DSC09622-Edit.jpg

Rozmowa z Agnieszką Dąbrowską, dyrektorką projektu Plastpol

17 marca 2021
Nadal czekamy na odblokowanie sektora targowego. Jesteśmy gotowi.

- Jak scharakteryzowałaby pani polską branżę wystawienniczą? Czy i w jakim stopniu spełnia ona standardy europejskie oraz światowe?

- Polska branża wystawiennicza niczym nie ustępuje światowym standardom. Warto wspomnieć, że Targi Kielce to jeden z dwóch wiodących ośrodków wystawienniczych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Targi Kielce od ponad ćwierć wieku są potęgą bezpośrednich spotkań, barometrem gospodarki i platformą wymiany doświadczeń. Rocznie w kieleckim ośrodku odbywa się 75 imprez targowych i przeszło 700 wydarzeń o różnym charakterze, choć w roku pandemii sytuacja diametralnie się zmieniła. 

Podczas każdego wydarzenia organizowanego w Targach Kielce spotykamy się nie tylko z przedstawicielami firm rodzimych, ale również z wystawcami i partnerami z zagranicy. Ich opinie po pierwsze utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze działania są skuteczne, a jednocześnie motywują nas do ciągłego ulepszania naszej targowej oferty. Wysoką pozycję kieleckiego ośrodka wystawienniczego podkreślają również liczne wydarzenia o międzynarodowym zasięgu. Bez wątpienia do najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć, które mamy przyjemność organizować w ramach naszej probiznesowej działalności należą m.in. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, Salon Technologii Obróbki Metali STOM, Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech, Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa Metal czy Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka Kids’ Time.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol, które są najważniejszym wydarzeniem dedykowanym branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Plastpol to równocześnie najbardziej międzynarodowe targi w Polsce, gdzie zagraniczni wystawcy stanowią ponad 50% ogółu. W Targach Kielce wydarzenie to odbywa się już od 25 lat. 

- Przygotowania do imprez targowych zajmują wiele czasu i wymagają drobiazgowego planowania. Co według pani jest najtrudniejsze w procesie realizacji tego typu projektów?

- Najtrudniejsze podczas przygotowywania wydarzeń o charakterze targowym jest to, co nie zależy od nas. Rok pandemii doskonale nam to uświadomił. Proces przygotowywania przedsięwzięcia rozpoczyna się tak naprawdę w następnym dniu po zakończeniu danych targów. Planowanie, budżetowanie, spotkania, delegacje, bezpośrednie rozmowy - to wszystko mamy wypracowane, mamy nad tym kontrolę. Zdarzają się jednak sytuacje jak wybuch pandemii, które dla nas jako organizatorów wydarzeń o międzynarodowym zasięgu są bardzo trudne. Mimo tego, że w zeszłym roku wprowadzono wiele ograniczeń dotyczących spotkań i organizacji jakichkolwiek przedsięwzięć, Targi Kielce zorganizowały kilka wydarzeń, które pomimo tego, że były mniejsze niż dotychczas spełniały swoją podstawową rolę - skutecznego narzędzia marketingowego. Jako dyrektor Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol mogę śmiało powiedzieć, że edycja która odbyła się w październiku 2020 r. pokazała, jak ważne są tego typu przedsięwzięcia dla całej branży. Firmy uczestniczące w wystawie potwierdziły sprzedaż maszyn mimo tego, że ekspozycja była mniejsza. Świadczy to o tym, że na targach pojawili się klienci, którzy w firmach decydują i realizują poszczególne plany zakupowe. Dla nas najważniejszym ukoronowaniem naszej pracy jest zadowolenie klientów, czyli partnerów, wystawców i zwiedzających, którzy są głównym motorem napędzającym przedsięwzięcie. 

- Proszę powiedzieć, jak wyglądały początki pani kariery w branży wystawienniczej i jakie pani zdaniem są najważniejsze zalety płynące z pracy w tym sektorze.

- Praca w obszarze przygotowywania imprez wystawienniczych daje na co dzień dużo satysfakcji, ale nie ukrywam, że tak jak w prawidłowo funkcjonującej maszynie, tak również podczas realizacji poszczególnych przedsięwzięć wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Tak pracuje również cały nasz zespół zadaniowy. Podczas spotkań, których celem jest opracowanie strategii przygotowania całego przedsięwzięcia, dzielimy się zadaniami, które są nieodłącznym elementem tworzenia wystawy. Podczas kolejnych rozmów weryfikujemy, co udało się zrealizować, a co jeszcze powinniśmy zrobić, aby spełnić oczekiwania naszych klientów. Skupiamy się przede wszystkim na rozwoju formuły targów przetwórstwa tworzyw sztucznych, która wymaga regularnego dostosowywania się do wciąż zmieniających się trendów w branży. Staramy się, aby Plastpol ewoluował tak, żeby wystawcy i zwiedzający mogli wyjeżdżać z Kielc z poczuciem uczestniczenia w wydarzeniu na miarę europejskiej wystawy. 

W swojej pracy niezwykle cenię liczne kontakty międzyludzkie, brak monotonii i dynamikę działania, bez których nie ma mowy o powodzeniu realizowanego wydarzenia. Co do początków mojej pracy w sektorze targowym, czasem sama nie mogę uwierzyć w to, jak wiele zmieniło się nie tylko w tej branży, ale i w każdej gałęzi przemysłu, z którą mam przyjemność współpracować podczas realizacji Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. W tej pracy ważna jest znajomość sytuacji na rynku danej branży, ale również innowacji i zmian prawnych. Na pewno jest mi łatwiej, ponieważ z targami Plastpol jestem związana od samego początku, od 1998 r.; wówczas po studiach rozpoczęłam pracę w Targach Kielce. Przez wiele lat byłam zastępcą menedżera, a od 3 lat bezpośrednio nadzoruję ten projekt. 

Posiadam również doświadczenie przy organizacji zagranicznych edycji targów Plastpol, na które składają się przedsięwzięcia organizowane na Ukrainie i Węgrzech. Warto podkreślić, że Targi Kielce to pierwszy polski ośrodek wystawienniczy, który zdecydował się na przygotowanie samodzielnych zagranicznych imprez targowych dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych - PlastUkraina w Kijowie i CEplast w Budapeszcie.

W 2021 r. zaplanowaliśmy już kolejną, jubileuszową edycję Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Od kilku miesięcy trwają przygotowania do tego wydarzenia. W związku z tym, że targi w bieżącym roku obchodzą swoje 25-lecie, przygotowujemy dla naszych partnerów, wystawców i zwiedzających rozszerzoną formułę tego przedsięwzięcia. Na razie nic więcej nie chciałabym zdradzać, natomiast na pewno nie zabraknie wspomnień i prezentacji najważniejszych akcentów, które wspólnie składają się na bogatą historię Plastpolu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, obchody związane z 25-leciem przedsięwzięcia rozłożymy na 2 lata, bo nie wszystkie zaplanowane wydarzenia będą możliwe do realizacji w dobie COVID-19. Jednakże jest to niezwykła okazja do tego, aby podziękować wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom za współtworzenie tej branżowej imprezy o wysokiej pozycji na międzynarodowym rynku. 

- Jakie były największe wyzwania, z którymi musiała pani zmierzyć się w trakcie swojej dotychczasowej pracy w branży targowej?

- Nie będzie zaskoczeniem, że po raz kolejny w swojej wypowiedzi wspomnę pandemię COVID-19. Jej wybuch na początku 2020 r. zatrzymał przecież nie tylko działania w branży targowej, ale spowodował także wiele szkód w różnych sektorach światowej gospodarki. Miniony rok był dla całej branży wystawienniczej bardzo dużym wyzwaniem. Nasza działalność była jedną z pierwszych dotkniętych skutkami wybuchu pandemii koronawirusa. Musieliśmy wdrożyć dodatkowe działania, które pozwoliły nam funkcjonować poza obszarem imprez wystawienniczych oraz dały nadzieję na przetrwanie. Wykorzystując doświadczenie i umiejętności naszych pracowników oraz znajomość poszczególnych branż, rozpoczęliśmy działalność opierającą się na świadczeniu dodatkowych usług. I tak zajęliśmy się m.in. produkcją mebli ogrodowych, naprawami hydraulicznymi, rowerowymi i elektrycznymi. Robiliśmy wiele, aby przetrwać bardzo trudny nie tylko dla nas okres. 

W oczekiwaniu na możliwość ponownej organizacji wydarzeń, w dużej mierze skupiamy się na działaniach online, których celem jest dostarczenie najświeższej wiedzy z branży naszym odbiorcom. We współpracy z naszymi partnerami, w ramach różnych przedsięwzięć targowych przygotowaliśmy kilkanaście webinariów tematycznych. Aby podtrzymać międzynarodowe relacje biznesowe, Targi Kielce stworzyły także TK Business Exchange – platformę wymiany informacji handlowych. Powstała ona z myślą o polskich eksporterach i firmach poszukujących nowych dróg rozwoju, a także kontrahentach i inwestorach szukających praktycznych i cennych wiadomości o rynkach zagranicznych. Naszym zamierzeniem jest, by było to miejsce, w którym przedsiębiorcy, właściciele firm, a także spółki będą mieli możliwość wymiany informacji handlowych, znajdą praktyczne porady i wskazówki, a także poszerzą swoje relacje biznesowe. Na portalu odnaleźć można najchętniej wybierane branże i kierunki eksportu, jak też garść praktycznych porad.

Warto wspomnieć, że wspólnie z Polską Izbą Przemysłu Targowego oraz innymi ośrodkami targowymi w Polsce podjęliśmy szereg działań marketingowych, które miały wpływ na sytuację branży targowej w całej Polsce i pozwoliły jej funkcjonować w nowej biznesowej rzeczywistości. Nic jednak nie zastąpi bezpośrednich spotkań i to również potwierdzają wystawcy oraz partnerzy poszczególnych przedsięwzięć.

źródło: wywiad dla PLASTECH.

Polecane aktualności
23 września 2021
Fani piłki ręcznej mieli okazję spotkać się z gwiazdami klubu Azoty-Puławy podczas tegoroczny edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Na stoisku Grupy Azoty zagościli Michał Jurecki – rozgrywający i kapitan drużyny, związany wcześniej z Vive Targi Kielce, Wojciech Borucki – bramkarz i Dawid Fedeńczak – prawoskrzydłowy oraz wschodząca gwiazda klubu.
22 września 2021
Co roku na stoisku Grupy Azoty goszczą gwiazdy wielu dyscyplin sportowych. Drugiego dnia Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Targach Kielce był to Marcin Lewandowski – lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średnich, zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Doha 2019 na dystansie 1500 metrów.
22 września 2021
Tradycyjnie w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy wieczór upłynął pod znakiem nagród.
21 września 2021
Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zorganizował bezpłatną konferencję, podczas której eksperci skupili się na tworzywach sztucznych i innowacjach służących zamknięciu obiegu surowców. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a widzowie mogli wziąć udział w spotkaniu zarówno w formie tradycyjnej, jak i on-line.
21 września 2021
Tradycyjnie na stoisku Grupy Azoty podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL można spotkać cenionych sportowców. W pierwszym dniu wydarzenia byli to siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
21 września 2021
Konferencją prasową dotyczącą kondycji branży tworzyw sztucznych w pandemii otwarta została tegoroczna, jubileuszowa, 25. Edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Grumy PLASTPOL w Targach Kielce.
21 września 2021
Rozpoczęły się Targi PLASTPOL w Targach Kielce - najważniejsze wydarzenie branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Polsce.
17 września 2021
Grupa Azoty, która pojawi się na tegorocznych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL 2021, od zawsze wspierała sport. Także tym razem, oprócz bogatej oferty, na stoisku Grupy Azoty zagoszczą polskie gwiazdy sportu.