6380a54b434ba-o.jpg
Krzysztof Bukała (drugi z prawej) z firmy Soltec podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia omówił znaczenie magazynów energii.

Magazyny energii pozwolą dzielić się… prądem. Będą hitem targów Enex  

29 listopada 2022
- Podczas ostatnich targów Enex magazyny energii cieszyły się dużym zainteresowaniem, a na najbliższych na pewno będą hitem. To nasza przyszłość - mówił Krzysztof Bukała z firmy Soltec podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia organizowanego przez Echo Dnia. Panel „Innowacje, które zmienią nasze życie” z udziałem eksperta reprezentującego Targi Kielce miał miejsce w piątek, 25 listopada.  

Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia podjęło temat  przyszłości energetycznej kraju. Dyskutowano o elektrowniach atomowych, wykorzystaniu wodoru, rozwoju fotowoltaiki, pomp ciepła i przyszłości samochodów elektrycznych. W trakcie wielu dyskusji padało hasło „magazyn energii”, który ma być rozwiązaniem dla gospodarstw domowych oraz firm z instalacjami fotowoltaicznymi oraz  sposobem na odciążenie sieci energetycznej.  

– Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które będzie magazynowało energię słoneczną i robiło z nią, co zechce. Zapiszemy się w historii – mówił Krzysztof Bukała z firmy Soltec, która jest partnerem największych w Polsce targów odnawialnych źródeł energii Enex organizowanych w Targach Kielce.

 

– Na rynku powstało wiele instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, tak zwanych prosumenckich, z energii słonecznej powstaje elektryczna. Jeżeli jej użytkownicy nie wykorzystają, to trafia do sieci. Z kolei sieć coraz częściej bywa przeciążona. Rozwiązaniem jest dodawanie do fotowoltaiki urządzenia, które niewykorzystaną energię  przechowa. Jest to rodzaj medium, najczęściej baterie  elektrochemiczne. Dzięki temu energię można wykorzystywać w dowolnej fazie - tłumaczy ekspert.

 

Jak prognozuje Krzysztof Bukała, szanse dla rozwoju magazynów energii są szerokie. Energię niewykorzystywaną przez prosumentów będzie można zagregować w jeden system wirtualny.  - Uzyskujemy super elektrownię, która może ratować system  elektroenergetyczny. Pojedynczy prosument, stając się fleksumentem, czyli wytwórcą i właścicielem magazynu energii, stanowi ważny element nowego modelu rynku. Może świadczyć usługi elastyczności do sieci. Z kolei wirtualna elektrownia może dzielić się energią, będziemy mogli pożyczyć komuś 10 kilowat, idąc dalej energię będziemy mogli sprzedawać. To jest fantastyczna wizja – podsumowuje ekspert.

Magazyny energii będą jednym z wiodących tematów XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, które już 8 i 9 marca odbędą się w Targach Kielce. Wszystkiego na ten temat będzie można się dowiedzieć na stoisku firmy Soltec.

Oglądaj Forum Nowa Energia. Innowacje, które wkrótce zmienią nasze życie

/MŚ/

Polecane aktualności
18 stycznia 2023
Jubileuszowe Targi ENEX zorganizowane w marcu 2012 roku zaowocowały pomysłami wprowadzającymi energię odnawialną coraz szerzej do codziennego życia. Nie zabrakło najnowszych rozwiązań branżowych.
17 stycznia 2023
Wśród wystawców jubileuszowych targów ENEX nie brakuje firm oferujących produkty, które pozwalają na wydłużenie żywotności rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Lehmann KG z systemem QLEEN.
16 stycznia 2023
W imieniu Menlo już od 8 do 9 marca 2023 roku serdecznie zapraszamy do Targów Kielce na stoisko firmy, gdzie na odwiedzających będą czekały specjalne rabaty, upominki oraz team ekspertów zawsze gotowych do pomocy! Do zobaczenia na jubileuszowych Targach ENEX.
16 stycznia 2023
W Targach ENEX 2011 uczestniczyło 160 wystawców z 6 krajów m.in. z Niemiec, Szwecji i Włoch. W Kielcach spotkali się eksperci, przedstawiciele administracji publicznej i czołowi uczestnicy polskiego rynku energii, producenci urządzeń, systemów, dystrybutorzy energii, projektanci, operatorzy sieci, wytwórcy energii konwencjonalnej oraz firmy zajmujące się produkcją energii ze źródeł odnawialnych.
11 stycznia 2023
Od 3 do 5 marca 2010 roku w Targach Kielce podczas Targów ENEX/ENEX Nowa Energia prezentowało się ponad 160 firm, które przyjechały do Kielc z Polski, ale również z Niemiec, Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Targom towarzyszyło kilkanaście konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu odnawialnych źródeł energii, energetyki jądrowej, biopaliw i ekologicznych zastosowań technologicznych w przemyśle.
10 stycznia 2023
W ramach szóstego odcinka z cyklu "Energetyczne Poranki" rozmawialiśmy z Grzegorzem Burkiem, redaktorem naczelnym w serwisie GLOBEnergia. Tematem spotkania były m.in. zmiany cen instalacji fotowoltaicznych, rosnąca liczba prosumentów i mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz "boom" na fotowoltaikę firmową i pompy ciepła. Nie zabrakło także informacji, jakie atrakcje dla Zwiedzających Targi ENEX przygotowuje GLOBEnergia. Odcinek powstał we współpracy z Mercedes-Benz Nobile Motors Kielce.
09 stycznia 2023
12. edycja Targów ENEX, która odbyła się od 3 do 5 marca 2009 roku przyciągnęła do Kielc ponad 120 Wystawców prezentujących najnowsze urządzenia i technologie energetyczne i elektroenergetyczne, maszyny opalane biomasą i na biopaliwa oraz najnowocześniejszy sprzęt związany z odnawialnymi źródłami energii – jej wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją. W tym samym czasie odbywały się Targi EKOTECH oraz PNEUMATICON.
05 stycznia 2023
Elegancki wygląd, ekologiczny czynnik R32, dokładna izolacja termiczna elementów chłodniczych - to tylko kilka z wielu zalet pomp ciepła z serii VGE Eco Air, która została zaprojektowana z myślą o pracy w polskich warunkach klimatycznych. Takie rozwiązania zaprezentuje firma Solgen podczas jubileuszowej edycji Targów ENEX.