columns-coins-grass.jpg

Szukamy najlepszych inwestycji!

05 października 2021
Polska Agencja Prasowa ogłosiła konkurs „Inwestycja z perspektywą” na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z UE. Organizatorzy do udziału zapraszają jednostki samorządu terytorialnego: wystarczy przesłać zgłoszenie, które następnie zostanie ocenione przez internautów.

Celem konkursu jest promocja samorządowych inwestycji unijnych, a także chęć inspirowania innych do podejmowania podobnych inicjatyw. Na stronie www.europapnews.pap.pl uruchomiony zostanie mechanizm, za pośrednictwem którego internauci w prosty sposób będą mogli zagłosować na najciekawsze ich zdaniem inwestycje UE w Polsce. Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie i opis inwestycji oraz opis jej wpływu na lokalną społeczność.

Konkursowi towarzyszyć będzie debata z udziałem przedstawicieli samorządów i europosłów. Rozmowy będą dotyczyć m.in. funduszy unijnych i dodatkowych środkach unijnych w ramach instrumentu Next Generation EU (Funduszu Odbudowy), i tego, w jaki sposób gminy mogą z nich korzystać.

Przykładowe dziedziny, których mogą dotyczyć zgłaszane rozwiązania to:

cyfryzacja,
ochrona środowiska – zrównoważony rozwój,
infrastruktura techniczna i gospodarka komunalna,
polityka rozwoju – tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, przyciąganie inwestorów,
polityka demograficzna,
oświata,
sport,
kultura,
ochrona zdrowia,
aktywizacja mieszkańców i polityka społeczna.
Projekty muszą być współfinansowane z budżetu UE w ramach dowolnej perspektywy unijnej.

Zgłoszenia przyjmowane są od 29 września do 15 listopada; należy je przesyłać na adres: europarlament@pap.pl w tytule wpisując nazwę konkursu „Inwestycja z perspektywą”. Po tej dacie uruchomimy głosowanie dla internautów, które potrwa do 19 grudnia. Laureatów konkursu zostaną ogłoszeni 20 grudnia.

Trzy inwestycje z najwyższą liczbą głosów nagrodzone zostaną statuetką „Inwestycja z perspektywą”, a zdobywcę pierwszego miejsca dodatkowo odwiedzi reporter z kamerą PAP i udokumentuje zwycięskie przedsięwzięcie. Wideorelacja z tej wizyty zostanie opublikowana na stronach PAP.

Konkurs realizujemy w ramach projektu „EuroPAP News” współfinansowanego przez Parlament Europejski.

(MBr)

Polecane aktualności
30 maja 2022
Naukowcy z Tokio opracowali papier o właściwościach podobnych do tworzyw sztucznych, a w Niemczech odkryto enzym rozkładający tworzywa PET w ciągu doby. Te innowacyjne i ekologiczne rozwiązania z pewnością zrewolucjonizują system recyklingu odpadów.
24 maja 2022
Podczas konferencji "Recykling tworzyw sztucznych - jeden cel, wiele możliwości" organizowanej podczas targów PLASTPOL omawiano m.in. wykorzystanie platform do śledzenia obiegu surowców i recyrkulatów na przykładzie platformy RecoTrace.
11 maja 2022
W kwietniu br. podpisano umowę, na mocy której polsko-tajwańskie konsorcjum zrealizuje projekt polegający na budowie statku, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków
22 kwietnia 2022
Z danych statystycznych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatniej dekady znacząco wzrósł poziom recyklingu w Polsce. W 2020 roku wyniósł 38,7 proc. Zgodnie z unijnymi dyrektywami ten poziom powinien wzrosnąć do co najmniej 55 proc. Czy przy obecnych nawykach Polaków jest to osiągalne?
12 kwietnia 2022
Powstaje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Polska ma obowiązek wdrożyć rozszerzoną odpowiedzialność producentów najpóźniej do początku 2023 roku.
30 marca 2022
Następstwem kryzysu energetycznego w Europie i efektem skutków wojny na Ukrainie, może być szybszy rozwój biogazownictwa w krajach unijnych. W Polsce ten proces może dotyczyć zwłaszcza instalacji przy oczyszczalniach ścieków, które można wyposażyć w biogazownie. Obecnie w naszym kraju istnieje ponad 100 instalacji biogazowych przy oczyszczalniach.
15 marca 2022
Z powodu wojny, wielu obywateli opuściło Ukrainę i osiedliło się w Polsce, gdzie otrzymali pomoc w różnej postaci. Branża komunalna również wspiera uchodźców wprowadzając odpowiednie świadczenia i regulacje w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
08 marca 2022
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi zawiera ustalenia dot. systemu kaucyjnego mającego wspierać selektywne zbieranie opakowań. Swoje uwagi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska skierowali Pracodawcy RP, których zdaniem konieczne jest stworzenie systemu, który wpłynie na zwiększenie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu.