Tekstylia-to-zlo.jpg
Tekstylia dużym wyzwaniem dla środowiska.

Nowe przepisy w zakresie segregacji tekstyliów. Kluczowe będą PSZOKi

11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.

Za jednego z największych trucicieli środowiska uznawany jest przemysł modowy. Jak podaje Portal Samorządowy, sektor ten zużywa więcej wody niż przemysł spożywczy i emituje więcej gazów cieplarnianych niż międzynarodowy transport lotniczy, a także morski razem wzięte. Produkcja jednej bawełnianej koszulki zużywa 2700 litrów wody, a jednego kilograma bawełny aż 10 tysięcy litrów. Chemikalia, nawozy i pestycydy stosowane w produkcji odzieży dodatkowo obciążają środowisko. Właśnie z syntetycznych tekstyliów pochodzi aż 35 proc. mikroplastiku, która znajduje się w oceanach.

Przygotowania do nowych przepisów

Wstępne ustalenia dot. systemu zbiórki odpadów tekstylnych rozpoczęto w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jeszcze w 2023 roku. Wstępne informacje wskazują, że system będzie oparty na punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), które będą modernizowane i rozbudowywane. Założenia są takie, że w małych miejscowości skupionych blisko siebie, liczących do 1000 mieszkańców funkcjonować będzie wspólny PSZOK, natomiast w większych miastach jeden PSZOK będzie przypadał na 50-80 tys. mieszkańców, na terenie w promieniu 5-8 km. Nowe zasady dotyczące segregacji odpadów tekstylnych w Polsce wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Ostateczna wersja unijnej dyrektywy umożliwi dostosowanie krajowych przepisów do nowych wymagań.

Temat zrównoważonego gospodarowania tekstyliów

Projektowanie i gospodarowanie będą kluczowymi tematami podczas nadchodzących 25. targów Ekotech. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami w dziedzinie gospodarki odpadami, a także do dyskusji na temat wyzwań i możliwości związanych z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów tekstylnych.

Wspólnie poszukajmy innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonej gospodarki na Targach Ekotech!

/MSi/

Polecane aktualności
09 października 2024
Czy chcesz maksymalnie wykorzystać swój udział w targach Ekotech? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Skorzystaj z darmowego ebooka stworzonego przez Pawła Tkaczyka – eksperta ds. strategii marketingowej i storytellingu, który pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę.
30 lipca 2024
Jak sygnalizuje resort klimatu i środowiska, w ustawie o systemie kaucyjnymi pojawi się kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. zwiększenia opłaty produktowej dla podmiotów długo nieobjętych systemem kaucyjnym, podniesienie poziomu zbiórki opakowań oraz wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych. Będą też zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w systemie kaucyjnym.
29 lipca 2024
W trosce o komfort gości kieleckiego ośrodka wystawienniczego, wprowadzone zostaną usprawnienia, które ułatwią poruszanie się po terenie targowym. Od połowy września 2024 roku hale Targów Kielce będą oznaczane w nowy sposób, za pomocą numerów. Literami zaś opisane zostaną ciągi komunikacyjne, zgodnie z europejskimi standardami. Ułatwi to zwiedzającym nawigację i lokalizowanie stoisk.
25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.
18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.
16 lipca 2024
Startują nabory wniosków o dotacje do udziału w międzynarodowych targach odbywających się w kraju - także w Targach Kielce! Małe i średnie przedsiębiorstwa, które zechcą ubiegać się o dofinansowanie, mogą zacząć przygotowania do tych naborów. Sprawdziliśmy, które działania są dostępne.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.