urna.jpg

Necroexpo: Kremacja w Polsce. Wciąż daleko nam do Europy.

20 stycznia 2021
Polacy wciąż nie mogą przekonać się do popielenia zwłok. Decydujemy się na nią rzadko, choć i tak 2020 rok był pod tym kątem przełomowy. Bliscy zmarłych na CIVID-19 często nie mieli wyboru i korzystali z kremacji.

Polskie organizacje zrzeszające zakłady pogrzebowe szacują, że odsetek kremacji przeprowadzonych w 2020 roku wynosił między 30 a 40 proc.. Dla porównania w krajach azjatyckich, spopiela się od 80 do ponad 90 proc. zwłok. W rekordowej Japonii wskaźnik ten wynosi ponad 99 proc., Australii 69 proc., a w Kanadzie 73 proc.. W Europie najmniej kremacji przeprowadza się na Łotwie (15 proc.), w Bułgarii (5 proc.), Serbii (20 proc.), Irlandii (23) i we Włoszech (24 proc). Jednym z europejskich rekordzistów są Czechy. Tu kremowanych jest 79 proc. wszystkich zwłok.

Jednak, jak wskazują specjaliści, już niedługo  tradycyjny pochówek może zostać poddany próbie. Na tradycyjnych cmentarzach zaczyna brakować miejsc, a wytyczenie nowych nekropolii jest problematyczne. Polacy nie chcą mogił w bliskim sąsiedztwie miast. Dodatkowo tradycyjny pogrzeb jest coraz droższy.                                

Dlaczego Polacy nie chcą korzystać z kremacji?  W Polsce ciągle jest mała dostępność zakładów kremacyjnych, a to zmniejsza świadomość. W Polsce działa około 70 zakładów kremacyjnych, często więc zwłoki muszą być transportowane dziesiątki kilometrów.

Najistotniejszym aspektem wydaje się jednak kwestia samej ceremonii. Według katolickiego obrządku pogrzebowego, który jest w Polsce odprawiany najczęściej, msza święta musi odbyć się nad ciałem zmarłego. Dopiero wtedy trumna jest transportowana do zakładu kremacyjnego. Rodzina może obserwować proces kremacji, aby następnie przekazać urnę zakładowi pogrzebowemu. Później odbywa się druga część uroczystości pogrzebowej i pochówek.

Polacy mają różne podejście, jedni wolą trumny i tradycyjny pochówek inni wybierają urny i kremacje. Bez względu na to, jak rozwiną się tendencje to obie branże zarówno producentów dla organizatorów targów Necroexpo równie ważne.

MBr (na podstawie money.pl)

Polecane aktualności
12 stycznia 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego w Polsce. Jak argumentuje stowarzyszenie, podniesienie zasiłku pomoże szczególnie tym, dla których zorganizowanie godnego pochówku przekracza ich możliwości finansowe.
07 grudnia 2022
Dostępny jest zimowy numer magazynu branży funeralnej Thanos. Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu z managerem targów NECROEXPO, Marcinem Musiałem.
21 listopada 2022
220 uczestników i obecność Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Pana Wojciecha Labudy. Sobotnia konferencja o ustawie pogrzebowej 2023 przykuła uwagę branży pogrzebowej. Patronem medialnym tego wydarzenia były Targi Kielce, organizujące targi funeralne NECROEXPO.
18 listopada 2022
Ustawa pogrzebowa 2023 będzie tematem konferencji branży pogrzebowej, która odbędzie się w Warszawie 19 listopada w Airport Hotel Okęcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Targi Kielce jako organizator targów pogrzebowych NECROEXPO są partnerem medialnym spotkania.
18 listopada 2022
27 i 28 maja 2023 roku w Targach Kielce odbędzie się Pierwsze ogólnopolskie forum branży funeralnej.
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.