urna.jpg

Necroexpo: Kremacja w Polsce. Wciąż daleko nam do Europy.

20 stycznia 2021
Polacy wciąż nie mogą przekonać się do popielenia zwłok. Decydujemy się na nią rzadko, choć i tak 2020 rok był pod tym kątem przełomowy. Bliscy zmarłych na CIVID-19 często nie mieli wyboru i korzystali z kremacji.

Polskie organizacje zrzeszające zakłady pogrzebowe szacują, że odsetek kremacji przeprowadzonych w 2020 roku wynosił między 30 a 40 proc.. Dla porównania w krajach azjatyckich, spopiela się od 80 do ponad 90 proc. zwłok. W rekordowej Japonii wskaźnik ten wynosi ponad 99 proc., Australii 69 proc., a w Kanadzie 73 proc.. W Europie najmniej kremacji przeprowadza się na Łotwie (15 proc.), w Bułgarii (5 proc.), Serbii (20 proc.), Irlandii (23) i we Włoszech (24 proc). Jednym z europejskich rekordzistów są Czechy. Tu kremowanych jest 79 proc. wszystkich zwłok.

Jednak, jak wskazują specjaliści, już niedługo  tradycyjny pochówek może zostać poddany próbie. Na tradycyjnych cmentarzach zaczyna brakować miejsc, a wytyczenie nowych nekropolii jest problematyczne. Polacy nie chcą mogił w bliskim sąsiedztwie miast. Dodatkowo tradycyjny pogrzeb jest coraz droższy.                                

Dlaczego Polacy nie chcą korzystać z kremacji?  W Polsce ciągle jest mała dostępność zakładów kremacyjnych, a to zmniejsza świadomość. W Polsce działa około 70 zakładów kremacyjnych, często więc zwłoki muszą być transportowane dziesiątki kilometrów.

Najistotniejszym aspektem wydaje się jednak kwestia samej ceremonii. Według katolickiego obrządku pogrzebowego, który jest w Polsce odprawiany najczęściej, msza święta musi odbyć się nad ciałem zmarłego. Dopiero wtedy trumna jest transportowana do zakładu kremacyjnego. Rodzina może obserwować proces kremacji, aby następnie przekazać urnę zakładowi pogrzebowemu. Później odbywa się druga część uroczystości pogrzebowej i pochówek.

Polacy mają różne podejście, jedni wolą trumny i tradycyjny pochówek inni wybierają urny i kremacje. Bez względu na to, jak rozwiną się tendencje to obie branże zarówno producentów dla organizatorów targów Necroexpo równie ważne.

MBr (na podstawie money.pl)

Polecane aktualności
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.
04 czerwca 2022
Wszyscy jesteśmy młodzi, zdrowi i nie musimy myśleć o śmierci, a zwłaszcza o własnym pogrzebie. A może jednak powinniśmy? Odpowiedź na to pytanie gwarantowało spotkanie z Małgorzatą Węglarz, autorką książki "Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej".
04 czerwca 2022
Agnieszka Beczek, na co dzień pracuje w warszawskim zakładzie pogrzebowym, na Instagramie znana jest jednak jako Pani z domu pogrzebowego. Jej konto każdego dnia odwiedzają dziesiątki tysięcy osób, szukając dobrej rady i wsparcia, ale przede wszystkim dawki informacji z branży pogrzebowej.
04 czerwca 2022
Bardzo duże zainteresowanie zgromadziło szkolenie „Zimne zwłoki przemienione w czyste piękno na wieki”, które prowadził Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed podczas targów NECROEXPO w Kielcach. Celem działań takich  jak wykonywanie makijażu jest pozytywy widok zmarłej osoby w czasie ostatniego pożegnania.
04 czerwca 2022
Zakład pogrzebowy także może być modny - przekonuje firma Carmen, specjalizująca się w strojach dla pracowników firm funeralnych. Podczas Targów NECROEXPO w Targach Kielce przedstawili najnowszą kolekcję 2022 oraz pokazali jak kształtują się obecne trendy w branży.
03 czerwca 2022
Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie i prezentacja, którego autorem był dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej Dariusz Dutkiewicz.
03 czerwca 2022
Wizerunek dużych podziałów ciąży na branży pogrzebowej w całym kraju. Mówiono o tym, podczas prelekcji pod hasłem Quo Vadis branżo funeralna – nowe wyzwania „Razem czy Osobno”, jaka została przeprowadzona podczas targów NECROEXPO w Kielcach.