Projekt-bez-nazwy-99.png

Pszczelarium– jak „napszczelić” miasto i pomóc zapylaczom

26 marca 2026
Czy pszczoły mogą dobrze funkcjonować w przestrzeni miejskiej? Okazuje się, że nie tylko mogą, ale w wielu przypadkach znajdują tam bardzo korzystne warunki do życia. Jednym z pionierów miejskiego pszczelarstwa w Polsce jest Pszczelarium – firma, która od lat konsekwentnie rozwija ideę wprowadzania pasiek do miast i budowania wokół nich świadomości ekologicznej.

Podczas targów Expo2Bee odwiedzający będą mogli bliżej poznać tę koncepcję oraz dowiedzieć się, jak wygląda nowoczesne, odpowiedzialne pszczelarstwo miejskie.

Pszczoły w mieście – nauka i praktyka

Pszczelarium działa na styku praktyki pszczelarskiej i edukacji ekologicznej. Jak pokazują badania i doświadczenia wielu europejskich miast, środowisko miejskie – wbrew intuicji – może sprzyjać pszczołom. Różnorodność roślin ozdobnych, parków, ogrodów i terenów zielonych zapewnia ciągłość pożytków, a ograniczone stosowanie pestycydów bywa dodatkowym atutem.

Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiedzialne prowadzenie pasiek. Właściwy dobór lokalizacji, profesjonalna opieka nad rodzinami pszczelimi oraz dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców to fundamenty działalności Pszczelarium.

„Napszczelamy miasta” – idea, która działa

Projekt powstał z pasji i doświadczenia. Jak podkreśla Kamil Baj, współtwórca Pszczelarium, początki sięgają rodzinnej tradycji pszczelarskiej oraz pierwszych miejskich uli, które pojawiły się w Warszawie w 2014 roku – w momencie, gdy zmiany prawne umożliwiły rozwój pszczelarstwa w miastach.

Od tego czasu inicjatywa rozwinęła się na skalę ogólnopolską. Dziś Pszczelarium współtworzy pasieki w kilkunastu miastach, współpracując z firmami, instytucjami i społecznościami lokalnymi. Hasło „Napszczelamy miasta!” to nie tylko slogan – to realne działania na rzecz zwiększania populacji zapylaczy i poprawy jakości środowiska.

Edukacja, warsztaty i zaangażowanie społeczne

Jednym z filarów działalności Pszczelarium są programy edukacyjne i warsztatowe. Wokół pasiek powstają inicjatywy angażujące mieszkańców, pracowników firm czy wolontariuszy. Uczestnicy mają okazję poznać biologię pszczół, znaczenie zapylaczy dla ekosystemów oraz dowiedzieć się, jak każdy z nas może wspierać bioróżnorodność – choćby poprzez odpowiednie nasadzenia roślin.

To podejście wpisuje się w coraz silniejszy trend łączenia pszczelarstwa z edukacją ekologiczną i działaniami społecznymi, które wykraczają poza samą produkcję miodu.

Miód z nieoczywistych miejsc

Efektem miejskich pasiek są także unikalne miody, których profil smakowy odzwierciedla różnorodność roślinności miejskiej. To produkty powstające w nietypowych lokalizacjach – na dachach budynków, w przestrzeniach biurowych czy przy instytucjach kultury.

Pszczelarium podkreśla również znaczenie jakości – miód nie jest przegrzewany, a świeży trafia bezpośrednio do słoików, zachowując swoje naturalne właściwości.

Doświadczenie i odpowiedzialność

Ponad 20 lat doświadczenia pszczelarskiego pozwala zespołowi Pszczelarium realizować projekty wymagające wysokich standardów bezpieczeństwa i wiedzy. Prowadzenie pasiek w mieście to zadanie wymagające – zarówno pod względem technicznym, jak i społecznym.

Za swoją działalność firma została doceniona m.in. nagrodą Startupu Pozytywnego Wpływu w Rankingu Odpowiedzialnych Firm, co potwierdza znaczenie jej działań w obszarze zrównoważonego rozwoju.

 

Polecane aktualności
27 marca 2026
AquaBeeTech to innowacyjna firma typu spin-out wywodząca się z Politechniki Krakowskiej, założona przez dr. inż. Marcina Malca oraz dr. inż. Marcina Morawskiego. Powstała w 2020 roku z myślą o komercjalizacji autorskiej technologii osuszania miodu, jednak dziś jej działalność obejmuje znacznie szerszy zakres rozwiązań dla nowoczesnych pasiek.
27 marca 2026
Heksagon to firma, która powstała z pasji do pszczół i wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu własnej pasieki. Jej twórcy doskonale znają realia pracy pszczelarza, dlatego oferowane rozwiązania odpowiadają na konkretne potrzeby branży – są funkcjonalne, niezawodne i dostępne cenowo. Podczas targów Expo2Bee Heksagon zaprezentuje swoje produkty i usługi skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i osób rozpoczynających przygodę z pszczelarstwem.
27 marca 2026
„Pszczółka” – miejsce, które łączy pasję do pszczelarstwa z szeroką ofertą produktów opartych na darach ula. To propozycja zarówno dla miłośników miodu i naturalnych wyrobów, jak i dla pszczelarzy poszukujących sprawdzonych rozwiązań dla swoich pasiek.
23 marca 2026
Program merytoryczny targów Expo2Bee to jeden z najmocniejszych punktów wydarzenia, który łączy wiedzę naukową, doświadczenie praktyków oraz najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane w nowoczesnym pszczelarstwie. Dwudniowy cykl wykładów i debat na scenie w hali nr 1 obejmuje szerokie spektrum zagadnień – od zdrowia pszczół i jakości produktów pszczelich, po aspekty rynkowe, edukacyjne i innowacje.
23 marca 2026
Na targach Expo2Bee nie zabraknie tego, co dla wielu jest esencją pszczelarskiego świata – wyjątkowych smaków zamkniętych w miodach pitnych. Swoje wyroby zaprezentują renomowane miodosytnie, które łączą wielowiekową tradycję z nowoczesnym rzemiosłem, oferując odwiedzającym prawdziwą podróż przez historię i aromaty natury.
23 marca 2026
BeeConnectAI to producent nowoczesnych, inteligentnych wag pasiecznych, które wspierają pszczelarzy w codziennym zarządzaniu pasieką. Rozwiązania firmy łączą zaawansowaną technologię z praktycznymi potrzebami użytkowników, umożliwiając stały monitoring uli oraz szybkie reagowanie na zmieniające się warunki.
19 marca 2026
Nowoczesna pasieka to połączenie doświadczenia z rozwiązaniami, które realnie usprawniają codzienną pracę. Takie podejście reprezentuje BRCtech – producent sprzętu pszczelarskiego, który zaprezentuje swoje rozwiązania podczas targów Expo2Bee.
19 marca 2026
Kolejnym ambasadorem targów Expo2Bee został Piotr Smakulski – doświadczony pszczelarz i współtwórca Pasieki Smakulskich, jednej z najbardziej rozpoznawalnych pasiek w Polsce. Jego obecność na wydarzeniu to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim ogromna dawka praktycznej wiedzy, którą od lat dzieli się ze środowiskiem pszczelarskim.