PFTHH-33462.jpg
(z lewej) Łukasz Leszczyński oraz Rafał Korfel podczas konferencji o unijnych dofinansowaniach dla przedsiębiorstw.

O pieniądzach z Unii Europejskiej dla firm podczas targów STOM. Na innowacje i nie tylko

28 marca 2023
- Przy wykorzystaniu funduszy unijnych przedsiębiorstwa mogą wprowadzać innowacyjne technologie, nawet remontować hale, czy wymieniać oświetlenie. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki – mówił podczas konferencji firmy Dematec specjalista Łukasz Leszczyński. Spotkanie zgromadziło licznych uczestników targów STOM.   

Wielu przedstawicieli przedsiębiorstw wzięło udział w konferencji „Współfinansowanie inwestycji ze środków funduszy UE – zasady, szanse, możliwości”, którą zorganizowała firma Dematec Polska.  

- Przedsiębiorstwo po 20 latach działalności należy do grona liderów w branży obróbki skrawaniem. Zajmuje się sprzedażą maszyn CNC zaczynając od kompaktowych tokarek i centrów frezarskich, a kończąc na wieloosiowych, wielozadaniowych obrabiarkach specjalistycznych łącząc je w zintegrowane linie technologiczne – przedstawiał firmę podczas konferencji dyrektor handlowy Rafał Korfel. – Nasze maszyny pracują w przedsiębiorstwach w wielu miejscach kraju. Są kupowane także przy wykorzystaniu dotacji z Unii Europejskiej, zapewniamy wszelkie wsparcie w tym zakresie.

 

Specjalista do spraw pozyskiwania funduszy unijnych Łukasz Leszczyński  w czasie konferencji przybliżył działania oferowane w ramach Nowej Perspektywy 2021-2023, z których już można bądź w najbliższych miesiącach będzie można korzystać. Ekspert omówił  programy „Ścieżka smart” dla małych, dużych i średnich przedsiębiorstw. Wyjaśnił, jak uzyskać refundację na inwestycję przy korzystaniu z działania „Kredyt technologiczny”. – W ramach „Ścieżki smart” oraz „Kredytu technologicznego” firmy wdrażają innowacje produktowe, nowe technologie. Zaś w ramach „Kredytu ekologicznego” mogą uzyskać dofinansowanie na inwestycje, które wpłyną na wzrost energooszczędności procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. Może być termomodernizacja, wymiana linii technologicznej, a nawet oświetlenia – wyjaśniał Łukasz Leszczyński.   

Dla firm sektora MŚP z Polski wschodniej planowane są dofinansowania z unijnych programów na automatyzację i robotyzację.

- Jeśli ktoś nie decyduje się na unijne działania, może skorzystać z ulgi podatkowej, którą można uzyskać na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów, zmianę procesu produkcyjnego. Wysokość tej ulgi może wynieść nawet 70 procent poniesionych wydatków inwestycyjnych  - wyjaśniał Łukasz Leszczyński.

/MŚ/

Polecane aktualności
19 marca 2024
- Nowym podejściem w wytwarzaniu produktów jest zastosowanie druku 3D. Może on być wykonywany przy użyciu urządzeń dedykowanych, które są prezentowane na targach STOM, jak również przy pomocy urządzeń stosowanych w procesach spawalniczych – wyjaśniał Marek  Węglowski rozpoczynając seminarium. Wydarzenie zorganizował Górnośląski Instytut Technologiczny, który jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.
13 października 2023
Podczas poprzedniej edycji przemysłowego cyklu odbywającego się w kieleckim ośrodku powierzchnia wystawiennicza zajęła wszystkie 7 hal. Z powodu ogromnego zainteresowania Przemysłową Wiosną 2024 wystawcy będą mieli do dyspozycji jeszcze jeden pawilon.
01 grudnia 2022
29 marca 2023 r. podczas kolejnej edycji Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, odbędzie się seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną
28 listopada 2022
W piątek, 25 listopada członkowie Klastra Metrologicznego po raz kolejny spotkali się w Targach Kielce. Głównym tematem były doktoraty wdrożeniowe z dziedziny metrologii, które od tego roku mogą realizować pracownicy firm z tej branży we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi. Jest to więc ciekawa możliwość zwłaszcza dla przedsiębiorstw - członków Klastra Metrologicznego.
19 października 2022
Konferencja New Trends in Metrology 2022 zorganizowana w Lublinie przez Politechnikę Lubelską w ramach Polskiej Unii Metrologicznej była okazją do promocji Klastra Metrologicznego oraz przyjęcia do niego nowych członków. Swój akces potwierdziło osiem firm, głównie z Lubelszczyzny.
06 kwietnia 2022
Ponad 30 firm, instytucji i uczelni wyższych podpisało porozumienie o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego. Jednostka ta będzie obejmowała podmioty gospodarcze i instytucje naukowe. Podpisanie odbyło się podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-Stom, wchodzących w skład „Przemysłowej Wiosny” w Targach Kielce.
05 kwietnia 2022
Pracujące maszyny, najnowocześniejsze technologie, 500 wystawców, 7 zajętych hal. Wystartowała "Przemysłowa Wiosna" w Targach Kielce. Cykl wydarzeń związanych z przemysłem metalurgicznym od lat stanowi punkt zwrotny dla branży.
10 marca 2022
Japoński producent zaprezentuje w Targach Kielce gamę narzędzi skrawających.