Krzysztof-Sokolowski.jpg
Nowoczesne obrazy sakralne i wnętrza kaplic autorstwa Krzysztofa Sokołowskiego.

Wystawa i aukcja współczesnej sztuki sakralnej. Strefa Sztuki po raz drugi w Targach Kielce

20 maja 2024
Sacroexpo wspólnie z Domem Aukcyjnym Art. In House z Warszawy wyeksponują na targach nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej. Od 10 do 12 czerwca po raz drugi już w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z dziełami stworzonymi wedle nowoczesnych trendów religijnych. Drugiego dnia targów prezentowane dzieła można będzie wylicytować w trakcie Aukcji Sacrum.

Unikatowe obrazy, rzeźby i ikony

Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace w tegorocznej Strefie Sztuki są między innymi:

  • Sylwia Perczak - artystka szeroko działająca w świecie malarskim: należy do Związku Pastelistów Polskich w Nowym Sączu, ilustruje książki dla dzieci, a także pisze ikony. Malarka często bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, niekiedy o tematyce religijnej. Jej religijne prace zawsze nawiązują do dawnej sztuki sakralnej, jednak zawiera w nich czasem odwołania do codziennego życia, często na współczesną modłę. Obrazy Sylwii Perczak świetnie wkomponują się zarówno w przestrzeń świecką, jak i sakralną.
  • Krzysztof Sokołowski nie tylko tworzy nowoczesne obrazy sakralne, ale także projektuje wnętrza kaplic. Jego projekty są nietuzinkowe, minimalistyczne, pełne symboli chrześcijaństwa znanych od najdawniejszych czasów, lecz dopasowanych do współczesności. Odwiedzenie takiego wnętrza sakralnego stanowi pełnowymiarowe przeżycie duchowe. Projekt artysty został wcielony w życie przy budowie kaplicy w Klebarku Wielkim.
  • Aleksander Grzybek - malarz i rzeźbiarz uwieczniający w swoich pracach przede wszystkim ludzi, w których sylwetkach ukrywa wiele przeżyć i odczuć, także tych duchowych. Artysta nie jest przywiązany do jednej techniki, tworzy obrazy olejne, akrylowe, a także malowane gwaszem. Wśród rzeźb wymienić należy niesamowite drewniane anioły, które wzbudzają podziw nie tylko ze względu na wielkość i jakoś wykonania, ale także zawarte w nich treści, emocjonalność i szczegółowość.
  • Borys Fiodorowicz wzbudza ogromne zainteresowanie, dzięki niezwykłym obrazom, które tworzy. Artysta zawsze odnosi się do sztuki religijnej, przede wszystkim ikon; dostrzegamy to przede wszystkim w malowanych na desce portretach świętych czy scenach religijnych ze złotym tłem. Temat prac Fiodorowicza jest zawsze podwójny, przewrotny, łączący sacrum z profanum, czasem żartobliwy lub moralizujący. Malarz nie boi się pokazywać przesłania w ikonach poprzez zestawienie postaci świętych z dodatkiem współczesności.
  • Joanna Mieszko jest spadkobierczynią stylu Edwarda Dwurnika i Nikifora, podejmuje temat architektury i metropolii, a także komentuje współczesną kondycję ludzką. Jej pełne szczegółów weduty często prezentują sylwetki kościołów z różnych polskich miast. Ich wielkość jest uwypuklona dzięki niewielkim budowlom zgromadzonym wokół nich.
  • Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów. Artysta świetnie odzwierciedla noc, malując nokturny pełne mistycyzmu, podniosłej atmosfery i duchowości.

Ważną część Strefy Sztuki stanowić będą nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica.

Dzieła do wylicytowania

Aukcja sztuki Sacrum obejmująca wszystkie z prezentowanych prac będzie prowadzona na żywo drugiego dnia targów, we wtorek, 11 czerwca od godziny 17 w Targach Kielce. Udział w aukcji będzie można wziąć na dwa sposoby – na miejscu w Targach Kielce oraz online. Dzieła będą do wylicytowania za pośrednictwem internetowej platformy onebid.pl, poprzez zlecenie z limitem lub telefonicznie. Cały katalog, regulamin aukcji i instrukcję licytacji będzie można znaleźć na stronie www.artinhouse.pl.

Zainteresowanie ubiegłoroczną aukcją przerosło oczekiwania organizatorów. Kwota wylicytowanych w Targach Kielce dzieł wyniosła łącznie ponad 160 tys. złotych.

Wstęp na targi jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

 

Polecane aktualności
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
10 czerwca 2024
O procesie tworzenia obrazów, czerpaniu inspiracji z Biblii, planach i marzeniach podczas spotkania autorskiego mówiła Sylwia Perczak, artystka specjalizująca się w współczesnej sztuce sakralnej. Rozmowę w Targach Kielce prowadziła Julia Maciejewska z ART In HOUSE.