granatowy-pasek-duze-zdjecie-male-logo-43.png

Słyszeć otoczenie, chronić słuch i komunikować się bez radia. Nowy 3M PELTOR ComTac IX

29 sierpnia 2026
Ochrona słuchu na polu walki nie może oznaczać odcięcia żołnierza od otoczenia. 3M podczas MSPO 2026 zaprezentuje najnowszą generację taktycznych nauszników przeciwhałasowych – 3M™ PELTOR™ ComTac™ IX. Nowością jest możliwość bezprzewodowej, bezpośredniej komunikacji pomiędzy zestawami, uzupełniająca ochronę słuchu, odsłuch otoczenia i współpracę z systemami łączności.

3M™ PELTOR™ od ponad 75 lat rozwija rozwiązania ochrony indywidualnej przeznaczone m.in. dla wojska i służb mundurowych. Firma koncentruje się na wyposażeniu, które ma jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo użytkownika i wspierać jego działanie w środowisku wysokiego ryzyka.

Podczas tegorocznego MSPO szczególne miejsce na stoisku 3M zajmie 3M™ PELTOR™ ComTac™ IX – najnowsza wersja taktycznych nauszników przeciwhałasowych NIB. System łączy kilka funkcji: chroni słuch przed hałasem impulsowym i ciągłym, umożliwia kontrolowany odsłuch dźwięków otoczenia oraz może współpracować z rozwiązaniami komunikacyjnymi.

Istotną nowością jest bezprzewodowa komunikacja bliskiego pola NIB pomiędzy nausznikami. Pozwala ona na bezpośrednią komunikację wewnątrz zespołu pomiędzy użytkownikami zestawów.

ComTac IX wykorzystuje również Mission Audio Profiles (MAP), czyli tryby odsłuchu pozwalające dostosować słyszalność do konkretnego środowiska akustycznego. Ma to znaczenie dla zachowania świadomości sytuacyjnej w warunkach, w których jednocześnie występują głośne dźwięki i sygnały, które użytkownik powinien wychwycić.

Do komunikacji w hałasie służy mikrofon z redukcją szumów o stopniu ochrony IP68. System oferuje także funkcję Soundscape wspierającą zrozumiałość mowy podczas komunikacji radiowej oraz możliwość regulacji wzmocnienia mikrofonu. Dostępne są również profile audio radia, w tym Mix i Single Surround.

Rozwiązanie może być używane razem z wkładkami przeciwhałasowymi, nadal wspierając odsłuch otoczenia. Według materiałów 3M urządzenie zostało również poddane badaniom pod kątem zgodności z odpowiednimi częściami norm wojskowych.

(MBrz)

Polecane aktualności
29 sierpnia 2026
Opancerzona kabina, napęd 4x4 i 6x6 oraz maszyna do zadań inżynieryjnych – Volvo Defence podczas MSPO 2026 skoncentruje się na rozwiązaniach wspierających logistykę i działania w wymagającym terenie. Na ekspozycji znajdą się dwa warianty Volvo FMX oraz ładowarka kołowa Volvo L60.
29 sierpnia 2026
Ochrona obiektów strategicznych, systemy bezzałogowe i pojazd, który zależnie od zastosowanego modułu może stawiać miny, ewakuować rannych, wykrywać cele lub zwalczać drony. STEKOP S.A. podczas MSPO zaprezentuje rozwiązania rozwijane zarówno dla ochrony infrastruktury krytycznej, jak i zastosowań militarnych. Jednym z głównych punktów ekspozycji będzie załogowo-bezzałogowy pojazd wysokiej mobilności TAERO.
29 sierpnia 2026
W produkcji dla sektora obronnego tolerancja wymiarowa nie jest wyłącznie parametrem technicznym – może decydować o niezawodności całego systemu. Telyx Defense, firma z ponad 40-letnim doświadczeniem w produkcji dla branży obronnej, zaprezentuje na MSPO 2026 precyzyjnie formowane komponenty metalowe, w tym elementy przeznaczone do granatów 40 mm oraz systemów kalibru 5,56 i 7,62 mm.
29 sierpnia 2026
Amunicja różnych kalibrów, systemy bezzałogowe, rozwiązania taktyczne oraz technologie wspierające produkcję i eksploatację sprzętu wojskowego – STV GROUP zaprezentuje podczas MSPO 2026 przekrojową ofertę odpowiadającą na potrzeby współczesnych sił zbrojnych. Ważną częścią ekspozycji będą rozwiązania z obszaru amunicji oraz dynamicznie rozwijanych technologii dronowych.
29 sierpnia 2026
Ochrona zaczyna się od warstwy noszonej bezpośrednio przy skórze. Niemiecka firma Comazo zaprezentuje na MSPO 2026 linię comazo|protect – funkcjonalną bieliznę i odzież bazową przeznaczoną do pracy w wymagających warunkach. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmą jednowarstwowe kominiarki ochronne o właściwościach trudnopalnych.
29 sierpnia 2026
Od niszczycieli min Kormoran II, przez okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin, po najnowszy program Hydrograf. Remontowa Shipbuilding S.A. podczas MSPO zaprezentuje swoje kompetencje w budowie nowoczesnych okrętów wojennych i jednostek specjalistycznych. W centrum tegorocznej prezentacji znajdą się dwa nowe okręty hydrograficzne dla Marynarki Wojennej RP.
29 sierpnia 2026
Hybrydowy bojowy wóz piechoty, gąsienicowy transporter zdolny poruszać się po ponad 80 proc. typów terenu, system współdziałania platform załogowych i bezzałogowych, rozwiązania C-UAS, okręty oraz cyberbezpieczeństwo wykorzystujące AI – ST Engineering przywiezie na MSPO 2026 przekrojową ofertę technologii obronnych. Singapurska grupa pokaże w Kielcach, jak rozwiązania z różnych domen mogą współpracować w jednym środowisku operacyjnym.
29 sierpnia 2026
Instalacje elektryczne są jednym z tych elementów pojazdu, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale od których zależy działanie całego systemu. El-Cab podczas MSPO 2026 zaprezentuje rozwiązania projektowane z myślą o wymagających zastosowaniach, w tym dla sektora militarnego. W Kielcach firmie będą towarzyszyć partnerzy AutoBast i SeatTec, dzięki czemu wspólna ekspozycja obejmie także technologie produkcyjne i wyposażenie pojazdów specjalnych.