DSC00102.JPG
Abp Tadeusz Wojda na Sacroexpo w 2018.

Wybrano przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski! To duchowny pochodzący z kielecczyzny

15 marca 2024
Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zdecydowali o tym podczas drugiego dnia obrad 397. zebrania plenarnego w czwartek, 14 marca. Duchowny uczestniczył w Wystawie Sacroexpo w Targach Kielce.

Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Abp Tadeusz Wojda został wybrany do sprawowania tej funkcji na okres pięciu lat. W Konferencji Episkopatu Polski duchowny reprezentuje konferencję na zewnątrz i jest członkiem w Radzie Stałej KEP. Wspólnie z Zastępcą Przewodniczącego i Sekretarzem Generalnym, Przewodniczący stanowi Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Jego zadaniem jest zwoływanie zebrania Rady Stałej, Zebrania Plenarnego i Rady Biskupów Diecezjalnych, podczas których przewodniczy obradom. Ponadto, przesyła sprawozdania oraz dokumenty z obrad tych gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.

Abp Tadeusz Wojda gościł na Wystawie Sacroexpo w 2018 roku, kiedy podkreślał, że targi sakralne są wspaniałą inicjatywą, która daje możliwość zbliżenia się do Boga poprzez prezentowane produkty. Podczas oficjalnego otwarcia 19. edycji targów Sacroexpo Arcybiskup Tadeusz Wojda mówił:

– Sacroexpo jest pewnego rodzaju dialogiem między dziedzinami, które pozwalają doświadczyć twórczości ludzkiej, będącej darem Boga. Nie ma kościoła, w którym nie byłoby tego, co dzisiaj możemy zobaczyć w halach targowych. Prezentowane technologie umożliwiają nam przygotowanie świątyń i ceremonii eucharystycznej oraz głębsze przeżywanie wszystkiego, co jest związane z duchem człowieka.

Arcybiskup Tadeusz Wojda urodził się w Kowali na Kielecczyźnie. W latach 1977-1983 poświęcił się studiom filozoficznym i teologicznym w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, niedaleko Warszawy. W okresie 1980-1983 pogłębiał swoją wiedzę z zakresu teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1982 roku przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a w 1983 roku otrzymał święcenia prezbiteriatu. W 1989 roku ukończył Papieski Uniwersytet Gregoriański. Rok później ks. Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2017 roku Ociec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. W 2021 roku abp Wojda został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą gdańskim. Mottem posługi biskupiej abp. Wojdy są słowa z Ewangelii według św. Marka (13,10): "Oportet praedicari Evangelium" (Aby była głoszona Ewangelia).

Zapraszamy do udziału w jubileuszowej 25. edycji Wystawy Sacroexpo od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce. 

Wstęp na targi jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
20 maja 2024
Sacroexpo wspólnie z Domem Aukcyjnym Art. In House z Warszawy wyeksponują na targach nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej. Od 10 do 12 czerwca po raz drugi już w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z dziełami stworzonymi wedle nowoczesnych trendów religijnych. Drugiego dnia targów prezentowane dzieła można będzie wylicytować w trakcie Aukcji Sacrum.
13 maja 2024
Kolejne bezpłatne spotkanie w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka odbędzie się w kieleckim Muzeum Diecezjalnym już 16 maja. W tym samym czasie zaplanowano także wernisaż nowej wystawy. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi propozycjami.
30 kwietnia 2024
Na Sacroexpo najnowsze technologie znajdują swoje miejsce w służbie sakralnej. Oferowane rozwiązania nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. Wystawcy oferują od aplikacji mobilnych po zaawansowane systemy zarządzania parafią. Stałym elementem wystawy są oryginalne obrazy oraz ikony, a także gadżety i pamiątki religijne dla wierzących.
15 kwietnia 2024
Czterodniowe Targi Wydawców Katolickich zorganizowane od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich to obowiązkowy punkt w kalendarzu zespołu Wystawy Sacroexpo, Na wydarzeniu obecni są wieloletni Partnerzy Medialni Sacroexpo, w tym m.in. Jedność, Tygodnik Katolicki Niedziela, Wydawnictwo w Drodze czy Homo Dei.
09 kwietnia 2024
Cykl spotkań dla osób młodych pod szyldem Sala Rozpraw, to nowa inicjatywa Akademii Wiara-Kultura-Nauka w Kielcach. Pierwsze spotkanie które odbędzie się już 11 kwietnia o 18:00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach poświęcone zostanie doskonałości.
25 marca 2024
Wielka postać literatury, poezji i dziennikarstwa, Ernest Bryll uhonorowany został w 2021 roku nagrodą Per Artem Ad Deum. Artysta podkreślał wtedy ogromne znaczenie kontaktu z Bogiem, który wyrażał w swojej twórczości, w swoich wierszach.
18 marca 2024
Dr hab. prof. UJK, ksiądz Rafał Dudała, twórca Centrum Duszpasterskiego Wesoła54 to wieloletni przyjaciel Wystawy Sacroexpo. O dotychczasowej współpracy z nami i ciekawej propozycji konferencji jaką przygotowuje na tegoroczną edycję targów opowiedział w trakcie krótkiej rozmowy.
06 marca 2024
Targi Sacroexpo od 25. lat gromadzą w kieleckim ośrodku wystawienniczym setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i ze świata. Rokrocznie w trakcie targów organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz ekspozycje poświęcone przedstawieniu przedmiotów liturgicznych i akcesoriów w ujęciu historycznym.