Strefa-sztuki-aktualnosc.png
Strefa sztuki i kilkaset dzieł autorstwa ponad stu artystów.

Współczesne oblicza sztuki religijnej podczas Wystawy Sacroexpo – Strefa Sztuki - wystawa i aukcja

05 maja 2023
Kilkaset obrazów oraz rzeźb autorstwa ponad stu artystów zaprezentowanych zostanie w Strefie Sztuki dostępnej podczas Wystawy Sacroexpo od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce! Oprócz wystawy sprzedażowej poświęconej nowoczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów branży sakralnej odbędzie się również aukcja wybranych dzieł.

Po raz pierwszy podczas Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z najnowszymi dziełami poświęconymi nowoczesnej sztuce religijnej! Odwiedzając kielecką wystawę od 19 do 21 czerwca będzie można obejrzeć kilkaset oryginalnych obrazów oraz rzeźb wykonanych przez ponad 100 artystów. Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca część z prezentowanych dzieł będzie można wylicytować na aukcji sztuki prowadzonej na żywo. Strefa sztuki to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy oraz Targów Kielce.

- Nadchodzącą edycję SacroExpo potraktowaliśmy jako wyzwanie: pragniemy przedstawić nowoczesną sztukę chrześcijańską, która wyrażałaby współczesną duchowość, a przy tym prezentowała wysoki poziom artystyczny i estetyczny. Twórcy, którzy zaprezentują swoje prace w ramach SacroExpo to grupa o zróżnicowanym stylu i wypowiedzi artystycznej – podkreśla Aleksandra Koper, reprezentująca Dom Aukcyjny i Galerię Sztuki Art in House.

Kilkaset obrazów i rzeźb autorstwa ponad stu artystów

Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace w Strefie Sztuki podczas Wystawy Sacroexpo są m.in.:

  • Piotr Barszczowski, zdobywca złotego medalu na XIII Biennale we Florencji, z monumentalnym przedstawieniem „Ostatniej Wieczerzy”,
  • Katarzyna Słowiańska-Kucz, autorka „flamandzkich baśni”, w których prowadzi zaskakujące dialogi z dawnymi nastawami ołtarzowymi,
  • Sylwester Stabryła, twórca nowoczesnych portretów psychologicznych wykorzystujących ikonograficzne i kompozycyjne nawiązania do dzieł europejskich mistrzów,
  • Joanna Mieszko, spadkobierczyni stylu Edwarda Dwurnika i Nikifora, podejmująca temat architektury i metropolii; komentatorka współczesnej kondycji ludzkiej,
  • Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów,
  • Borys Fiodorowicz, poruszający temat licznych wyzwań moralnych, ekologicznych i społecznych, jakie obserwujemy w otaczającym świecie – często z przymrużeniem oka,
  • Robert Jadczak , artysta czerpiący z kubizmu (zwłaszcza twórczości Picassa) oraz abstrakcji geometrycznej.

Współczesne ikony w Strefie Sztuki

Bardzo ciekawą częścią Strefy Sztuki będą współczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych z lwowską galerią Icon Art, a także te powstałe na plenerach w Nowicy.

- Prawdopodobnie będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja współczesnych ikon, których autorami są malarze z Ukrainy i Polski,  skupieni wokół inicjatywy „Nowa Ikona”. Wiele z tych prac powstało w trakcie międzynarodowych warsztatów ikonopisów, organizowanych w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim – wyjaśnia Mateusz Sora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy

Wśród artystów, których ikony będzie można obejrzeć oraz nabyć w czasie tegorocznej Wystawy Sacroexpo są m.in.: Kateryna Kuziv, Ivana Dashko, Victoria Shtyk, Andrija Vynnychoka, Danylo Movchana oraz Ewa Zalewska.

Aukcja sztuki prowadzona na żywo podczas Wystawy Sacroexpo

Aukcja sztuki obejmująca kilkadziesiąt wyselekcjonowanych obiektów będzie prowadzona na żywo drugiego dnia targów Sacroexpo (20 czerwca 2023, g. 17:00) . Oprócz licytacji osobistej, udział w aukcji będzie możliwy również za pośrednictwem internetowej platformy onebid.pl, poprzez zlecenie z limitem oraz telefonicznie. Cały katalog, regulamin aukcji i instrukcję licytacji będzie można znaleźć na stronie https://artinhouse.pl/.

Strefa sztuki to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy oraz Targów Kielce.

Międzynarodowa Wystawa Sacroexpo potrwa od poniedziałku, 19 czerwca  do środy, 21 czerwca w Targach Kielce, przy ulicy Zakładowej 1. Wstęp jest bezpłatny  po rejestracji na stronie targikielce.pl/sacroexpo

/MSi/

Polecane aktualności
24 maja 2023
Czy anioły mogą pomóc przy budowie ołtarza gotyckiego? Z jaką bestią walczyłby św. Jerzy w XXI wieku? Czy ostatnia wieczerza pasuje do modernistycznej architektury Manhattanu? Odpowiedź na wszystkie pytania będzie można znaleźć w katalogu Aukcji Sacrum, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Sacroexpo już 20 czerwca 2023 roku o godzinie 17 w hali Targów Kielce. Licytacja będzie możliwa osobiście, telefonicznie, online lub poprzez zlecenie z limitem.
19 maja 2023
Unikatowe szaty liturgiczne wykonane przez Westiarki Jezusa cieszą się ogromnym zainteresowaniem podczas wystawy Sacroexpo w Targach Kielce. Najnowsze modele ornatów, stuły kapłańskie uszyte ręcznie, a także z pomocą komputera będzie można obejrzeć i zakupić w dniach od 19 do 21 czerwca.
12 maja 2023
Podczas tegorocznej, 24. edycji targów Sacroexpo Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej będą obecni w Targach Kielce na kilku poziomach, tworząc przestrzeń do wartościowych spotkań i organizując różne wydarzenia podczas targów. Jednym z nich będzie spotkanie dla administratorów obiektów zakonnych i kościelnych. Zapraszamy do Targów Kielce od 19 do 21 czerwca 2023 roku!
09 maja 2023
Szeroki asortyment dewocjonaliów, gadżetów, upominków i pamiątek religijnych, szaty, naczynia i akcesoria liturgiczne oraz najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej - to część oferty tegorocznej 24. edycji Wystawy Sacroexpo, która potrwa od poniedziałku, 19 czerwca do środy, 21 czerwca w Targach Kielce. Wstęp bezpłatny po rejestracji.
13 kwietnia 2023
Biura podróży obecne podczas Wystawy Sacroexpo każdego roku przygotowują szeroką, atrakcyjną ofertę wycieczek oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych skierowanych dla Zwiedzających. Podczas tegorocznej edycji spotkania branży sakralnej, od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce nie zabraknie ofert z Polski, a także z zagranicy.
11 kwietnia 2023
W Niedzielę Wielkanocną „rozbrzmiał Glos Ojca”, czyli swoją premierę miał największy na świecie dzwon wykonany przez wieloletnich Wystawców Sacroexpo - Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firmę Rduch Bells & Clocks w Rydułtowach. Dzwon waży mniej więcej tyle co 10 słoni i jest wysoki jak żyrafa. Docelowo zawiśnie on w bazylice w Trindade, w Ameryce Południowej.
06 kwietnia 2023
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo od 24 lat jest miejscem prezentacji oferty dla wszystkich związanych osób związanych z kościołem. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się od 19 do 21 czerwca 2023 roku. Już można zarejestrować swój udział, wstęp bezpłatny.
31 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy podpisał umowę ze słowackimi targami Incheba Expo Bratislava na organizację wystawy branży sakralnej Sacroexpo Slovakia. Wydarzenie jest skierowane do wystawców i zwiedzających ze Słowacji, Czech, Węgier i Austrii. Zaplanowane zostało na 13 i 14 września 2023.