Tekstylia-to-zlo.jpg
Tekstylia dużym wyzwaniem dla środowiska.

Nowe przepisy w zakresie segregacji tekstyliów. Kluczowe będą PSZOKi

11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.

Za jednego z największych trucicieli środowiska uznawany jest przemysł modowy. Jak podaje Portal Samorządowy, sektor ten zużywa więcej wody niż przemysł spożywczy i emituje więcej gazów cieplarnianych niż międzynarodowy transport lotniczy, a także morski razem wzięte. Produkcja jednej bawełnianej koszulki zużywa 2700 litrów wody, a jednego kilograma bawełny aż 10 tysięcy litrów. Chemikalia, nawozy i pestycydy stosowane w produkcji odzieży dodatkowo obciążają środowisko. Właśnie z syntetycznych tekstyliów pochodzi aż 35 proc. mikroplastiku, która znajduje się w oceanach.

Przygotowania do nowych przepisów

Wstępne ustalenia dot. systemu zbiórki odpadów tekstylnych rozpoczęto w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jeszcze w 2023 roku. Wstępne informacje wskazują, że system będzie oparty na punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), które będą modernizowane i rozbudowywane. Założenia są takie, że w małych miejscowości skupionych blisko siebie, liczących do 1000 mieszkańców funkcjonować będzie wspólny PSZOK, natomiast w większych miastach jeden PSZOK będzie przypadał na 50-80 tys. mieszkańców, na terenie w promieniu 5-8 km. Nowe zasady dotyczące segregacji odpadów tekstylnych w Polsce wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Ostateczna wersja unijnej dyrektywy umożliwi dostosowanie krajowych przepisów do nowych wymagań.

Temat zrównoważonego gospodarowania tekstyliów

Projektowanie i gospodarowanie będą kluczowymi tematami podczas nadchodzących 25. targów Ekotech. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami w dziedzinie gospodarki odpadami, a także do dyskusji na temat wyzwań i możliwości związanych z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów tekstylnych.

Wspólnie poszukajmy innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonej gospodarki na Targach Ekotech!

/MSi/

Polecane aktualności
18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.
05 czerwca 2024
Podczas 24. targów Ekotech w Kielcach nagrano inspirującą rozmowę Kuby Pawłowskiego z Moniką Michalską, znaną w sieci jako Pani od odpadów. Poruszono w jej trakcie kluczowe zagadnienia związane z branżą odpadową.
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.