IMG-1178.jpg
Oficjalne otwarcie targów TSW

Oficjalne otwarcie TSW za nami. Były pochwały i życzenia dla rolników i sadowników!

17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.

– Decyzja o przeniesieniu targów TSW do Kielc służyć będzie rozwojowi wydarzenia przez najbliższe lata, co widać po wzroście tegorocznej edycji, która urosła do 6 hal. W zanadrzu mamy jeszcze halę siódmą, która jestem przekonany przy kolejnych edycjach również się zapełni, a jeśli i to będzie mało, to nadmienię że stoimy u progu budowy kolejnej – dodawał Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. W uroczystym otwarciu 14. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa wziął udział Adam Nowak, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W imieniu Ministra Czesława Siekierskiego powitał wszystkich zgromadzonych i zapewnił, że w resorcie trwają prace związane z zabezpieczeniem polskich interesów w Unii Europejskiej. – Targi TSW są znakomitą przestrzenią do dyskusji dla producentów, rolników i przetwórców. Dzisiejsze wydarzenie zachęca do podnoszenia kwalifikacji i umiejętności wśród rolników i sadowników. Kryzys trwający za naszą wschodnią granicą odbija się także na kondycji polskiego sektora sadownictwa i warzywnictwa. W Ministerstwie chcemy jednak, aby interesy polskich sadowników i rolników zostały odpowiednio zabezpieczone – dodawał podsekretarz stanu Adam Nowak.

Prezes warszawskiej Oficyny Wydawniczej Oikos, która jest organizatorem wydarzenia, odniósł się także do aktualnej sytuacji na rynku owoców i warzyw. – Jest ona bardzo dobra. Mimo, że Polska wyprodukowała tylko 3 mln ton jabłek, czyli o milion mniej niż zazwyczaj, to patrząc na dobrą cenę jabłek nikt nie powinien narzekać.  Dobre ceny sprawiają, że nawet mniejsza produkcja nie wpływa na ogólną sytuację – dodawał. Wśród wyzwań jakie dostrzega jest to związane ze znalezieniem nowych rynków zbytu. – Wyzwaniem dla ministerstwa jest pokazanie polskich produktów na zagranicznych rynkach – mówił prezes Kłudka.

Wielu umów, nowych kontraktów i relacji biznesowych życzył wystawcom Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, a nawiązujący do tematyki wydarzenia Prezes Mochoń zakończył życząc wszystkim owocnych spotkań.

Targi TSW trwają dziś do godziny 17 oraz w czwartek od 9 do 16. Bilety dostępne są online oraz w kasach na miejscu wydarzenia.

(ŁK)

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.
03 stycznia 2024
W dobie cyfrowej transformacji także uprawy warzywnicze i sadownicze doświadczają technologicznej rewolucji, która nieustannie przekształca metody pracy. Zmieniają się także okoliczności do prowadzenia gospodarstw – także polityczne i gospodarcze. Te wszystkie kwestie będą poruszone podczas Kongresu w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. W dwa dni, 17 i 18 stycznia 2024, zostanie omówionych szereg kwestii nurtujących plantatorów.