Trstenska-Jaroslava-Vesmir-akryl-100x130.jpg
Trstenská Jaroslava, Vesmír

Słowackie malarstwo religijne na Sacroexpo. Będzie niemal 100 prac autorstwa 21 artystów

03 czerwca 2024
Na jubileuszowym Sacroexpo będzie można obejrzeć wyjątkową ekspozycję sztuki słowackiej, która oparta jest na tradycjach chrześcijańskich i stanowi jeden z filarów kultury europejskiej. Prace, które prezentowane będą w Targach Kielce ukazują bogactwo tematów, od figuratywnych po abstrakcyjne, poszukiwanie wartości życia, lekcje z historii i szerzenie dobra. Wystawa organizowana we współpracy z galerią Artem Gallery w Słowacji dostępna będzie od 10 do 12 czerwca.

Kultura słowacka nie tylko czerpie, ale także powstaje na tradycjach chrześcijańskich, jako jeden z filarów kultury europejskiej w ogóle. Jest ona reprezentowana przez bogactwo tematów w sztuce figuratywnej lub abstrakcyjnej, poszukiwanie wartości życia, lekcje z historii i szerzenie dobra. Tematy biblijne, z bogactwem idei i symboli, są nadal rozwijane w nowoczesnym wyrazie artystycznym. Dzieła sztuki wyrażają wiarę, wolność, szczęście, nadzieję, dobro, wyjątkowe piękno natury, rzek i współczesnego świata.

Autentyczność słowackiej ekspresji artystycznej i twórczość, która może przemawiać do pokoleń w całym spektrum wiekowym, zebrano w przemyślanej koncepcji, w wystawie z niemal setką dzieł sztuki autorstwa 21 artystów. Ich prace reprezentują bogactwo idei, nurtów opinii, doskonałość artystyczną, zjednoczone szacunkiem dla Najwyższego. Od głębokich przemyśleń po radość i kolorowy uśmiech. Ich postrzeganie egzystencji związanej z Bogiem jest naturalnie różnorodne, ale jednolite w intencji i ekspresji myśli.

- Uważnie śledzę twórczość każdego z artystów, prowadzę ich przez wystawy i twórcze rozmowy, które są bodźcem, a następnie wzbogaceniem ich artystycznego rozwoju. Prezentujemy tę twórczość nie tylko w kraju, ale także w wielu regionach świata. Bardzo się cieszę, że mamy okazję zwrócić się do polskiej publiczności, przybliżyć jej sztukę południowych sąsiadów, w bogactwie gatunków podczas Wystawy Sacroexpo – podkreśla Ľuboslav Moza, teoretyk i historyk sztuki, Dyrektor Artem Gallery w Słowacji.

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych/MSi/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.