glowne.png
Firma SOLTEC Partnerem Targów ENEX,

Soltec z ofertą magazynów energii na ENEX

21 lutego 2023
Rynek magazynów energii w ostatnich dwóch latach diametralnie się zmienił. Soltec działa w tym obszarze już od 2009 roku, dlatego obserwował zarówno narodziny tego sektora, jak i jego późniejszy rozwój. Podczas targów ENEX odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą Soltec w zakresie gotowych rozwiązań do magazynowania energii oraz porozmawiać z ekspertami firmy. O korzyściach płynących z połączenia systemu PV z bateriami opowiada Krzysztof Bukała Product Manager ds. magazynów energii.

Magazyny energii trafiają do prosumentów

W 2022 roku wystartował długo wyczekiwany program, wspierający zakup magazynów energii, skierowany do prosumentów. Czwarta edycja programu Mój Prąd na początku nie cieszyła się tak dużym powodzeniem jak jej poprzednicy, jednak grudniowe podniesienie dotacji do poziomu 16 tysięcy złotych doprowadziło do wzrostu zainteresowania tymi technologiami. Według lutowych danych opublikowanych przez Polską Agencję Prasową, decyzja NFOŚiGW o zwiększeniu poziomu dopłat doprowadziła do podwojenia liczby wysyłanych aplikacji.

Bezpieczeństwo energetyczne i oszczędność

Eksperci zwracają uwagę na szereg korzyści, które zapewnia magazynowanie energii. Wzbogacenie prosumenckiego układu PV o moduły baterii akumulatorów jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla prosumentów objętych systemem net-billing, których jest już 120 tysięcy.

Zaproponowany model rozliczeń (wbrew obawom) nie okazał się mniej korzystny od swojego poprzednika. Co więcej, dla tych, którzy traktują magazyn energii jako inwestycję, te rozwiązania stały się dużo bardziej opłacalne – tłumaczy Krzysztof Bukała, Product Manager w Soltec.

Obecnie prosumenci sprzedają nieskonsumowaną energię elektryczną wyprodukowaną przez panele PV według ceny giełdowej, ustalanej na bazie notowań na TGE. Rynek jeszcze bardziej uelastyczni się w przyszłym roku, ponieważ od 1 lipca 2024 roku zaczną obowiązywać tzw. taryfy dynamiczne. Konsekwencja tych zmian to odejście od jednolitych, taryfowych cen prądu. Wartość każdej kilowatogodziny będzie zmieniała się dosłownie z godziny na godzinę. To rozwiązanie sprawia, że właściciele modułów baterii akumulatorowych będą mogli korzystać z arbitrażu cenowego, czyli magazynować energię elektryczną, gdy jest ona tańsza i sprzedawać ją, gdy będzie trzeba zapłacić za nią więcej.

Magazyny energii to również inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne:

Instalacja PV wyposażona w akumulatory i falownik hybrydowy z systemem UPS otwiera przed prosumentem możliwość korzystania z energii ze słońca również w momencie zaniku napięcia z sieci elektroenergetycznej. W przypadku systemów opartych o inwertery sieciowe jest to niemożliwe, ponieważ urządzenie wyłączy się, gdy zabraknie zasilania z sieci elektroenergetycznej – dodaje Krzysztof Bukała.

Magazyny energii w Soltec

W ofercie Soltec można znaleźć szereg rozwiązań poprawiających efektywność i bezpieczeństwo energetyczne. Do najnowszych rozwiązań należy m.in. magazyn energii z wbudowanym falownikiem hybrydowym od Kehua Tech. iStoragE może przełączyć się w tryb zasilania awaryjnego w 10 milisekund. Jest to wystarczająco szybko, aby urządzenia elektryczne nie zarejestrowały zaniku napięcia z sieci i nie zaprzestały pracy.

To ogromna zaleta szczególnie dla tych, którzy pracują z urządzeniami wrażliwymi na wyłączenia. Do takich można zaliczyć chłodnie, serwery lub maszyny, których ponowne włączenie wiąże się z długotrwałą i żmudną kalibracją.

Magazyn skrojony pod potrzeby każdego klienta

Magazyny energii cechują się również dużą elastycznością w ich konfiguracji. Ich pojemność można dopasowywać do potrzeb konkretnego klienta. Wspomniany już iStoragE może być rozbudowywany do 8 modułów akumulatorowych. Każdy z nich dysponuje pojemnością 5 kWh, dlatego inwestor może wejść w posiadanie systemu będącego w stanie pomieścić nawet 40 kWh energii elektrycznej.

Oferta Soltec nie zamyka się jednak tylko na produkty Kehua. Klienci mogą również sięgnąć po rozwiązania od dobrze znanej, szczególnie w Polsce, marki Sofar Solar. Moduły akumulatorowe AMASS GTX-3000H dysponują pojemnością 2,5 kWh i pozwalają na szeregowe połączenie czterech tych urządzeń. Warto również zwrócić uwagę na nowe baterie z serii BTS, dysponujące pojemnością 5 kWh z możliwością rozbudowy do 4 modułów.

Wielu instalatorów zwleka z włączeniem magazynów energii do swojej oferty, ponieważ obawia się trudnego i czasochłonnego montażu. Jednak rozwiązania dostępne w ofercie Soltec nie powinny przysporzyć więcej pracy monterom. Szybkozłącza pozwalają na bezproblemową rozbudowę układu o kolejne elementy. Problemów nie powinna nastręczać również konfiguracja. Oczywiście w razie pytań, nasi pracownicy działu technicznego chętnie pomogą znaleźć na nie odpowiedź. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony – mówi ekspert Soltec.

Na targach ENEX Soltec przedstawi wszystkie swoje flagowe produkty pozwalające na magazynowanie energii z PV. Co więcej, podczas całego wydarzenia jeden ze specjalistów firmy poprowadzi szkolenie „Zestawy do magazynowania energii – poznaj gotowe rozwiązania”. Będzie to okazja, aby poznać najnowsze propozycje od liderów w branży. W agendzie spotkania zaplanowane jest omówienie produktów od Sofar Solar, Kehua Tech oraz Hypontech.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.
08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.