zmiany.png
Polski system kaucyjny z istotnymi zmianami. Czego będą dotyczyć?

Przepisy regulujące polski system kaucyjny z istotnymi zmianami. Zapowiedziało je Ministerstwo Klimatu i Środowiska

30 lipca 2024
Jak sygnalizuje resort klimatu i środowiska, w ustawie o systemie kaucyjnymi pojawi się kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. zwiększenia opłaty produktowej dla podmiotów długo nieobjętych systemem kaucyjnym, podniesienie poziomu zbiórki opakowań oraz wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych. Będą też zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w systemie kaucyjnym.

Podmioty wprowadzające napoje w opakowaniach objętych kaucją, które w 2026 roku nie będą realizowały poziomów selektywnej zbiórki z powodu nieprzystąpienia do polskiego systemu kaucyjnego czeka zwiększenie aż trzykrotne zwiększenie opłaty produktowej. Wzrośnie ona wówczas z 10 groszy do 3-15 złotych za kilogram, w zależności od rodzaju opakowania.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska sygnalizuje również kilka innych ważnych zmian, oprócz wcześniej wspomnianych poprawek do ustawy, które były omawiane na początku roku:

  • Wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych: Wejdą one do systemu rok później, czyli w 2026 roku.
  • Poziom zbiórki opakowań: W latach 2025-2028 obowiązywać będzie poziom zbiórki na poziomie 77%, który gwałtownie wzrośnie do 90% w 2029 roku.
  • Naliczanie podatku VAT: Podatek VAT będzie naliczany tylko od nieodebranej kaucji.

W planach są również zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w ramach systemu kaucyjnego:

  • Dokument Potwierdzający Recykling: Operator systemu będzie mógł zwrócić się do recyklera o wystawienie takiego dokumentu.
  • Transport opakowań: Będzie możliwe odbieranie pustych opakowań tym samym transportem, którym dostarczony został nowy towar.

Kończą się również prace nad rozporządzeniem o wysokości kaucji oraz rozpoczynają prace nad nowelizacją rozporządzenia dotyczącego stawek opłat produktowych. Uwzględniony zostanie postulat branży dotyczący innego naliczania stawek dla cięższego materiału, jakim jest szkło.

Termin wprowadzenia systemu kaucyjnego pozostaje bez zmian. Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce do wybranych opakowań na napoje zostanie doliczona kaucja, a w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 200 mkw rozpocznie się zbiórka odpadów opakowaniowych.

Temat systemu kaucyjnego był już szczegółowo omawiany podczas debaty organizowanej przez PolKa Polska Kaucja na 24. targach Ekotech.  Tematu zmian w przepisach dotyczących polskiego systemu kaucyjnego z pewnością nie zabraknie w trakcie nadchodzącej jubileuszowej edycji targów Ekotech w Targach Kielce. Wydarzenie to już od 8 do 10 kwietnia 2025 roku zgromadzi w Targach Kielce ekspertów, przedstawicieli branży oraz zainteresowanych wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Kielecki ośrodek wystawienniczy stanie się platformą do dyskusji nad nowymi regulacjami oraz ich wpływem na rynek i praktyki recyklingowe w Polsce.

/MSi/

Polecane aktualności
09 października 2024
Czy chcesz maksymalnie wykorzystać swój udział w targach Ekotech? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Skorzystaj z darmowego ebooka stworzonego przez Pawła Tkaczyka – eksperta ds. strategii marketingowej i storytellingu, który pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę.
29 lipca 2024
W trosce o komfort gości kieleckiego ośrodka wystawienniczego, wprowadzone zostaną usprawnienia, które ułatwią poruszanie się po terenie targowym. Od połowy września 2024 roku hale Targów Kielce będą oznaczane w nowy sposób, za pomocą numerów. Literami zaś opisane zostaną ciągi komunikacyjne, zgodnie z europejskimi standardami. Ułatwi to zwiedzającym nawigację i lokalizowanie stoisk.
25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.
18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.
16 lipca 2024
Startują nabory wniosków o dotacje do udziału w międzynarodowych targach odbywających się w kraju - także w Targach Kielce! Małe i średnie przedsiębiorstwa, które zechcą ubiegać się o dofinansowanie, mogą zacząć przygotowania do tych naborów. Sprawdziliśmy, które działania są dostępne.
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.