6380a54b434ba-o.jpg
Krzysztof Bukała (drugi z prawej) z firmy Soltec podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia omówił znaczenie magazynów energii.

Magazyny energii pozwolą dzielić się… prądem. Będą hitem targów Enex  

29 listopada 2022
- Podczas ostatnich targów Enex magazyny energii cieszyły się dużym zainteresowaniem, a na najbliższych na pewno będą hitem. To nasza przyszłość - mówił Krzysztof Bukała z firmy Soltec podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia organizowanego przez Echo Dnia. Panel „Innowacje, które zmienią nasze życie” z udziałem eksperta reprezentującego Targi Kielce miał miejsce w piątek, 25 listopada.  

Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia podjęło temat  przyszłości energetycznej kraju. Dyskutowano o elektrowniach atomowych, wykorzystaniu wodoru, rozwoju fotowoltaiki, pomp ciepła i przyszłości samochodów elektrycznych. W trakcie wielu dyskusji padało hasło „magazyn energii”, który ma być rozwiązaniem dla gospodarstw domowych oraz firm z instalacjami fotowoltaicznymi oraz  sposobem na odciążenie sieci energetycznej.  

– Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które będzie magazynowało energię słoneczną i robiło z nią, co zechce. Zapiszemy się w historii – mówił Krzysztof Bukała z firmy Soltec, która jest partnerem największych w Polsce targów odnawialnych źródeł energii Enex organizowanych w Targach Kielce.

 

– Na rynku powstało wiele instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, tak zwanych prosumenckich, z energii słonecznej powstaje elektryczna. Jeżeli jej użytkownicy nie wykorzystają, to trafia do sieci. Z kolei sieć coraz częściej bywa przeciążona. Rozwiązaniem jest dodawanie do fotowoltaiki urządzenia, które niewykorzystaną energię  przechowa. Jest to rodzaj medium, najczęściej baterie  elektrochemiczne. Dzięki temu energię można wykorzystywać w dowolnej fazie - tłumaczy ekspert.

 

Jak prognozuje Krzysztof Bukała, szanse dla rozwoju magazynów energii są szerokie. Energię niewykorzystywaną przez prosumentów będzie można zagregować w jeden system wirtualny.  - Uzyskujemy super elektrownię, która może ratować system  elektroenergetyczny. Pojedynczy prosument, stając się fleksumentem, czyli wytwórcą i właścicielem magazynu energii, stanowi ważny element nowego modelu rynku. Może świadczyć usługi elastyczności do sieci. Z kolei wirtualna elektrownia może dzielić się energią, będziemy mogli pożyczyć komuś 10 kilowat, idąc dalej energię będziemy mogli sprzedawać. To jest fantastyczna wizja – podsumowuje ekspert.

Magazyny energii będą jednym z wiodących tematów XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, które już 8 i 9 marca odbędą się w Targach Kielce. Wszystkiego na ten temat będzie można się dowiedzieć na stoisku firmy Soltec.

Oglądaj Forum Nowa Energia. Innowacje, które wkrótce zmienią nasze życie

/MŚ/

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.
08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.