IMG-2088.jpg
MSPO miejscem prezentacji premierowych rozwiązań dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Pierwszy dzień rekordowego MSPO 2023 za nami!

05 września 2023
„Targi MSPO zaliczamy do trzech najważniejszych wystaw branży obronnej w Europie. Obserwujemy ogromne zainteresowanie tegoroczną edycją. W tym roku zgromadziliśmy ponad 700 firm z 35 krajów świata. Wystawa rozrosła się o kolejną, tymczasową halę, którą wybudowaliśmy specjalnie na potrzeby MSPO” - mówił dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Międzynarodowy Salonu Przemysłu Obronnego w 2023 roku jest spektakularny pod każdym względem! MSPO zgromadziło kilkadziesiąt wystawców więcej, niż w roku ubiegłym. Całkowita powierzchnia wynajęta przez ekspozytorów wyniosła ponad 34 tysiące metrów kwadratowych. Gośćmi kieleckiego ośrodka wystawienniczego byli m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Agencja Uzbrojenia, Polska Grupa Zbrojeniowa. Tylko w pierwszy dzień targi przemysłu obronnego odwiedziło kilkaset dziennikarzy z każdego kontynentu. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej pojawiły się m.in. śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy i materiały wojsk chemicznych.

MSPO w trosce o przyszłość polskiej młodzieży

Podczas pierwszego dnia targów odbyła się ceremonia inauguracji roku szkolnego 2023/2024 klas mundurowych. W wydarzeniu udział wziął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Generał Brygady Mirosław Bryś oraz uczniowie Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO kluczowym wydarzeniem w kwestii rozwoju polskiej armii

Uroczyste otwarcie Salonu nie obyło się bez udziału m.in. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anny Krupki oraz Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Gosiewskiej. Panie odczytały listy od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek skierowane do zgromadzonych gości.

- Wierzę głęboko, że targi te przyczynią się zarówno do unowocześnienia i doposażenia naszej armii, jak i do rozwoju naszego przemysłu obronnego, a w tym i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, umacniając tym samym bezpieczeństwo Rzeczypospolitej – odczytała z listu premiera Jarosława Kaczyńskiego minister Anna Krupka.

- Już od wielu lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest wydarzeniem o utrwalonej renomie i oczekiwanym przez zwiedzających, a także wystawców z wielu państw świata. Stwarza możliwość wejrzenia w osiągnięcia przemysłu obronnego i nawiązania partnerskiej współpracy, a także przyczynia się do upowszechnienia innowacyjnych zdobyczy w zakresie obronności. Dla cywili stanowi sposobność do przekonania się o potencjalne polskiej myśli wojskowo-inżynierskiej  - wymieniała wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska.

Targi oficjalnie otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który podkreślał znaczenie MSPO dla polskiej obronności:

To tutaj m.in w Kielcach powstawał nowoczesny Polski Przemysł Obronny. Dzisiaj kiedy widzimy rodzące się niebezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą, wiemy doskonale o tym, nauczyła nas historia i doświadczenie, że nie ma takiej ceny by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa. By żołnierz nie musiał walczyć. Aby tak było, musi być doskonale uzbrojony - powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Międzynarodowe porozumienia na MSPO, które procentują w przyszłości

Targi Kielce połączyły Polską Grupę Zbrojeniową, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 oraz ICEYE Poland, polski oddział światowego lidera w zakresie trwałego monitoringu za pomocą satelitów radarowo-obrazowych. Przedsiębiorstwa będą wspólnie tworzyć rozwiązanie, które w przyszłości będzie obejmować stacjonarne i mobilne stacje naziemne, a także satelity radarowe z syntetyczną aperturą (SAR). - Polska Grupa Zbrojeniowa będzie platformą dalszego rozwoju kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, a w konsekwencji także w obszarze analizy produktowej tego systemu. Przyjęte porozumienie to dopiero początek dłuższej współpracy w ramach tego trójstronnego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa narodowego Polski – mówi Sebastian Chwałek, Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej PGZ.

Podczas pierwszego dnia MSPO zawarto także porozumienie, które jest znaczącym krokiem do wzmocnienia współpracy w sferze obronności narodowej i technologii lotniczej. Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Korea Aerospace Industries  będą wspólnie realizować program wsparcia eksploatacji i logistyki lekkiego samolotu wielozadaniowego FA-50, a także możliwości dostaw wybranego wyposażenia.

Nie obyło się także bez rewelacyjnych premier sprzętu wojskowego. Fabryka Broni, najstarszy producent karabinów i pistoletów w Polsce, po raz pierwszy zaprezentował samopowtarzalny pistolet MPS kal. 9x19 mm. Wyjątkowy produkt, nad którym specjaliści pracowali przez ostatnie sześć lat, wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko zwiedzających, ale także mediów. To nie jedyna nowinka przemysłu zbrojeniowego. Niemal każdego dnia Salonu planowane są premiery sprzętu oraz zawierania kolejnych pierwszoplanowych umów, m.in. z partnerami zagranicznymi i krajowymi.

31. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego potrwa do piątku, 8 września 2023 roku. Swoją obecność na czwartek, 7 września zapowiedział premier rządu Mateusz Morawiecki.

/YY/

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.