MUZEUM-DIECEZJALNE-W-KIELCACH-SZTUKA-SPOTKAN.jpg
Muzeum Diecezjalne w Kielcach już od lat organizuje podczas Sacroexpo szereg wystaw i ciekawych spotkań.

Muzeum Diecezjalne z Sacroexpo! Od lat wspiera targi tworząc liczne wydarzenia towarzyszące i ciekawe wystawy

31 maja 2024
Ks. Paweł Tkaczyk, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach w trakcie krótkiej rozmowy z uśmiechem na ustach wspomina wieloletnią współpracę Muzeum i Sacroexpo. Podkreśla ogromne znaczenie spotkań podczas targów i ich nieoceniony wpływ na promocję kultury oraz sztuki. Na 25. edycję targów Muzeum Diecezjalne zaprezentuje ekspozycję powstałą w celu upamiętnienia 40tej rocznicy protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie.

#25latsacroexpo #jubileuszsacroexpo #sacroexpo

Jak długo trwa już współpraca Muzeum Diecezjalnego i Sacroexpo? Jak Dyrektor wspomina pierwszy kontakt z Targami Kielce ?

- Współpraca między Targami Sacroexpo a Muzeum Diecezjalnym w Kielcach trwa już ponad 20 lat. Nawiązała się w sposób bardzo naturalny dzięki wspólnej płaszczyźnie zainteresowań sztuką sakralną oraz jej rozwojem i promocją. Nie ulega wątpliwości, że taka współpraca jest możliwa dzięki wielkiemu profesjonalizmowi dyrektora Targów Pana Roberta Frąka. Przypominam sobie wspólną wyprawę do Watykanu w listopadzie 2004 roku. Ten profesjonalizm został zauważony w ówczesnej Papieskiej Radzie ds. Kultury. Kardynał Paul Poupard postanowił wtedy przyznawać specjalną i jedyną na świecie nagrodę "Per Artem ad Deum" podczas kieleckich targów Sacroexpo. To wyjątkowe wyróżnienie jest dowodem dobrej i profesjonalnej współpracy, która skutkuje rozwojem i realizacją coraz to nowych, bardzo ciekawych projektów służących Kościołowi i wszystkim mieszkańcom naszego miasta i regionu.

W trakcie tych wielu już lat, mogliśmy jako Wystawa Sacroexpo liczyć na wielkie wsparcie merytoryczne i profesjonalizm Muzeum Diecezjalnego w zakresie przygotowywanych wspólnie wystaw. Czy pamięta Dyrektor może ile tych wystaw już wspólnie zorganizowaliśmy w Targach Kielce ?

- Tych wystaw przygotowaliśmy bardzo dużo, już nawet trudno mi je zliczyć. Ich prezentacja zawsze łączyła się z dużym wysiłkiem. W procesie ich tworzenia najważniejszym elementem był pomysł na temat ekspozycji, niejednokrotnie związany z aktualnymi wydarzeniami lub rocznicami. To niewątpliwie przyczyniło się do dużego zainteresowania wystawami przez odwiedzających Targi Sacroexpo. Rozumiemy, że targi jako impreza o charakterze ekonomicznym ma swoje cele, ale w przypadku Sacroexpo przygotowywane wspólnie wystawy stanowią wartość dodaną, akcentującą prawdziwy wymiar sztuki sakralnej, koncentrującej się na wartościach duchowych.

Każda z tych wystaw miała unikatowy charakter, a prezentowane na niej prace, dzieła, artefakty wzbudzały duże zainteresowanie zwiedzających. Skąd pomysły na te wystawy ? 

- Przypominam sobie pewną publikację przygotowaną przez Targi Kielce, w której akcentowano podstawowy wymiar wydarzeń targowych, jakim jest przestrzeń do spotkań. Spotkania w dobrym towarzystwie, dobre rozmowy są źródłem dobrych pomysłów na jeszcze lepsze wystawy o charakterze muzealnym. To, co udało się wspólnie wypracować przez te długie lata jest moim zdaniem fenomenem na skalę światową. Podobnych efektów współpracy nie znam jakimkolwiek innym zakątku świata.

Bywało również tak, że wystawę z targów udawało się później z sukcesem „przenosić” do muzeum. To świetny zabieg, dzięki któremu większa liczba osób mogła ze sztuką. Która wystawa przyciągała najwięcej gości?

- Targi Sacroexpo trwają niestety tylko trzy dni. Dynamika tego wydarzenia jest taka, że trudno jest w tak krótkim czasie wyeksplorować wszystko to, co dzieje się podczas tego eventu. Propozycji jest bardzo dużo, bo to nie tylko wystawa muzealna, spotkania i rozmowy z wystawcami, liczne konferencje... Biorąc pod uwagę to wszystko oraz bardzo duży wysiłek we wspólnym przygotowaniu wystawy doszliśmy do wniosku, iż dobrze będzie prezentować ją w naszym mieście nieco dłużej. Muzeum Diecezjalne w Kielcach otwiera więc swoją przestrzeń wystawienniczą i w ten sposób jest niejako przedłużeniem targów Sacroexpo.

Ciągle się rozwijacie. Oprócz działań o charakterze edukacyjnym poprzez sztukę, zrealizowaliście już szereg wykładów i spotkań z ciekawymi osobami w ramach Akademii Wiara Kultura Nauka. Druga edycja jest dowodem na to, że projekt się udał? 

- Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja! To jest jedno z najważniejszych zadań Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. Nie wystarczy przygotować i prezentować najlepszą nawet wystawę. Nie wystarczy pokazać niezwykłe dzieła sztuki. Trzeba też o nich opowiedzieć, odsłonić przed zwiedzającymi tajemnice ikonografii, historii, technik artystycznych itd. To przynosi wspaniałe efekty! Rzeczywiście działalność Akademii Wiara-Kultura-Nauka przyczynia się do podnoszenia poziomu wiedzy i kultury a to, co nas najbardziej cieszy, to niezwykle pozytywny odbiór tego przedsięwzięcia i bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu, którzy uczestniczą w wykładach.

Od roku 2024 "rozprawiacie" o wielu ważnych kwestiach na sali rozpraw. Proszę przekazać kilka słów o nowym projekcie. 

- "Sala rozpraw" to nowa odsłona Akademii Wiara-Kultura-Nauka. Ma odmienną formułę i jest skierowana do innego grona odbiorców. Na "Sali rozpraw" spotykamy się z osobami młodymi i wspólnie rozprawiamy o ważnych dla nich sprawach związanych z życiem osobistym, społecznym, religijnym. Rozprawiamy ze sobą i rozprawiamy się z tematami, które ważne są w przestrzeni życia wszystkich osób czujących się młodo...

To spotkania skierowane dla osób młodych. Czy w tych trudnych czasach, w których wiele osób potrzebuje, a często nawet poszukuje wiary takie spotkania są potrzebne ?

- O potrzebie takich spotkań świadczy zainteresowanie osób młodych, którzy domagają się, by spotkania "Sali rozpraw" odbywały się nie raz w miesiącu, ale co dwa tygodnie... To cieszy i napawa nadzieją... Obyśmy tylko mieli siły, by sprostać tak poważnym wyzwaniom!

Dziękujemy bardzo za rozmowę i wspólnie zapraszamy na targi Sacroexpo, które odbędą się już od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce! Podczas jubieuszowej edycji targów, Muzeum Diecezjalne w Kielcach przygotowuje wystawę z okazji upamiętnienia 40tej rocznicy protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie.

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.