Strefa-sztuki-aktualnosc.png
Strefa sztuki i kilkaset dzieł autorstwa ponad stu artystów.

Współczesne oblicza sztuki religijnej podczas Wystawy Sacroexpo – Strefa Sztuki - wystawa i aukcja

05 maja 2023
Kilkaset obrazów oraz rzeźb autorstwa ponad stu artystów zaprezentowanych zostanie w Strefie Sztuki dostępnej podczas Wystawy Sacroexpo od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce! Oprócz wystawy sprzedażowej poświęconej nowoczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów branży sakralnej odbędzie się również aukcja wybranych dzieł.

Po raz pierwszy podczas Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z najnowszymi dziełami poświęconymi nowoczesnej sztuce religijnej! Odwiedzając kielecką wystawę od 19 do 21 czerwca będzie można obejrzeć kilkaset oryginalnych obrazów oraz rzeźb wykonanych przez ponad 100 artystów. Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca część z prezentowanych dzieł będzie można wylicytować na aukcji sztuki prowadzonej na żywo. Strefa sztuki to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy oraz Targów Kielce.

- Nadchodzącą edycję SacroExpo potraktowaliśmy jako wyzwanie: pragniemy przedstawić nowoczesną sztukę chrześcijańską, która wyrażałaby współczesną duchowość, a przy tym prezentowała wysoki poziom artystyczny i estetyczny. Twórcy, którzy zaprezentują swoje prace w ramach SacroExpo to grupa o zróżnicowanym stylu i wypowiedzi artystycznej – podkreśla Aleksandra Koper, reprezentująca Dom Aukcyjny i Galerię Sztuki Art in House.

Kilkaset obrazów i rzeźb autorstwa ponad stu artystów

Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace w Strefie Sztuki podczas Wystawy Sacroexpo są m.in.:

  • Piotr Barszczowski, zdobywca złotego medalu na XIII Biennale we Florencji, z monumentalnym przedstawieniem „Ostatniej Wieczerzy”,
  • Katarzyna Słowiańska-Kucz, autorka „flamandzkich baśni”, w których prowadzi zaskakujące dialogi z dawnymi nastawami ołtarzowymi,
  • Sylwester Stabryła, twórca nowoczesnych portretów psychologicznych wykorzystujących ikonograficzne i kompozycyjne nawiązania do dzieł europejskich mistrzów,
  • Joanna Mieszko, spadkobierczyni stylu Edwarda Dwurnika i Nikifora, podejmująca temat architektury i metropolii; komentatorka współczesnej kondycji ludzkiej,
  • Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów,
  • Borys Fiodorowicz, poruszający temat licznych wyzwań moralnych, ekologicznych i społecznych, jakie obserwujemy w otaczającym świecie – często z przymrużeniem oka,
  • Robert Jadczak , artysta czerpiący z kubizmu (zwłaszcza twórczości Picassa) oraz abstrakcji geometrycznej.

Współczesne ikony w Strefie Sztuki

Bardzo ciekawą częścią Strefy Sztuki będą współczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych z lwowską galerią Icon Art, a także te powstałe na plenerach w Nowicy.

- Prawdopodobnie będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja współczesnych ikon, których autorami są malarze z Ukrainy i Polski,  skupieni wokół inicjatywy „Nowa Ikona”. Wiele z tych prac powstało w trakcie międzynarodowych warsztatów ikonopisów, organizowanych w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim – wyjaśnia Mateusz Sora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy

Wśród artystów, których ikony będzie można obejrzeć oraz nabyć w czasie tegorocznej Wystawy Sacroexpo są m.in.: Kateryna Kuziv, Ivana Dashko, Victoria Shtyk, Andrija Vynnychoka, Danylo Movchana oraz Ewa Zalewska.

Aukcja sztuki prowadzona na żywo podczas Wystawy Sacroexpo

Aukcja sztuki obejmująca kilkadziesiąt wyselekcjonowanych obiektów będzie prowadzona na żywo drugiego dnia targów Sacroexpo (20 czerwca 2023, g. 17:00) . Oprócz licytacji osobistej, udział w aukcji będzie możliwy również za pośrednictwem internetowej platformy onebid.pl, poprzez zlecenie z limitem oraz telefonicznie. Cały katalog, regulamin aukcji i instrukcję licytacji będzie można znaleźć na stronie https://artinhouse.pl/.

Strefa sztuki to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy oraz Targów Kielce.

Międzynarodowa Wystawa Sacroexpo potrwa od poniedziałku, 19 czerwca  do środy, 21 czerwca w Targach Kielce, przy ulicy Zakładowej 1. Wstęp jest bezpłatny  po rejestracji na stronie targikielce.pl/sacroexpo

/MSi/

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Drugiego dnia loterii Sacroexpo los uśmiechnął się do siostry zakonnej Małgorzaty Lechwar i księdza Zbigniewa Klepacza, którzy wygrali siedmiodniową wycieczkę do portugalskiej Fatimy, organizowaną przez franciszkańskie biuro podróży Patron Travel.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca w Targach Kielce część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł można było wylicytować na aukcji prowadzonej przez Dom Aukcyjny Art. In House. Najmocniej licytowanymi pracami były: „Św. Jerzy walczący ze smokiem” Borysa Fiodorowicza, „Spotkanie nieba i ziemi” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz oraz „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka. Wszystkie dzieła można zobaczyć do środy, 21 czerwca w Strefie Sztuki.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia spotkania branży sakralnej odbyło się pierwsze losowanie kuponów, w których do wygrania jest siedmiodniowa wycieczka do portugalskiej Fatimy. Kolejni zwycięzcy wyłonieni zostaną trzeciego dnia targów.
20 czerwca 2023
Przedstawiciele firmy Innpact – specjalizującej się w doradztwie energetycznym oraz TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trakcie targów Sacroexpo poprowadzili prelekcje skierowanie dla administratorów obiektów sakralnych. Spotkanie było częścią wydarzeń organizowanych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej.
20 czerwca 2023
Goście z Incheba-Expo Bratyslava pokazali potencjał sakralnego rynku słowackiego, czeskiego, austriackiego i węgierskiego podczas prezentacji wrześniowych targów SACROEXPO Slovakia. Wydarzenie odbędzie się 13-14 września w Bratysławie, a jego organizatorami będą słowacki ośrodek wystawienniczy i Targi Kielce.
19 czerwca 2023
Gościem pierwszego dnia 24. edycji Sacroexpo był ks. dr. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów - rozstrzelanej przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów. Po prelekcji można było również zobaczyć najnowszy film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”, który niedawno pojawił się w kinach.
19 czerwca 2023
W trakcie oficjalnego otwarcia 24. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także medale honorowe. W uroczystości wzięli udział m.in. Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w Ghanie oraz Jego Ekscelencja doktor – Wacław Depo – Arcybiskup Metropolita Częstochowski.
19 czerwca 2023
Rozpoczynająca się 19 czerwca, 24. edycja Wystawy Sacroexpo, to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów. Po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów będzie można obejrzeć film historyczny, który dopiero trafił do kin, a na terenie zewnętrznym kieleckiego ośrodka odbędzie się zlot karawaningowy. Wstęp bezpłatny.