nature-4431075-1280.jpg
Na jednym z poletek zostaną zaprezentowane nowatorskie uprawy truskawek. fot. pixabay.com

Plantacje owoców na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa! Poletka pokazowe wypełni technologia

29 grudnia 2023
Już 17 i 18 stycznia 2024 hale Targów Kielce staną się areną największej imprezy branży ogrodniczej w Europie Środkowo-Wschodniej - Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Zwiedzający zobaczą najnowocześniejsze metody uprawy roślin jagodowych i ziarnkowych na poletkach pokazowych.

- Przygotowujemy je wraz z ekspertami i uznanymi firmami. Wzorcowe plantacje wyposażone będą w zaawansowane technologie nawadniania, pomiarów i ochrony – mówi Jacek Kłudka, dyrektor targów TSW. 14. edycja wydarzenia organizuje warszawska Oficyna Wydawnicza Oikos w Targach Kielce.    

Jabłonie, grusze i czereśnie w systemach i konstrukcjach  na targach TSW w Kielcach  

W halach ośrodka wystawienniczego powstaną dwa poletka. Na pierwszym, osadzone zostaną drzewka jabłoni, grusz i czereśni. Zostaną poprowadzone systemy nawadniania, będą rozłożone nakrycia – siatki antyinsektowa, przeciwdeszczowa, przeciwgradowa czarna i przeciwgradowa krystaliczna (tytanowa).   Sadownicy poznają produkty cenionych firm. Sadzonki jabłoni i grusz dostarczy grupa hodowlana AJAPPLE, zaś sadzonki czereśni - Szkółki i Sady Sękowscy. Konstrukcje ze słupów strunobetonowych osadzi tu firma Agzis, z kolei systemy siatek i foli ochronnych - firma JB Plus. System nawodnienia, tyczki bambusowe, zaczepy, siatki ochronne przeciw zgryzaniu zwierzyny będą pochodziły od firmy Agrosimex. System pomiarów meteorologicznych, wilgotności oraz pH gleby zamontuje firma AgroNet. Piłę konturową do formowania gałęzi drzew przywiezie firma PRO-CNC, zaś platformę napędzaną elektrycznie - firma AMG.

Uprawy borówki, maliny i truskawki w Targach Kielce 

Na drugim poletku zostaną umieszczone sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek. Ustawione będą dwie nawy tuneli o szerokości 8 metrów i takiej samej długości, wysokość konstrukcji wyniesie 5,5 metra. W jednym z tuneli specjaliści umieszczą cztery rzędy rynien pod uprawę truskawek, natomiast w drugim trzy rzędy malin w donicach. Całość przygotuje firma Agronom Plants, która specjalizuje się w takich uprawach. Z kolei na "otwartym gruncie” firma Agrimpex przygotuje zagony pod borówki i pod maliny.

– Zaprezentujemy metody uprawy, które odpowiadają na dwie kluczowe potrzeby. Pierwsza to zmniejszanie zużycia środków ochrony roślin, druga – niezależność od pogody. Pokażemy sposoby, jak sobie radzić z pogodą, która coraz częściej nie sprzyja – wyjaśnia dyrektor targów TSW Jacek Kłudka. – Szczegółową wiedzą, poradami będą służyli specjaliści. 

Targi TSW z Kongresem TSW i 400 wystawcami 

Wiele potrzebnych plantatorom informacji o prowadzeniu upraw i sprzedaży zbiorów zostanie przekazanych podczas dziewięciu specjalistycznych konferencji organizowanych w ramach Kongresu TSW. Pierwszego dnia, w środę 17 stycznia zostaną przeprowadzone:  Konferencja Sadownicza - hala D, II Konferencja Jagodowa - hala C, Konferencja Maszynowa - hala G, Konferencja Core Team "Przyszłość polskiego ogrodnictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów" - hala F, Konferencja "Odnawialne źródła energii w ogrodnictwie" - hala A. Zaś drugiego dnia, w czwartek, 18 stycznia odbędą się: XI Konferencja Truskawkowa - hala D, Konferencja Szkółkarska - hala C, Sadownicze Forum Ekonomiczne - hala G, Konferencja Warzywnicza - hala F. 

Najnowocześniejsze technologie do gospodarstw pokaże ponad 400 firm z Polski i zagranicy. Będą przedsiębiorstwa zajmujące się chłodnictwem i przechowalnictwem, firmy dostarczające maszyny do pracy w sadzie i ogrodnictwie, do sortowania i pakowania owoców oraz warzyw. Stoiska zajmą też producenci materiału szkółkarskiego, firmy handlujące owocami i specjalizujące się w ich przetwórstwie. 

 

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbędą się 17 i 18 stycznia 2024 w Targach Kielce. Warto kupić bilet online już teraz, by nie czekać w kolejce - bilety na tsw.pl 

Sprawdź listę wystawców na tsw.pl/wystawcy-th

/MŚ/

 

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.