Ewangeliarz-ktorego-oprawa-zostala-wykonana-metodami-rekodzielniczymi.jpg
Ewangeliarz, którego oprawa została wykonana metodami rękodzielniczymi

Sacro i innowacje. Gdy nowoczesność przeplata się z tradycją

30 kwietnia 2024
Na Sacroexpo najnowsze technologie znajdują swoje miejsce w służbie sakralnej. Oferowane rozwiązania nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. Wystawcy oferują od aplikacji mobilnych po zaawansowane systemy zarządzania parafią. Stałym elementem wystawy są oryginalne obrazy oraz ikony, a także gadżety i pamiątki religijne dla wierzących.

W sferze sacrum

Na Sacroexpo szczególną rolę odgrywają prezentowane na targach elementy wyposażenia wnętrz sakralnych, nowoczesne dekoracje obiektów kościelnych oraz akcesoria liturgiczne niezbędne do odprawiania mszy świętej. Niezwykłe projekty sakralne niemal rokrocznie prezentuje Pracownia Snycerska Andrzeja Burkota wykonująca rzeźby w drewnie, ale również unikatowe, indywidualne realizacje. Do jednej z nich należy prezentowana podczas ubiegłorocznej edycji targów monumentalna rzeźba o wysokości 4.5 metra, przedstawiająca Świętą Rodzinę, z wbudowanym miejscem na Tabernakulum. Projekt ten stanowi obecnie integralną część wystroju prezbiterium w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętej Rodziny w Chełmie. Oryginalności nie brakuje również zawsze wśród elementów wyposażenia ołtarzów – tabernakulum i monstrancji prezentowanych przez Zakład Brązowniczego Bielińscy w Poznaniu. Każdego roku oferowane przedmioty cieszą się dużym uznaniem zwiedzających. Uczestnicy targów zawsze mogą liczyć na nowości od firmy Ikony Bizantyjskie Roberta Grabowskiego spod Torunia. Podczas ubiegłorocznej edycji prezentował on Ewangeliarz, którego oprawa została wykonana metodami rękodzielniczymi. Na Wystawie nie brakuje również oryginalnych obrazów oraz ikon, a także gadżetów i pamiątek religijnych dla wierzących. Na liście wystawców znajduje się liczne grono włoskich firm oferujących obrazy i krzyże, a także ikony pisane w aluminium lub srebrze.

Nowe trendy i technologie

Obok tradycyjnych stoisk z dewocjonaliami czy naczyniami i strojami liturgicznymi, hale Targów Kielce wypełniają nowości dla kościoła i wiernych. Są to rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych takie jak energooszczędne systemy ogrzewania kościołów, a także profesjonalny sprzęt i systemy nagłośnieniowe. Obecne na Sacroexpo firmy informatyczne oferują całe systemy do sprawnego i mobilnego zarządzania parafią w niemal każdym jej aspekcie. Na stoiskach nie brakuje rozwiązań ze sfery IT i e-commerce m.in. aplikacji do zamawiania mszy online, ofiaromatów multimedialnych, interaktywnych tablic cmentarnych, kwestomatów, a także intencjonatów do zamawiania mszy świętych za pomocą kodu QR. Najnowsze technologie wykorzystywane są również przez producentów organów kościelnych licznie prezentowanych podczas targów. W halach kieleckiego ośrodka można zachwycać się dźwiękiem rozbrzmiewających organów, które powstały z wykorzystaniem najnowszych technologii. Nowości każdego roku nie brakuje na stoisku firmy Astorg – generalnego przedstawiciela Viscount International w Polsce, włoskiego producenta organów kościelnych.

Zachęcamy do udziału w tegorocznej, jubileuszowej edycji Sacroexpo Targach Kielce. Aby wziąć udział, wystarczy się zarejestrować poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
10 czerwca 2024
O procesie tworzenia obrazów, czerpaniu inspiracji z Biblii, planach i marzeniach podczas spotkania autorskiego mówiła Sylwia Perczak, artystka specjalizująca się w współczesnej sztuce sakralnej. Rozmowę w Targach Kielce prowadziła Julia Maciejewska z ART In HOUSE.