Aktualności

SlowTravel po czesku. Czym wyróżnia się kultura uzdrowiskowa naszych sąsiadów z południa?
Jaka jest najbardziej fundamentalna różnica pomiędzy polską a czeską turystyką zdrowotną? Zdaniem Ivany Bilkovej Czesi jeżdżą do uzdrowisk profilaktycznie, natomiast Polacy – dopiero wtedy, gdy już mierzą się z problemami zdrowotnymi.
- W Czechach istnieje kultura uzdrowiskowa, a wyjazdy w celach prozdrowotnych często traktowane są jako wyjazdy urlopowe. Z kolei Polacy zazwyczaj oddzielają te dwa typy podróży – jadą albo na wakacyjny urlop, albo korzystają z zabiegów w uzdrowiskach – zauważyła Bilkova.
Co ciekawe, w Czechach występuje spore nagromadzenie miejscowości uzdrowiskowych, co również mogło mieć wpływ na rozwój kultury turystyki zdrowotnej. Powierzchnia Czech to niespełna 80 tysięcy kilometrów kwadratowych, a w granicach państwa naszych południowych sąsiadów mieści się 39 uzdrowisk. W Polsce, zajmującej prawie 323 tysiące kilometrów kwadratowych, uzdrowisk jest 45.
A co łączy polską i czeską turystykę zdrowotną? W obu krajach największą grupę uzdrowiskowych turystów z zagranicy stanowią goście z Niemiec. Z kolei Polaków w czeskich centrach turystyki prozdrowotnej raczej trudno spotkać – chętniej wybierają rodzime ośrodki.
Czesi na zdrowie
Czym charakteryzuje się czeska turystyka zdrowotna? Zdecydowana większość pacjentów w miejscowościach uzdrowiskowych to osoby cierpiące na choroby układu ruchowego – walczy z nimi 58% gości. Przeciętnie poświęcają na leczenie od 21 do 28 dni. Ośrodki najczęściej wybierają na podstawie rekomendacji lekarzy, którzy polecają konkretne miejsca na leczenie konkretnych schorzeń. Jednak aż 82% czeskich pacjentów uzdrowisk to osoby, które jadą tam w celach profilaktycznych – chcąc zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym. Co jest dla nich ważne? Przy wyborze ośrodka kierują się nie tylko właściwościami prozdrowotnymi. Liczy się również oferta kulturalna i walory turystyczne.
Tak wyceniają prozdrowotny wypoczynek
Ile kosztuje wyjazd do czeskiego uzdrowiska? Tygodniowy pobyt wraz z 10 zabiegami to ok. 3500 zł za tydzień. Dodatkowe zabiegi można wykupić osobno. Popularne są również pakiety weekendowe – dwudniowy pobyt z wyżywieniem i dwoma zabiegami – np. kąpielą w solance i masażem – kosztuje około 800 zł.
Usługi w pakietach - dla lepszych cen
Jak czeskie uzdrowiska zabiegają o nowych gości? Często mają własne biura podróży bądź współpracują z zewnętrznymi biurami, by swoje możliwości oferować w pakietach turystycznych, ale też móc zaproponować konkurencyjne ceny. Czesi chętnie korzystają z pakietów, bo dzięki nim oszczędzają czas – nie szukają dodatkowych atrakcji na własną rękę. Takie działania wydają się być skuteczne – czeskie uzdrowiska chwalą się, że aż 80% ich gości wraca do tych miejscowości każdego roku.
Jak przyciągnąć Czechów do Polski?
Ivana Bilkova podpowiada, że czescy goście to dla polskich uzdrowisk świetna grupa docelowa, ponieważ w Czechach od 3 lat trwa „boom” na Polskę.
- Czesi są żywo zainteresowani polską ofertą turystyczną, dlatego warto pamiętać o nich w komunikacji. W dobie nowoczesnych narzędzi nietrudno jest przygotować czeską wersję strony internetowej – podpowiadała Bilkova. – Zachęcam wszystkich również do tego, by odwiedzili czeskie uzdrowiska – być może trafią tam na rozwiązania, które po wdrożeniu po polskiej stronie będą miały szansę przynieść realne korzyści w zakresie promocji oferty polskich uzdrowisk wśród czeskich gości – rekomendowała Ivana Bilkova.
/ELS/