urna.jpg

Necroexpo: Kremacja w Polsce. Wciąż daleko nam do Europy.

20 stycznia 2021
Polacy wciąż nie mogą przekonać się do popielenia zwłok. Decydujemy się na nią rzadko, choć i tak 2020 rok był pod tym kątem przełomowy. Bliscy zmarłych na CIVID-19 często nie mieli wyboru i korzystali z kremacji.

Polskie organizacje zrzeszające zakłady pogrzebowe szacują, że odsetek kremacji przeprowadzonych w 2020 roku wynosił między 30 a 40 proc.. Dla porównania w krajach azjatyckich, spopiela się od 80 do ponad 90 proc. zwłok. W rekordowej Japonii wskaźnik ten wynosi ponad 99 proc., Australii 69 proc., a w Kanadzie 73 proc.. W Europie najmniej kremacji przeprowadza się na Łotwie (15 proc.), w Bułgarii (5 proc.), Serbii (20 proc.), Irlandii (23) i we Włoszech (24 proc). Jednym z europejskich rekordzistów są Czechy. Tu kremowanych jest 79 proc. wszystkich zwłok.

Jednak, jak wskazują specjaliści, już niedługo  tradycyjny pochówek może zostać poddany próbie. Na tradycyjnych cmentarzach zaczyna brakować miejsc, a wytyczenie nowych nekropolii jest problematyczne. Polacy nie chcą mogił w bliskim sąsiedztwie miast. Dodatkowo tradycyjny pogrzeb jest coraz droższy.                                

Dlaczego Polacy nie chcą korzystać z kremacji?  W Polsce ciągle jest mała dostępność zakładów kremacyjnych, a to zmniejsza świadomość. W Polsce działa około 70 zakładów kremacyjnych, często więc zwłoki muszą być transportowane dziesiątki kilometrów.

Najistotniejszym aspektem wydaje się jednak kwestia samej ceremonii. Według katolickiego obrządku pogrzebowego, który jest w Polsce odprawiany najczęściej, msza święta musi odbyć się nad ciałem zmarłego. Dopiero wtedy trumna jest transportowana do zakładu kremacyjnego. Rodzina może obserwować proces kremacji, aby następnie przekazać urnę zakładowi pogrzebowemu. Później odbywa się druga część uroczystości pogrzebowej i pochówek.

Polacy mają różne podejście, jedni wolą trumny i tradycyjny pochówek inni wybierają urny i kremacje. Bez względu na to, jak rozwiną się tendencje to obie branże zarówno producentów dla organizatorów targów Necroexpo równie ważne.

MBr (na podstawie money.pl)

Polecane aktualności
10 listopada 2021
Targi Necroexpo od lat cieszą się zainteresowaniem zwiedzających i uznaniem wystawców. Jako pierwsza i jedyna wystawa branży funeralnej w Polsce, pragniemy działać wspólnie ze wszystkimi stowarzyszeniami oraz izbami dbającymi o interesy firm z branży pogrzebowej.
21 października 2021
Wieloletnie sukcesy rozwiązań dla branży funeralnej wprowadzanych przez firmę Brainbox zaowocowały stworzeniem portalu funeralnego w kategorii premium.
20 października 2021
Władze oraz członkowie izb związanych z branżą funeralną spotkali się w Targach Kielce, aby dyskutować o zmianach ustawy o pochówkach. W rozmowach 21 września i 11 października wzięli udział przedstawiciele wszystkich organizacji zrzeszających firmy i usługodawców z tego sektora.
18 sierpnia 2021
Targi Kielce od lat organizują przestrzeń do spotkań dla firm i przedsiębiorców związanych z sektorem pogrzebowym. Jako organizator Międzynarodowych Targów Branży Pogrzebowej i Cmentarnej Necroexpo dbamy, aby nasi wystawcy oraz zwiedzający znali produktowe nowości, ale także byli na bieżąco z trendami marketingowymi i sprzedażowymi.
25 czerwca 2021
Marek Cichewicz jest pierwszym Polakiem w Zarządzie FIAT-IFTA i najmłodszym prezydentem w historii Światowej Organizacji Przedsiębiorców Pogrzebowych. Będzie pełnił funkcję przez 3 lata.
17 czerwca 2021
Wieloletni wystawca targów Necroexpo, firma Melex zaprezentowała karawan po zamianach technicznych. Przedsiębiorstwo stal pracuje nad poprawą wyglądu i funkcjonalności karawanów.
14 czerwca 2021
Szkolenie on-line „Marketing i sprzedaż w social mediach” skierowane do pracowników branży funeralnej odbędzie się już 17 czerwca. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
18 maja 2021
Stowarzyszenie Polska Izba Pogrzebowa i Targi Kielce zapraszają na meeting i dyskusję pt. „Ostatni rok w działalności firmy z branży funeralnej w czasie epidemii", które odbędą się już 28 maja. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.