne, w tym nowelizację przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową, która wprowadza większe rygory dla zarządców obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego, do których zaliczają się także obiekty sakralne. Podkreślono, jak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji elektrycznych oraz systemów alarmowych, które mogą zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Sesja zapewniła również platformę do dyskusji na temat nowoczesnych technologii, które mogą wesprzeć zarządzanie bezpieczeństwem w obiektach sakralnych. Od systemów detekcji dymu i ciepła po zaawansowane rozwiązania monitoringu i alarmowania, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami technologicznymi na rynku.

Ponadto, eksperci zwrócili uwagę na konieczność szkolenia personelu oraz wolontariuszy pracujących w kościołach i innych miejscach kultu, aby mogli oni efektywnie reagować w sytuacjach kryzysowych. St. Bryg. Sławomir Pietrzykowski podkreślił, że odpowiednie przygotowanie i wiedza mogą znacząco przyczynić się do minimalizacji skutków niepożądanych zdarzeń.

Tylko w 2023 roku w Polce wybuchło 75 pożarów w obiektach sakralnych i miejscach kultu religijnego. St. Bryg. Sławomir Pietrzykowski, wskazał również najczęstsze przyczyny pożarów, a są nimi m.in. nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem otwartym (zapałki, papierosy) – 28%, podpalenia – 12%, nieodpowiednia eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwa stałe – 7%, a  także wady urządzeń i instalacji elektrycznych – 6%.

 

(MBrz)

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
10 czerwca 2024
O procesie tworzenia obrazów, czerpaniu inspiracji z Biblii, planach i marzeniach podczas spotkania autorskiego mówiła Sylwia Perczak, artystka specjalizująca się w współczesnej sztuce sakralnej. Rozmowę w Targach Kielce prowadziła Julia Maciejewska z ART In HOUSE.