099A6216.jpg

Konferencja Maszynowa podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2024. Eksperci zaprezentują najnowsze technologie

08 grudnia 2023
Urządzenia i technologie, które są odpowiedzią na zmieniające się warunki prowadzenia działalności sadowniczej i warzywniczej zostaną zanalizowane podczas konferencji w czasie targów TSW, w środę, 17 stycznia w Kielcach.

Zmiany zachodzące w technologii produkcji roślinnej są bardzo dobrze widoczne w gospodarstwach. Konieczność ich wprowadzania jest napędzana z jednej strony kolejnymi przepisami wymagającymi ograniczenia wpływu upraw rolnych na środowisko, z drugiej – ograniczonym dostępem do siły roboczej i w końcu warunkami rynkowymi.

W ciągu ostatnich 10 lat wiele nowych technologii, znanych raczej z hal przemysłowych, zostało wprowadzonych do rolnictwa i stało się lub staje w nim standardowymi rozwiązaniami. Nie ominęło to również upraw sadowniczych i warzywniczych. – Seminarium maszynowe przedstawiające najnowsze rozwiązania w obszarze szeroko rozumianej techniki dostępnej na rynku w sektorze upraw warzyw i owoców odpowie na wiele kwestii budzących niepewności – mówi Jacek Kłudka, dyrektor Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.  

 

TSW odbędą się 17 i 18 stycznia 2024 roku w Targach Kielce. Wydarzeniu targowemu towarzyszy branżowy Kongres z 9 konferencjami. Już pierwszego dnia, 17 stycznia, zostanie przeprowadzona Konferencja Maszynowa.  - Eksperci przedstawią rozwiązania dotyczące urządzeń lub technologii, które są odpowiedzią na zmieniające się warunki prowadzenia działalności sadowniczej i warzywniczej. Specjaliści i praktycy przedstawią najnowsze rozwiązania związane z prowadzeniem upraw ogrodniczych – zaznacza dyrektor targów TSW. - Rąk do pracy jest coraz mniej, więc koncentrujemy się na automatyzacji procesów produkcji. W trakcie konferencji przedstawimy tematy związane z już obecnymi i wprowadzanymi na rynek robotami uprawowymi, porównamy różne dostępne rozwiązania - podkreśla.

Do zasilania pojazdów potrzebna jest energia, a jej źródła mogą być różne, dlatego zostaną omówione alternatywne rozwiązania. Padnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak mało jest napędów hybrydowych w rolnictwie.

 

W wielu gospodarstwach zainstalowano panele fotowoltaiczne, nawiązując do zagospodarowania dostępnej energii, specjaliści doradzą, jak wykorzystać nadmiar energii elektrycznej w gospodarstwach nastawionych na uprawy warzywnicze. 

Temat robotów jest zawsze związany z odpowiednimi dedykowanymi urządzeniami wykonawczymi. W trakcie konferencji prelegenci opowiedzą o manipulatorach przystosowanych do zbioru owoców i warzyw.

 

Unia Europejska ogranicza stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Na rynku pojawiło się wiele rozwiązań zwalczania chwastów metodami mechanicznymi. Czy warto zainwestować w automatyczny pielnik i jaki wybrać? Padnie odpowiedź.

Odrębną sprawą przy kontroli upraw jest zdalna diagnostyka upraw warzywniczych. Przedstawione zostaną technologie wykorzystania zdjęć satelitarnych do sprawnego zarządzania i diagnostyki upraw.

Podczas konferencji pojawi się ponadto kilka innych tematów, takich np. jak maszynowe formowanie koron w sadach, czujniki dojrzałości owoców czy wykorzystanie dronów niskopułapowych do oceny stanu upraw.  

- Ta wiedza posłuży plantatorom warzyw i owoców. Zapraszamy na Konferencję Maszynową, która odbędzie 17 stycznia 2024 roku w czasie TSW 2024 w Kielcach – podkreśla dyrektor Jacek Kłudka.  

 

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbędą się 17 i 18 stycznia 2024 w Targach Kielce. Bilety na tsw.pl/

 

/MS/

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.