JAN01262.JPG

Spotkanie z pisarką na Targach NECROEXPO

04 czerwca 2022
Wszyscy jesteśmy młodzi, zdrowi i nie musimy myśleć o śmierci, a zwłaszcza o własnym pogrzebie. A może jednak powinniśmy? Odpowiedź na to pytanie gwarantowało spotkanie z Małgorzatą Węglarz, autorką książki "Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej".

Śmierć bliskiej osoby to ogrom bólu, ale też cała masa formalności. Statystyczny Polak tracący rodzica, małżonka czy dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele pytań czeka na niego w zakładzie pogrzebowym. Urna czy trumna? Ceremonia świecka czy kościelna? Skromnie czy na bogato? Książka Małgorzaty Węglarz zachęca do rozmowy z rodziną na takie tematy, chociażby po to, żeby nie dodawać im zmartwień w tym, naprawdę trudnym momencie. Jak podkreśla autorka – Taka rozmowa powinna zostać przeprowadzona raz, powinna zawierać konkretne podpowiedzi. Nie ma dobrego czasu na taką dyskusję, nie ma wieku, który nominuje do rozmawiania o własnej śmierci i pogrzebie. Ale pomimo tego, dla dobra naszych bliskich powinniśmy się na nią zdobyć.

W publikacji można także przeczytać o przesądach i wierzeniach związanych z pochówkiem. Tych dawnych oraz tych stosowanych do dziś. Jak mówi autorka – Na wsiach ludzie wciąż kultywują stare tradycje. W większych miasta zdarza się to coraz rzadziej, choć i tu żałobnicy zasłaniają lustra czarnym materiałem lub odwracają je do ściany. Usuwane są także wszystkie potencjalne zwierciadła na przykład kałuże czy inne plamy z płynów, a nawet telewizory, które mogą powodować powstawanie odbić, zwyczaj dotyczy domu, ale także podwórka i całego obejścia. Jeżeli zmarły odbije się w lustrze – śmierć jeszcze długo nie odejdzie z tego miejsca.

W książce "Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej" możemy także przeczytać o tym, na co zwracać podczas załatwiania spraw w zakładzie pogrzebowym i jakie nieuczciwe praktyki w niektórych się pojawiają.

- To książka dla zwykłego Kowalskiego – mówi pisarka – każdy powinien ją przeczytać. Z Małgorzatą Węglarz można się było spotkać podczas  drugiego dnia Targów Branży Pogrzebowej i Cmentarnej NECROEXPO.

Polecane aktualności
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.
04 czerwca 2022
Agnieszka Beczek, na co dzień pracuje w warszawskim zakładzie pogrzebowym, na Instagramie znana jest jednak jako Pani z domu pogrzebowego. Jej konto każdego dnia odwiedzają dziesiątki tysięcy osób, szukając dobrej rady i wsparcia, ale przede wszystkim dawki informacji z branży pogrzebowej.
04 czerwca 2022
Bardzo duże zainteresowanie zgromadziło szkolenie „Zimne zwłoki przemienione w czyste piękno na wieki”, które prowadził Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed podczas targów NECROEXPO w Kielcach. Celem działań takich  jak wykonywanie makijażu jest pozytywy widok zmarłej osoby w czasie ostatniego pożegnania.
04 czerwca 2022
Zakład pogrzebowy także może być modny - przekonuje firma Carmen, specjalizująca się w strojach dla pracowników firm funeralnych. Podczas Targów NECROEXPO w Targach Kielce przedstawili najnowszą kolekcję 2022 oraz pokazali jak kształtują się obecne trendy w branży.
03 czerwca 2022
Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie i prezentacja, którego autorem był dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej Dariusz Dutkiewicz.
03 czerwca 2022
Wizerunek dużych podziałów ciąży na branży pogrzebowej w całym kraju. Mówiono o tym, podczas prelekcji pod hasłem Quo Vadis branżo funeralna – nowe wyzwania „Razem czy Osobno”, jaka została przeprowadzona podczas targów NECROEXPO w Kielcach.