432598315-1468345070562526-3485929230718618876-n.jpg
Spotkanie Dyrektora Projektu Sacroexpo, Roberta Frąka z Kustoszem Maronickiej Fundacji Misyjnej Rev. Sdn. Fabio M. Loutfi.

Maronicka Fundacja Misyjna współpracuje z Sacroexpo! Powstanie wystawa poświęcona bogactwu tradycji maronickiej

06 marca 2024
Targi Sacroexpo od 25. lat gromadzą w kieleckim ośrodku wystawienniczym setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i ze świata. Rokrocznie w trakcie targów organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz ekspozycje poświęcone przedstawieniu przedmiotów liturgicznych i akcesoriów w ujęciu historycznym.

Podczas nadchodzącej, jubileuszowej edycji targów, od 10 do 12 czerwca,  zespół Wystawy Sacroexpo wspólnie z Maronicką Fundacją Misyjną zorganizuje wyjątkową ekspozycję „Światło wschodu w sercu chaosu”. Celem Wystawy jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej, do której przynależał święty Szarbel. W ramach tej ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. oryginalne manuskrypty, XII-wieczne księgi w języku aramejskim, liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz różnorodne szaty liturgiczne używane w obrządku maronickim, zarówno te historyczne, jak i współczesne. W planach jest także stworzenie w Targach Kielce przestrzeni do modlitwy, w której prezentowane będą wiernym relikwie świętych z Libanu, w tym relikwie św. Szarbela Machlufa.

Maronicka Fundacja Misyjna jest owocem wieloletniej pracy apostolskiej, która rozpoczęła się na świętych ziemiach Libanu. Jego Eminencja Patriarcha Kościoła Maronickiego, kardynał Bszara Butros Rai, odpowiadając na zapotrzebowanie wielu wiernych, podpisał Akt Zawierzenia dzieła apostolskiego Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce na wyłączną służbę Kościołowi. Kustosz relikwii świętych z Libanu przypomina nam o tym, mając na celu pomoc maronitom, zarówno w Libanie, jak i w Polsce. W ten sposób apostolat Fundacji działa na rzecz zbliżenia obu narodów. Dzieli się skarbami duchowości wschodniej, aby wszyscy „świadczyli o Bożej miłości, wznosząc owoce tego dzieła do Boga, jak woń miłą Panu” – jak czytamy w dokumencie Patriarchy. Dziś, po długich latach pracy apostolskiej, za pośrednictwem niezliczonych projektów ewangelizacyjnych i charytatywnych, duchowni oraz świeccy, Polacy i Libańczycy, łączą się razem w służbie Bogu i Kościołowi poprzez apostolską działalność Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce. Czerpiąc siłę z modlitwy, cele Fundacji skupiają się również na wsparciu ich braci i sióstr na Bliskim Wschodzie w ich codziennych wyzwaniach. Działania Fundacji mają na celu zachowanie jej pierwotnej tożsamości i rozpowszechnianie autentycznej wschodniej duchowości katolickiej maronickiej, żyjąc nią i szerząc w zależności od okoliczności i języka każdej epoki, z zachowaniem solidności nauczania oraz autentyczności liturgii i tradycji zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Misją Maronickiej Fundacji Misyjnej jest wspieranie ludzi w docieraniu do kultury i tradycji pielęgnowanych na Bliskim Wschodzie, a w szczególności z tradycji Kościoła sui iuris maronickiego. Działania Fundacji dążą do tego, by wierni mogli świadomie zbliżać się do Boga poprzez piękną liturgię, przekazując informacje, opinie i materiały w imieniu Kościoła maronickiego i zakonów libańskich. Stwarzając most między Wschodem a Zachodem, Fundacja umożliwia wiernym doświadczanie wiary z radością i dumą każdego dnia.

Na 25. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo zapraszamy od 10 do 12 czerwca 2024 roku do Targów Kielce.             

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

 /MSi/                                             

Polecane aktualności
27 maja 2024
Sacroexpo nieustannie zachwyca odwiedzających targi różnorodną ofertą dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i sposobem prezentacji wielu z dziedzin sztuki. Jubileuszowa edycja wystawy, która odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce, obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące. Sprawdźcie co dla Was przygotowaliśmy.
21 maja 2024
Tradycyjnie już osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne i księża, którzy odwiedzają Sacroexpo mogą liczyć na ciekawe konkursy z nagrodami. W jednym z tegorocznych, jubileuszowych quizów uczestnicy będą mieli okazję wygrać pielgrzymkę: Rzym, Neapol, Pompeje. Zapraszamy na Sacroexpo od 10 do 12 czerwca do Targów Kielce.
20 maja 2024
Sacroexpo wspólnie z Domem Aukcyjnym Art. In House z Warszawy wyeksponują na targach nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej. Od 10 do 12 czerwca po raz drugi już w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z dziełami stworzonymi wedle nowoczesnych trendów religijnych. Drugiego dnia targów prezentowane dzieła można będzie wylicytować w trakcie Aukcji Sacrum.
13 maja 2024
Kolejne bezpłatne spotkanie w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka odbędzie się w kieleckim Muzeum Diecezjalnym już 16 maja. W tym samym czasie zaplanowano także wernisaż nowej wystawy. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi propozycjami.
30 kwietnia 2024
Na Sacroexpo najnowsze technologie znajdują swoje miejsce w służbie sakralnej. Oferowane rozwiązania nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. Wystawcy oferują od aplikacji mobilnych po zaawansowane systemy zarządzania parafią. Stałym elementem wystawy są oryginalne obrazy oraz ikony, a także gadżety i pamiątki religijne dla wierzących.
15 kwietnia 2024
Czterodniowe Targi Wydawców Katolickich zorganizowane od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich to obowiązkowy punkt w kalendarzu zespołu Wystawy Sacroexpo, Na wydarzeniu obecni są wieloletni Partnerzy Medialni Sacroexpo, w tym m.in. Jedność, Tygodnik Katolicki Niedziela, Wydawnictwo w Drodze czy Homo Dei.
09 kwietnia 2024
Cykl spotkań dla osób młodych pod szyldem Sala Rozpraw, to nowa inicjatywa Akademii Wiara-Kultura-Nauka w Kielcach. Pierwsze spotkanie które odbędzie się już 11 kwietnia o 18:00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach poświęcone zostanie doskonałości.
25 marca 2024
Wielka postać literatury, poezji i dziennikarstwa, Ernest Bryll uhonorowany został w 2021 roku nagrodą Per Artem Ad Deum. Artysta podkreślał wtedy ogromne znaczenie kontaktu z Bogiem, który wyrażał w swojej twórczości, w swoich wierszach.