375019154-624998176426509-9190280673095959176-n.jpg
Od lewej Prezes WZŁ-1 Robert Kudelski, Prezes Zarządu PGZ Sebastian Chwałek oraz Dyrektor Generalny ICEYE Rafał Modrzewski po podpisaniu umowy o współpracy.      

Mobilna stacja naziemna dla satelitów SAR powstanie w Polsce – ważna umowa podczas MSPO

05 września 2023
W Targach Kielce oficjalnie siły połączyły Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 oraz ICEYE Poland, polski oddział światowego lidera w zakresie trwałego monitoringu za pomocą satelitów radarowo-obrazowych. Celem jest wzmocnienia zdolności obronnych Polski.

Przedsiębiorstwa będą współpracować, aby móc zaoferować Siłom Zbrojnym RP rozwiązanie, które w przyszłości będzie obejmować stacjonarne i mobilne stacje naziemne, a także satelity radarowe z syntetyczną aperturą (SAR). PGZ i WZŁ-1 będą odpowiedzialne za integrację i obsługę zarówno segmentu naziemnego stacjonarnego, jak i mobilnego, natomiast ICEYE ma zapewnić sprawdzoną i niezawodną infrastrukturę kosmiczną.

 

Jak przekazuje ICEYE, SAR to aktywny system wykrywania, który oświetla powierzchnię Ziemi i mierzy odbity sygnał w celu wygenerowania zdjęć o wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów optycznych, SAR może rejestrować obrazy w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych i oświetlenia słonecznego. Dane SAR z konstelacji ICEYE mogą być generowane na dużych obszarach geograficznych i odwrotnie, zapewniać obrazy mniejszych obszarów w wyższej rozdzielczości.

 

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach umowy podpisali Prezes Zarządu PGZ Sebastian Chwałek, Prezes WZŁ-1 Robert Kudelski oraz Dyrektor Generalny ICEYE Rafał Modrzewski .     

 

- Rozpoczynamy współpracę w celu przygotowania nowego, unikalnego produktu dla Sił Zbrojnych RP, jakim jest konstelacja satelitów radarowych wraz ze stałą i ruchomą stacją naziemną. System ten może zapewnić niezakłócony dostęp do zdjęć satelitarnych w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej, dostarczanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Polska Grupa Zbrojeniowa będzie platformą dalszego rozwoju kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, a w konsekwencji także w obszarze analizy produktowej tego systemu. Przyjęte porozumienie to dopiero początek dłuższej współpracy w ramach tego trójstronnego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa narodowego Polski – komentuje Sebastian Chwałek, Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej PGZ.

 

ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, stanowiącej istotne źródło wiedzy dla potrzeb rządów i przedsiębiorstw w takich sektorach, jak ubezpieczenia, reagowanie na klęski żywiołowe i odbudowa, sektor morski, bezpieczeństwo narodowe, pomoc humanitarna i monitorowanie zmian klimatycznych. Od 2018 r. ICEYE rozmieściło już 27 satelitów, w tym zarówno misje dostępne na rynku, jak i misje dedykowane dla klientów.

- Technologia ICEYE to dojrzała i sprawdzona technologia. W zakresie świadczenia usług związanych z wykorzystaniem SAR na orbicie, takich jak obrazowanie, stały monitoring określonych obszarów czy narzędzia analityczne, zaufały nam już na całym świecie rządy wielu krajów, m.in.: Brazylii, Stanów Zjednoczonych, i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kluczową zaletą SAR dla naszego regionu jest to, że możemy zapewnić zobrazowanie niezależnie od pogody, zachmurzenia nad danym obszarem czy pory dnia  – wyjaśnia Rafał Modrzewski, współzałożyciel i dyrektor generalny ICEYE.

 

Jako część Polskiej Grupy Zbrojeniowej WZŁ-1 będzie odpowiedzialny za dostarczenie mobilnej stacji naziemnej, która umożliwi bezpieczne i niezawodne zarządzanie systemem w każdych warunkach i z dowolnego miejsca rozmieszczenia wojsk. Koncepcja stacji obejmuje przede wszystkim rozwiązania spełniające wymagania współczesnego pola walki w zakresie transmisji danych, bezpieczeństwa użytkowania, transmisji danych czy zasilania. Opiera się na rozwiązaniach kontenerowych z dedykowanym systemem antenowym zapewniającym szybką transmisję danych z segmentu satelitarnego i późniejszą dystrybucję, spełniając potrzeby Sił Zbrojnych RP.

 

- WZŁ-1 SA od wielu lat systematycznie rozwija swoje kompetencje w zakresie satelitów komunikacyjnych. Jesteśmy producentem większości terminali satelitarnych wykorzystywanych obecnie przez wojsko. Ponadto posiadamy doświadczenie w realizacji projektów z wykorzystaniem budynków kontenerowych. Nasze rozwiązania są w pełni kompatybilne z wyposażeniem pomieszczeń aktualnie wykorzystywanych w wojsku. Koncepcja Mobilnej Stacji Naziemnej, bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy, powstała z myślą o zabezpieczeniu systemów łączności polowej i satelitarnej dla Sił Zbrojnych RP. Ten projekt wspólnie z ICEYE i PGZ to idealne rozwiązanie na obecne potrzeby rozpoznania pola walki – powiedział Robert Kudelski, Prezes Zarządu WZŁ-1.

/MŚ/

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.