642i0398-20230620-TargiKielce-SacroExpo.jpg
Sacroexpo z różnorodną ofertą dla zwiedzających.

Jubileuszowe Sacroexpo z wystawą i aukcją sztuki, quizem wiedzy religijnej oraz spotkaniami autorskimi. Informacja prasowa

07 czerwca 2024
Tegoroczne Sacroexpo obfitować będzie w wystawy współczesnej sztuki religijnej oraz słowackiego malarstwa sakralnego, a także dyskusje na temat przyszłości katolicyzmu. Nie zabraknie spotkań autorskich oraz konkursów z nagrodami. Blisko 200 wystawców z 14 krajów zaprezentuje szeroką gamę produktów, oferując atrakcyjne zniżki. Jubileuszowa edycja Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce. Wstęp bezpłatny po rejestracji.

Wszystko dla kościoła i wiernych

W tegorocznej edycji targów swoją obecność zadeklarowali już Wystawcy z 14 krajów, w tym m.in. z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych można zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania mszy online, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne. Oferowane rozwiązania ze sfery IT i e-commerce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. To otwiera nowe możliwości dla parafii i wiernych. Stałą ofertą są również produkty do ubioru od stóp do głów w tym m.in. oryginalne obuwie od polskich zakładów rzemieślniczych, najwyższej jakości szaty liturgiczne i koszule w najmodniejszych wzorach, a także różnorodne nakrycia głowy od renomowanych producentów odzieży.

Bogactwo maronickiej tradycji liturgicznej z szatami libańskiego projektanta

Po raz pierwszy podczas Saroexpo powstanie ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii, ilustrujących cykl roku liturgicznego. Na ekspozycji znajdą się również różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa libańskiego projektanta Maged Bou Tannous. Szczególną uwagę przyciągnie unikatowa jedwabna peleryna, haftowana złotą i jedwabną nicią, na której przedstawione są sceny Zmartwychwstania, Zwiastowania, Nawiedzenia, a także postacie dwunastu Apostołów i Cherubinów. W Targach Kielce powstanie przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami świętymi z Libanu, co umożliwi głębszą duchową refleksję w trakcie zwiedzania wystawy.

Słowackie malarstwo religijne

Na tegorocznych targach po raz pierwszy będzie można obejrzeć niemal 100 prac 21 słowackich artystów na wystawie zorganizowanej we współpracy z galerią Artem w Słowacji. Eksponowane dzieła zawierają bogactwo idei, nurtów opinii, doskonałość artystyczną, zjednoczone szacunkiem dla Najwyższego. Odzwierciedlają poszukiwanie wartości życia, historię oraz szerzenie dobra, zachowując przy tym autentyczność ekspresji artystycznej. Tematy biblijne nadal eksplorowane w nowoczesnym kontekście artystycznym, wyrażają wiarę, wolność, szczęście, nadzieję, dobro i piękno natury.

Współczesne oblicza sztuki sakralnej - wystawa i aukcja

Z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art. In House, w kieleckim ośrodku ponownie powstanie Strefa Sztuki, na której prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Odwiedzający targi mogą także spotkać się i porozmawiać osobiście z autorami takimi jak: Sylwia Perczak, Aleksander Grzybek i Krzysztof Sokołowski. Ważną część prac stanowią nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów, 11 czerwca zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można je osobiście, telefonicznie oraz online.

 Bogaty program wydarzeń towarzyszących

Sacroexpo dopełnią towarzyszące mu wydarzenia. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 w tym roku zaprasza na debatę zatytułowaną „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, która odbędzie się drugiego dnia targów, 11 czerwca. Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. Dyskutować będą m.in. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog. W celu upamiętnienia 40. rocznicy protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, w Targach Kielce podczas Sacroexpo powstanie wystawa z pamiątkowymi fotografiami. Ekspozycja stworzona zostanie we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. W strefie dobrej książki będzie można zapoznać się z najnowszymi wydaniami i pozycjami książkowymi zaproponowanymi przez Partnerów Medialnych targów – największe polskie wydawnictwa katolickie. Drugiego dnia targów, 11 czerwca zaplanowano również spotkanie autorskie z ks. prof. Witoldem Kaweckim, a w środę 12 czerwca będzie można wysłuchać rozmowy z tiktokerem i youtuberem ks. Sebastianem Picurą. Nie zabraknie także jubileuszowych konkursów z nagrodami, w których zdobyć można będzie egzemplarze najnowszych wydań religijnych. Fundacja Vide et Crede zaplanowała projekcję filmu połączone z prezentacją i dyskusją "Matka Angelica: Życie i dziedzictwo" oraz seminarium na temat sposobów zbieranie pieniędzy na potrzeby Kościoła.

Z Sacroexpo na pielgrzymkę

Jak co roku, osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne i księża, odwiedzający Sacroexpo mogą uczestniczyć w ekscytujących konkursach. W ramach wydarzenia, zostanie zorganizowany quiz wiedzy religijnej, który będzie stanowił intelektualne wyzwanie oraz szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na 10 pytań w określonym czasie. Przewidziano cztery nagrody: dwie dla sióstr zakonnych i dwie dla księży. Zwycięzcy otrzymają pięciodniową pielgrzymkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów. Konkursy odbędą się w ciągu trzech dni targów na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego Patron Travel (stoisko E1). Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, o pielgrzymkach jako formie podróży opowiedzą przedstawiciele biur turystycznych, takich jak: Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Arcus, Frater, Destino Mexico, Novum Travel, Misja Travel, Matteo Travel, Orlando Travel oraz Biuro Podróży PL Travel. 

25. edycja Wystawy Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

 

  

Godziny otwarcia targów:

10.06.2024: 9.00-17.00 (rejestracja zwiedzających do godz. 17.00)

11.06.2024: 9.00-17.00 (rejestracja zwiedzających do godz. 17.00)

12.06.2024: 9.00-16.00 (rejestracja zwiedzających do godz. 16.00)

/MSi/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.