ba3522e7-db05-442c-944f-ff2629d0642f.JPG
Podczas spotkań bilateralnych w Kanadzie prezes Andrzej Mochoń rozmawiał z David’em McGuinty szefem kanadyjskiego MON oraz Wicepremierem i Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

MSPO 2026: Wystawa Narodowa Kanady rośnie.

28 maja 2026
Kanada, tegoroczny Kraj Wiodący Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2026, przygotowuje wyjątkowo silną reprezentację na wrześniowe targi w Kielcach. Udział w wydarzeniu potwierdziło już 165 kanadyjskich firm reprezentujących sektor obronny, cyberbezpieczeństwo oraz zaawansowane technologie dla wojska.

Rosnąca obecność kanadyjskiego przemysłu podczas MSPO wpisuje się w dynamicznie rozwijającą się współpracę obronną pomiędzy Polską i Kanadą. Temat ten był jednym z głównych punktów rozmów prowadzonych podczas targów CANSEC w Ottawie z udziałem Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Szef MON zapraszał kanadyjskie przedsiębiorstwa do udziału w MSPO oraz do rozwijania inwestycji w Polsce. Jednocześnie potwierdzono, że podczas wrześniowego Salonu w Kielcach planowane jest podpisanie Memorandum of Understanding dotyczącego współpracy wojsk obrony cyberprzestrzeni, a także umowy o gwarancjach obronnych pomiędzy Polską i Kanadą.

Obecność na MSPO potwierdził kanadyjski minister obrony David McGuinty. Do Kielc ma przyjechać również minister handlu międzynarodowego Kanady Maninder Sidhu. Udział przedstawicieli kanadyjskiego rządu wysokiego szczebla podkreśla strategiczny charakter tegorocznej edycji wydarzenia.

Kanada odgrywa coraz istotniejszą rolę w rozwoju współpracy przemysłów obronnych państw NATO, szczególnie w obszarach nowych technologii, interoperacyjności oraz cyberbezpieczeństwa. Tegoroczne MSPO ma stać się platformą dalszego wzmacniania relacji przemysłowych i wojskowych pomiędzy partnerami transatlantyckimi.

MSPO 2026 odbędzie się od 8 do 11 września w Targach Kielce. Organizatorzy zapowiadają największą edycję wydarzenia w historii. Po raz pierwszy do dyspozycji wystawców i odwiedzających będzie również nowa hala wystawiennicza, co pozwoli znacząco zwiększyć powierzchnię ekspozycyjną. Według zapowiedzi liczba wystawców może przekroczyć 900, a łączna powierzchnia wystawiennicza wyniesie ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych.

Polecane aktualności
12 maja 2026
Program fregat wielozadaniowych „Miecznik”, od kilku lat obecny wśród najważniejszych projektów prezentowanych podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, wszedł w kolejny strategiczny etap realizacji. Projekt był prezentowany podczas kolejnych edycji targów, począwszy od 2021 roku, a podczas MSPO 2024 należał do kluczowych tematów związanych z modernizacją zdolności morskich Sił Zbrojnych RP.
11 maja 2026
Bezpośrednie spotkania i rozmowy z partnerami branżowymi to dla organizatorów targów kluczowy element budowania relacji i przygotowań do kolejnych edycji wydarzeń. Z tego powodu Agnieszka Białek dyrektor projektu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wraz z częścią zespołu uczestniczyli w konferencji Defence24 Days.
08 maja 2026
Rozpoczęła się rejestracja zwiedzających na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2026, który odbędzie się od 8 do 11 września w Targach Kielce. Równolegle uruchomiona została także akredytacja dla przedstawicieli mediów.
08 maja 2026
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zmianie na czele Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jak przekazał rzecznik MON Janusz Sejmej, nowym dowódcą WOC został gen. Mariusz Chmielewski, dotychczasowy zastępca dowódcy formacji. Zastąpi on gen. Karola Molendę, pierwszego dowódcę najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP.
07 maja 2026
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił ministra obrony Armenii Surena Papikyana do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO już we wrześniu w Targach Kielce. Informacja pojawiła się przy okazji rozmów dotyczących współpracy wojskowej i przemysłowo-obronnej między Polską a Armenią.
23 stycznia 2026
W Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej poświęcone organizacji 34. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Obradom przewodniczył wiceminister Paweł Bejda.
24 listopada 2025
Trwa Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia organizowane w naszym ośrodku przez Echo Dnia. W panelu poświęconemu bezpieczeństwu zatytułowanemu "Jak Polska i regiony będą rozwijać się w wyniku rosnących wydatków na obronę" prezes Andrzej Mochoń mówił nie tylko o wpływie wydarzeń targowych na gospodarkę Świętokrzyskiego, ale także o wpływie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na polską obronność.
13 listopada 2025
Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie potwierdziło, że Kanada będzie krajem wiodącym podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2026 w Targach Kielce. Decyzję poprzedziły kilkumiesięczne rozmowy dotyczące organizacji kanadyjskiej Wystawy Narodowej.