1z6w9447-20220922-TK-Metal.jpg
Kolejne dwie firmy podpisały umowę członkowską w ramach Klastra Metrologicznego.

Klaster Metrologiczny perspektywą rozwojową dla polskiego przemysłu

22 września 2022
Podczas „Przemysłowej Jesieni” w Targach Kielce podpisano umowę z dwiema polskimi firmami produkcyjnymi w ramach Klastra Metrologicznego. Celem Klastra jest dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań metrologicznych polskiemu przemysłowi.

Przypomnijmy, że Klaster Metrologiczny powołano 6 kwietnia 2022 r. podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej w Targach Kielce.  Klaster zrzesza różne instytucje od biznesu po naukę i organizacje pozarządowe. Do tej pory umowę o członkostwo podpisało ponad 30 firm. W czwartek, 22 września podczas trzeciego dnia „Przemysłowej Jesieni” w Targach Kielce umowę podpisały firmy SMARTTECH i SONEL. W imieniu Targów Kielce umowę podpisał Dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce, Andrzej Kiercz.

Klaster Metrologiczny szansą na rozwój przedsiębiorstw

- Jesteśmy szczęśliwi, że przyłączyliśmy się do Klastra. SMARTTECH to polska firma produkująca skanery 3D, która działa na rynku już od 22 lat. Klaster jest idealnym narzędziem, które połączy naukę i przedsiębiorców, a także pozwoli polskim przedsiębiorcom na szybszy rozwój produktów i urządzeń pomiarowych. Myślę, że to jest dobry początek tego, aby tworzyć markę naszej polskiej metrologii na całym świecie – dodała Anna Gębarska z firmy SMARTTECH.

Klaster Metrologiczny szansą na współpracę nauki i biznesu

- Firma SONEL to jeden z największych polskich producentów urządzeń pomiarowych. Oprócz tego, że od ponad 27 lat jesteśmy wiodącą firmą produkcji urządzeń dla energetyki zawodowej, w strukturze spółki działa również laboratorium pomiarowe, wzorcujące. Myślę, że połączenie nauki i metrologii da nam wielką szansę na współpracę – podkreślała Dorota Kołakowska z firmy SONEL S.A.

O tym, że Klaster Metrologiczny jest forum współpracy podkreślał także prof. Jacek Semaniak, który dodatkowo wymienił działania podjęte już przez Główny Urząd Miar w zakresie polskiej metrologii:

- W ciągu dwóch lat udało nam się wszcząć ogólnopolską ofensywę metrologiczną katalizowaną faktem, że w Kielcach powstaje nowoczesne zaplecze laboratoryjne dla szeroko rozumianej polskiej metrologii i przemysłu. Nasze zasoby laboratoryjne zlokalizowane w Kielcach będą dedykowane temu, abyśmy wspólnie z polskimi i zagranicznymi firmami oraz uczelniami podejmowali wyzwania badawcze, które będą tworzyć nowe perspektywy rozwojowe dla przemysłu. W krótkiej perspektywie będziemy w stanie wypracować sobie kompetencje unikatowe w skali europejskiej i w skali globalnej. Współpracę z podmiotami nauki szkolnictwa wyższego skutecznie realizujemy w ramach dwóch przedsięwzięć: Polskiej Unii Metrologicznej i Programu Polska Metrologia. Podejmujemy także wspólne tematy badawcze z otoczeniem przemysłowym i gospodarczym. Klaster Metrologiczny koordynowany przez Targi Kielce jest takim forum współpracy – dodał prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar.

Bożena Staniak, Wiceprezes Zarządu Targów Kielce podkreślała, że to nie jest przypadek, że Targi Kielce są koordynatorem Klastra Metrologicznego. Kielecki ośrodek wystawienniczy jest związany z branżą metrologiczną od lat, a to za sprawą dwóch imprez targowych: CONTROL-STOM i CONTROL-TECH. Jedne z tych targów są elementem konglomeratu imprez, które odbywają się pod nazwą „Przemysłowa Jesień” w Targach Kielce.

Druga część seminarium poświęcona była funduszom unijnym i konkursom dla firm planowanym lub realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W pierwszej kolejności wymieniono projekty PARPu podnoszące kompetencje pracowników i pracodawców m.in. Platformy startowe dla nowych pomysłów, ROBOGRANT, Nowy Start czy Akademia Menadżera Innowacji. Omówiono dostępne środki unijne realizowane w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027: Fundusz Europejski dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusz Europejski dla Polski Wschodniej i Fundusz Europejski dla Rozwoju Społecznego. Jednym z działań planowanych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki jest rozwój przedsiębiorstw przez wsparcie klastrów. Celem tego działania jest rozwój ośrodków innowacji lub konsorcjów specjalizacji technologicznych, co przyczyni się do rozszerzenia ich oferty o proinnowacyjne usługi oferowane przedsiębiorcom.

Kolejne podpisane umowy członkowskiej w ramach Klastra Metrologicznego planowane jest na połowę października 2022 roku podczas posiedzenia Unii Metrologicznej w Lublinie.

(MS)

Polecane aktualności
21 września 2022
Drugiego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmę Smarttech, obchodzącą jubileusz 20-lecia działalności.
20 września 2022
Metrologia rozwiąże wiele problemów przedsiębiorstw – mówiła Katarzyna Borowicz, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Głównym Urzędzie Miar podczas seminarium Nauka – Biznes – Gospodarka „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce”. Wydarzenie miało miejsce w czasie targów Control - Tech w Kielcach.
20 września 2022
Od uderzenia w dzwon, ufundowanego przez firmę HÜTTENES-ALBERTUS Polska z okazji jubileuszu 30 lat działalności Targów Kielce, rozpoczęły się targi branży metalurgicznej. „Przemysłowa jesień” i odbywające się w jej ramach targi: METAL, HEAT TREATMENT, ALUMINIUM&NONFERMET, RECYKLING i CONTROL-TECH potrwają do czwartku 22 września 2022 roku w Targach Kielce.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
09 września 2022
Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa we współpracy z Targami Kielce organizuje seminarium pod tytułem: „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?”. Spotkanie odbędzie się 21 września 2022 roku, w godzinach 10.00-12.00, w sali konferencyjnej (hala E), przy okazji Targów Metal, które rozpoczynają się dzień wcześniej.
08 września 2022
Olympus Scientific Solutions to teraz EVIDENT. Nasze zaangażowanie w tworzenie rozwiązań dla przemysłu pozostaje niezmienione! W naszej ofercie znajdują się te same produkty, rozwiązania i usługi, na których klienci polegają od wielu lat.
07 września 2022
Jednym z wydarzeń towarzyszących Targom METAL będących częścią Przemysłowej jesieni w Targach Kielce jest posiedzenie Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem wydarzenia jest Politechnika Śląska i Polska Akademii Nauk.
06 września 2022
Magazyn Targowy stworzony wspólnie przez Targi Kielce i MM Magazyn jest już dostępny dla zainteresowanych. Jak co roku, publikacja poświęcona jest Targom METAL i towarzyszącym im wydarzeniom skupionym pod nazwą „Przemysłowa jesień”.